Produkty

Sposoby montażu półek łazienkowych

Sposoby montażu półek łazienkowych

Podczas urządzania łazienek często spotykamy się z problemem, jakim jest brak miejsca do przechowywania przedmiotów. Często w tego typu pomieszczeniach nie mieszczą się spore szafki i regały, więc musimy radzić sobie inaczej. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie półek – dzięki nim nie tylko ułożymy potrzebne nam akcesoria i kosmetyki, ale również będziemy je zawsze mieli w zasięgu ręki. Jak zamocować półki w łazience?

półki w łazienceStandardowo – wsporniki lub uchwyty

Wciąż najczęściej spotykanym sposobem montażu półek jest wykorzystanie wsporników – taka konstrukcja jest stosunkowo łatwa w montażu, a jednocześnie wyróżnia się doskonałą trwałością i odpornością na obciążenia. Na początku należy przymocować do ścian wsporniki, które będą utrzymywały półkę wraz z jej zawartością. Inną metodą jest wykorzystanie uchwytów i wmontowanie w ścianę haków, na których półka mogłaby zawisnąć.

Wówczas musimy jednak uważać na obciążanie półki – uchwyty będą nieco mniej odporne od wsporników, ale z powodzeniem poradzą sobie z kosmetykami i akcesoriami łazienkowymi.

Porada eksperta

Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż półek w łazience, pamiętajmy, aby wybrać odpowiednie wiertło do kafelków. Dostępne są wiertła specjalnie przystosowane do szkła i glazury. Warto zaopatrzyć się w modele o diamentowych końcówkach i stosować je na małych obrotach. Wówczas mamy pewność, że powstające otwory będą precyzyjne, a ich krawędzie równe i niewyszczerbione.

półka w łazienceNiewidoczne mocowanie półek

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także mocowanie półek łazienkowych w taki sposób, aby elementy konstrukcyjne pozostawały niewidoczne. W takiej sytuacji potrzebny będzie nam zestaw do kotew chemicznych oraz dość gruba półka. Pręty gwintowane, znajdujące się w komplecie, należy umieścić w desce i dokładnie przykręcić na głębokość około 5 cm. Na metr półki powinny przypadać 4 pręty. Kolejno wykonujemy otwory w ścianach i wkładamy w nie koszyki do kotew chemicznych, a następnie za pomocą mieszacza łączymy ze sobą składniki kotwy chemicznej i wypełniamy stworzonym tak klejem dziury w ścianie.

Otwory powinny zostać wypełnione na około 3/4 głębokości. Teraz możemy nasadzić półkę z prętami oraz dobić ją, korzystając z gumowego młotka. Po wyschnięciu półka jest gotowa do użytku, a wszelkie elementy mocujące są niewidoczne.

Wspornik ozdobny Velano Bow 200 x 200 mm czarny matowyMontaż półek bez użycia wiertarki

Znane są również metody mocowania półek niewymagające używania wiertarek i innych narzędzi. Pierwsza z nich jest wyjątkowo prosta, ponieważ wykorzystuje fakt, że w łazienkach często stosowane są gładkie płytki ceramiczne – do nich można przytwierdzić półkę na przyssawki. Tutaj jednak głównym wymogiem korzystania z konstrukcji jest jej delikatne obciążanie, tak aby całość nie odczepiła się w najmniej oczekiwanym momencie. Możemy również przymocować półkę, korzystając z klejów montażowych do zadań specjalnych. Najczęściej czas ich schnięcia jest krótki, a zatem całą pracę można wykonać w wolnej chwili. Trwałość takiego rozwiązania jest o wiele lepsza, niż w przypadku przylepców, a jednocześnie nie wymaga ingerowania w konstrukcję ściany.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Przechowywanie z systemem Poppit - montaż półki krok po kroku

Przechowywanie z systemem Poppit - montaż półki krok po kroku
Brakuje Ci praktycznego regału, bo żaden z dostępnych w sklepie, nie spełnia Twoich wymagań lub nie mieści się na wyznaczonej przestrzeni? Skorzystaj ...
Czytaj więcej

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?
Wsporniki mają różną zdolność udźwigu, mogą też być podwójne lub pojedyncze. Na tym się jednak nie kończą różnice pomiędzy poszcz...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne
Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wsporniki mogą być tym ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby montażu półek łazienkowych