Malowanie ścian − instrukcja, jak malować ściany. Poradnik dla początkujących

Malowanie ścian to doskonały i szybki sposób na odświeżenie wyglądu swojego wnętrza − czy to pojedynczego pokoju, czy całego mieszkania. Można wykonać je samodzielnie, we własnych zakresie, bez konieczności wynajmowania ekipy remontowej. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie do tego zadania. Zobacz, jak malować ściany, jakie narzędzia do tego przygotować, jak rozrabiać farbę, jakie pędzle i wałki wybrać, a także jak zabezpieczyć pokój przed malowaniem i jak po sobie posprzątać.

Czy malowanie ścian jest naprawdę trudnym wyzwaniem? Nie! Ważne jest jednak odpowiednie rozplanowanie pracy. Jak przygotować się do malowania, aby ściany wyglądały perfekcyjnie? Zanim zabierzesz się za malowanie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie akcesoria należy zgromadzić. Większość z nich znajdziesz na Castorama.pl. Oto przewodnik, który pozwoli Ci zostać prawdziwym profesjonalistą w swoim domu!

 

Jak pomalować pokój? Dobierz odpowiednie kolory!

 

Starannie i precyzyjnie pomalowane ściany to podstawa podczas urządzania lub odnawiania mieszkania. Kolor i sposób jego rozłożenia na poszczególnych płaszczyznach wpływa na jakość i komfort użytkowania mieszkania lub domu oraz pomaga w stworzeniu niepowtarzalnych aranżacji. Odpowiednie dopasowanie odcieni do przeznaczenia lub usytuowania pokoju pozwala zachować proporcje, daje efekt rozciągnięcia lub optycznego zmniejszenia poszczególnych powierzchni i pomaga ukryć niektóre mankamenty. Przeczytaj o tym, jak łączyć kolory, żeby we wnętrzu panowała harmonia!

 

To także bardzo dobry pomysł w przypadku, gdy marzysz o odświeżeniu dotychczasowego wystroju wnętrza, a obawiasz się bałaganu, kurzu i kosztownych inwestycji. Nowy kolor ścian może diametralnie wpłynąć na charakter i wygląd salonu lub kuchni. Może też przyczynić się do lepszego i łatwiejszego korzystania z łazienki czy aneksu kuchennego – dobra zmywalna farba pozwala cieszyć się każdym wnętrzem, bez obaw o zabrudzenia, plamy i zacieki. Nie zawsze trzeba inwestować w drogie meble czy sprzęty AGD – kolor ściany lub sufitu sam w sobie może być metamorfozą! Taką farbę kupisz tutaj.

 

Jeżeli zasady malowania ścian nie są Ci w pełni znane i nie jesteś pewien, jakie kolory chciałbyś wykorzystać, na początek zdecyduj, jakie kolory chciałbyś widzieć w swoim domu. Możesz kupić kilka testerów i przetestować je na niewielkiej powierzchni. Takie testery oferuje marka GoodHome, które dostępne są w małych pojemnikach (0,05 l). Niekiedy kolor może wydawać się zachwycający, jednak po naniesieniu go na dużą płaszczyznę może okazać się przytłaczający, zbyt ciemny lub nieodpowiedni w zestawieniu z meblami lub domowymi sprzętami. Dlatego tester pozwoli wybrać Ci kolor idealny.

 

Żeby dopasować kolory do swojego wnętrza możesz też posłużyć się programem do aranżacji pomieszczeń i spróbować dopasować wstępnie kolory do wyglądu ulubionego pokoju, jednak nic nie zastąpi prawdziwej farby w Twoim pomieszczeniu, na które pada naturalne światło. Pamiętaj, że kolory na ekranie nigdy w 100% nie odwzorują takiego wyglądu, jaki zobaczysz w warunkach naturalnych. 

 

Jak pomalować ścianę, aby kolory wydobyły urok i charakter mieszkania? Jeśli pokój jest niski, postaw na jasny sufit. Jeśli salon jest wyjątkowo wysoki, nie musisz obawiać się ciemniejszego wykończenia. Wąskie ściany lepiej wydobywa jasny lub biały odcień, zaś na długich i dużych płaszczyznach możesz pokusić się o eksperymenty. 

