LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Sposoby montażu półek łazienkowych

Podczas urządzania łazienek często spotykamy się z problemem, jakim jest brak miejsca do przechowywania przedmiotów. Często w tego typu pomieszczeniach nie mieszczą się spore szafki i regały, więc musimy radzić sobie inaczej. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie półek – dzięki nim nie tylko ułożymy potrzebne nam akcesoria i kosmetyki, ale również będziemy je zawsze mieli w zasięgu ręki. Jak zamocować półki w łazience?

półki w łazience

Standardowo – wsporniki lub uchwyty

Wciąż najczęściej spotykanym sposobem montażu półek jest wykorzystanie wsporników – taka konstrukcja jest stosunkowo łatwa w montażu, a jednocześnie wyróżnia się doskonałą trwałością i odpornością na obciążenia. Na początku należy przymocować do ścian wsporniki, które będą utrzymywały półkę wraz z jej zawartością. Inną metodą jest wykorzystanie uchwytów i wmontowanie w ścianę haków, na których półka mogłaby zawisnąć.

Wówczas musimy jednak uważać na obciążanie półki – uchwyty będą nieco mniej odporne od wsporników, ale z powodzeniem poradzą sobie z kosmetykami i akcesoriami łazienkowymi.

Porada eksperta

Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż półek w łazience, pamiętajmy, aby wybrać odpowiednie wiertło do kafelków. Dostępne są wiertła specjalnie przystosowane do szkła i glazury. Warto zaopatrzyć się w modele o diamentowych końcówkach i stosować je na małych obrotach. Wówczas mamy pewność, że powstające otwory będą precyzyjne, a ich krawędzie równe i niewyszczerbione.

półka w łazience

Niewidoczne mocowanie półek

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także mocowanie półek łazienkowych w taki sposób, aby elementy konstrukcyjne pozostawały niewidoczne. W takiej sytuacji potrzebny będzie nam zestaw do kotew chemicznych oraz dość gruba półka. Pręty gwintowane, znajdujące się w komplecie, należy umieścić w desce i dokładnie przykręcić na głębokość około 5 cm. Na metr półki powinny przypadać 4 pręty. Kolejno wykonujemy otwory w ścianach i wkładamy w nie koszyki do kotew chemicznych, a następnie za pomocą mieszacza łączymy ze sobą składniki kotwy chemicznej i wypełniamy stworzonym tak klejem dziury w ścianie.

Otwory powinny zostać wypełnione na około 3/4 głębokości. Teraz możemy nasadzić półkę z prętami oraz dobić ją, korzystając z gumowego młotka. Po wyschnięciu półka jest gotowa do użytku, a wszelkie elementy mocujące są niewidoczne.

Wspornik ozdobny

Montaż półek bez użycia wiertarki

Znane są również metody mocowania półek niewymagające używania wiertarek i innych narzędzi. Pierwsza z nich jest wyjątkowo prosta, ponieważ wykorzystuje fakt, że w łazienkach często stosowane są gładkie płytki ceramiczne – do nich można przytwierdzić półkę na przyssawki. Tutaj jednak głównym wymogiem korzystania z konstrukcji jest jej delikatne obciążanie, tak aby całość nie odczepiła się w najmniej oczekiwanym momencie. Możemy również przymocować półkę, korzystając z klejów montażowych do zadań specjalnych. Najczęściej czas ich schnięcia jest krótki, a zatem całą pracę można wykonać w wolnej chwili. Trwałość takiego rozwiązania jest o wiele lepsza, niż w przypadku przylepców, a jednocześnie nie wymaga ingerowania w konstrukcję ściany.

Data publikacji: 31.01.2018