 

Pamiętaj, że aby dobrze wyeksponować obrazy lub dekoracje na ścianach, musisz znać umiar. Jeżeli ściana jest wykończona dekoracyjną, ornamentową tapetą lub bogato zdobionym tynkiem strukturalnym, niech dodatki pozostaną gładkie i klasyczne. Jeśli chcesz, by dodatki stanowiły kluczowe elementy wyposażenia, ściany pozostaw bardziej neutralne. W tym przypadku sprawdzą się wszelkie odcienie szarości, a także odcienie beżu i brązu. Poruszaj się w obrębie jednej lub maksymalnie dwóch gam kolorystycznych, w ten sposób unikniesz przytłaczających połączeń na ścianach i poczucia nadmiaru na niewielkiej przestrzeni.

 

Samodzielne malowanie ścian − podstawowe rady!

 

Mimo iż profesjonalne malowanie ścian wymaga pewnego doświadczenia, nie jest tak trudne, jak układanie płytek podłogowych lub montowanie podłóg. Przygotowanie ścian pod malowanie i pokrycie ich farbą może okazać się ciekawym doświadczeniem nawet dla początkującego i przy odrobinie wprawy oraz cierpliwości powstanie bardzo zadowalający efekt. To ten z elementów remontu mieszkania, który wykonasz sam i nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów z tytułu zatrudnienia ekipy remontowej.

 

Samodzielne malowanie ścian możesz wykonać w jeden dzień, o ile wcześniej właściwie zabezpieczysz powierzchnię i domowe sprzęty, a także przygotujesz niezbędne akcesoria i narzędzia. Wiele też zależy od rozmiaru pomieszczenia, które zamierzasz odświeżyć. 

 

Jak malować ściany, żeby efekt był najlepszy? Zaplanuj pracę na słoneczny, niezbyt ciepły i bezdeszczowy dzień. W ten sposób farba będzie szybko schnąć, a wilgoć w powietrzu nie wpłynie negatywnie na końcowy rezultat. Jeżeli ta sztuka Ci się nie uda, zawsze możesz postawić w pokoju grzejnik, który wysuszy powietrze i zapewni optymalną temperaturę do schnięcia farby.

 

Instrukcja malowania ścianInstrukcja malowania ścianInstrukcja malowania ścianInstrukcja malowania ścian

Malowanie ścian − co będzie Ci potrzebne? Narzędzia i farby

Samodzielne malowanie ścian wymaga posiadania kilku niezbędnych sprzętów, które pozwalają osiągnąć precyzję i właściwie nanieść farbę na ściany i sufit. Jeśli planujesz pomalować tylko jedno pomieszczenie, nie potrzebujesz zaawansowanych i zawodowych narzędzi. Jeśli jednak chcesz odświeżyć wszystkie pokoje, łącznie z wysokimi sufitami, profesjonalne urządzenia mogą okazać się na wagę złota i przyspieszyć wykonanie remontu. Prócz trwałej i odpornej na szorowanie farby do ścian i sufitów, potrzebne będą:

Część elementów wymienionych powyżej nie jest niezbędna i może okazać się, że nie będziesz ich potrzebować. Wszystko zależy od tego, czy planujesz generalny remont pomieszczenia, które wymaga gładzenia ścian, wyrównywania powierzchni lub zaklejenia ewentualnych dziur i nierówności albo pęknięć, czy tylko odświeżenie ścian. W tym pierwszym przypadku proces przygotowania jest nieco bardziej skomplikowany i może wydłużyć się w czasie.

Jeśli ściana, którą malujesz, posiada skazy i defekty, jest nierówna i ma liczne pęknięcia, niezbędne może okazać się jej dodatkowe gładzenie, a w miejscach pęknięć wstawienie siatki, która zapobiegnie dalszym zniszczeniom. Taki remont potrwa zdecydowanie dłużej i tu warto zastanowić się nad pomocą specjalisty. Dobrze przygotowana ekipa remontowa posiada zazwyczaj odpowiednie maszyny, które szybko wygładzą ściany, a dzięki użyciu przemysłowych odkurzaczy, pył powstały podczas gładzenia ścian nie będzie osiadał na wszystkich domowych sprzętach.

Jeszcze inna sytuacja jest wówczas, gdy w ramach remontu chciałbyś usunąć ze ścian starą tapetę. Niektóre rodzaje tapet, zwłaszcza te kładzione wiele lat temu, były mocowane na bardzo silnych klejach i w skutek pokrycia ich powierzchni kilkoma warstwami farby, są wyjątkowo trudne do usunięcia. Wymagają intensywnego namoczenia, a następnie dokładnego usunięcia wszystkich ich resztek. Przydatny okazuje się w takiej sytuacji środek do rozpuszczania kleju z tapet. 

Jeżeli Twoja ściana jest krzywa, masz problem z usunięciem starej tapety, zabrudzeń i innych mankamentów, niekiedy warto rozważyć przykrycie ściany płytami kartonowo-gipsowymi. Zamocujesz je przy użyciu wkrętów, a ewentualne szczeliny zamaskujesz gipsową masą lub innym produktem, który służy do niwelowania nierówności. W ten sposób z pewnością osiągniesz wyjątkowo gładką powierzchnię bez konieczności wielogodzinnego polerowania. Wadami tego rozwiązania są m.in. zabieranie powierzchni z pomieszczenia − płyty to dodatkowe centymetry, które należy uszczknąć z pokoju, a przede wszystkim − poziom skomplikowania prac. Kładzenie nowych płyt kartonowo-gipsowych, przygotowanie do nich stelaży i izolacja, to już poważny remont.

Jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Zastanów się, jaka farba jest Ci potrzebna. Jeśli malujesz pokój dzieci, chcesz zabezpieczyć ścianę wokół aneksu kuchennego lub umywalki w łazience, postaw na łatwo ścieralną farbę. Ten sam produkt możesz użyć także do sufitu. 

Warto zapoznać się z rodzajami farb do malowania ścian wewnętrznych, które dostępne są w sklepach budowlanych, w tym w Castroramie. Popularne rodzaje farb to:

 • Lateksowe − najlepiej nadają się do malowania ścian w kuchni oraz w łazience. Są odporne na ścieranie i możesz łatwo usunąć z nich zabrudzenia. Są dość wytrzymałe na wilgoć. Są to farby emulsyjne.

 • Akrylowe − a dokładnie farby zawierające żywice akrylowe lub poliakrylowe, to jedne z najczęściej wykorzystywanych farb. Możesz położyć je na każdej powierzchni, jednak lepiej unikaj malowania nimi kuchni czy łazienki. Bardzo dobrze przylegają do podłoża i relatywnie szybko schną. Należą do kategorii farb ekologicznych, czyli przyjaznych środowisku naturalnemu. Należą one do kategorii farb emulsyjnych.

 • Winylowe − także i farby winylowe są farbami emulsyjnymi. Produkt tego rodzaju jest bardzo trwały, szybko schnie i jest bardzo prosty w użyciu. Malowanie nimi będzie przyjemne nawet dla nowicjusza. Ich wadą jest stosunkowo szybka ścieralność, choć dobrze schodzą z nich zabrudzenia. Nie przepuszczają wody, dlatego lepiej nie stosować ich w łazienkach czy w kuchni. 

mycie ścianmycie ścianmycie ścianmycie ścian

Warto też wiedzieć, że na rynku masz też wiele farb dekoracyjnych. Najczęściej stosuje się farby matowe − są najprostsze w użyciu. Jednak dla uzyskania specjalnego efektu możesz sięgnąć też po emulsje połyskujące. Ich zaletą jest to, że bardzo łatwo zetrzeć z nich wszelkie zabrudzenia, jednak uwidaczniają wszelkie nierówności na ścianie. Na rynku pojawia się też coraz więcej farb strukturalnych. Dają one wrażenie, jakby powierzchnia była wykończona trójwymiarowym tynkiem dekoracyjnym. 

 

Jak przewidzieć konieczną do zakupu ilość farby? Przed przystąpieniem do pracy postaraj się dość precyzyjnie policzyć, ile metrów ściany i sufitu chcesz pomalować. Dodaj do tego 10–15% powierzchni i tyle farby zakup. Pamiętaj, że obliczenia lepiej przeprowadzić wcześniej, zanim przystąpisz do malowania. Najgorsze, co może się wydarzyć podczas pokrywania ścian farbą, to sytuacja, gdy w połowie pracy zabraknie Ci produktu lub gdy musisz wielokrotnie jeździć do sklepu, dokupując kolejne puszki z farbą. To strata czasu i dodatkowe koszty – duże opakowanie farby jest bardziej ekonomiczne, niż małe pojedyncze opakowania.

 

Malowanie ścian krok po kroku − instrukcja w pigułce

 

Jak wyglądać powinno malowanie pokoju? Instrukcja ta jest prosta i zawiera się w kilku krokach. Ominięcie któregoś z nich wcale nie musi spowodować globalnej katastrofy, jednak może zdecydowanie spowolnić cały remont, wpłynąć na jakość wykonania całego projektu lub sprowadzić nieprzewidziane kłopoty, które zmuszą Cię do ponownego malowania lub czyszczenia ściany. Dlatego lepiej postępuj zgodnie z wyznaczoną kolejnością. Złe przygotowanie ściany do malowania, nieodpowiednie gruntowanie może spowodować, że farba zacznie się łuszczyć lub na murze pojawią się nieestetyczne smugi i zacieki. 

 

1. Zabezpiecz pokój przed malowaniem

 

Zanim zabierzesz się za brudną część pracy, dokładnie przygotuj pomieszczenie. Meble, podłogi i okna możesz obłożyć folią malarską. Krawędzie ściany obklej taśmą malarską, aby nie pobrudzić powierzchni, które malowane nie będą. To bardzo ważne zwłaszcza przy progach, framugach drzwi czy okien. Co więcej, taśmą malarską obklej też połączenie z sufitem oraz z sąsiadującymi ścianami, jeżeli zamierzasz malować je na inny kolor. O ile to możliwe, wynieść z pokoju meble, aby nie się nie zabrudziły oraz by nie przeszkadzały podczas pracy.

 

Aby równomiernie pokryć wszystkie podłoża usuń z nich także obrazy, lustra i inne drobne dekoracje. Odkręć także osłony wszystkich kontaktów znajdujących się w pomieszczeniu (lub oklej je taśmą) oraz zabezpiecz wystające elementy. Ściana powinna być zupełnie pusta – nie tylko łatwiej będzie Ci pokryć podłoże farbą, ale również uzyskasz znacznie gładszą fakturę.

 

2. Wygładzenie ścian i szlifowanie

 

Jeśli malujesz ścianę po raz pierwszy, a ściany pokryte są nową gładzią i dobrze zabezpieczone, nie powinno być żadnych problemów. Jeżeli jednak robisz remont na wcześniej malowanej powierzchni, sprawdź, czy jest odpowiednio gładka. Możesz dodatkowo przetrzeć ją papierem ściernym o wysokiej gradacji, w celu usunięcia ewentualnych grudek i pozostałości po wcześniejszej farbie.

 

Na tym etapie należy także usunąć ze ściany tapety czy inne elementy. Przy malowaniu ściany potrzebna może Ci być szpachla. Jeżeli na murze są zarysowania, pęknięcia, dziury po gwoździach czy wkrętach, dobrze je wypełnić szpachlą. Kiedy ściana jest nierówna, możesz także zająć się jej szlifowaniem. 

 

Oceń stan podłoża – pocierając dłonią powierzchnie ścienne. Jeśli na skórze pozostaną stare pigmenty farby oznacza to, że konieczne będzie przemalowanie całości środkiem gruntującym. Możemy też dla uzyskania większej pewności wykonać test. Nacinamy ścianę nożem tapicerskim w postaci kilku pasów, oddzielonych od siebie na szerokość kilku centymetrów. Na tak przygotowane nacięcia naklejamy taśmę malarską. Następnie energicznie ją odrywamy – jeśli na lepkiej taśmie pozostaną fragmenty ściany, oznacza to, że taką powierzchnię należy usunąć – zdzierakiem. Jeśli wszystko jest w porządku, wystarczy że powierzchnię ścian przemyjemy wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

 

Niekiedy na powierzchni ściany znajdują się także miejsca z widocznymi pęcherzami. Nie wolno nakładać na nie świeżej warstwy farby. Ta, prędzej czy później, odejdzie płatami. Taką powierzchnię należy zmoczyć, a następnie usunąć. Powstające w ten sposób ubytki i pęknięcia szpachlujemy masą wzmacniająco-gruntującą.

 

Pamiętaj, że po gładzeniu i szlifowaniu  w pokoju może unosić się pył i kurz. To dobry moment, żeby go odkurzyć, aby nie przywarł do ściany lub do nowej warstwy nakładanej farby. 

 

3. Mycie ściany

 

Po usunięciu zbędnych warstw, które znajdowały się na murze oraz uzupełnieniu jego ubytków, czas na mycie. W czasie codziennego użytkowania pokoju lub łazienki na ścianach zalega nie tylko kurz, ale także brud, tłuszcz, resztki jedzenia, ślady owadów i inne zabrudzenia. Jeśli nie usuniesz ich przed malowaniem, mogą pozostawić trudne do pokrycia ślady lub wybijające się pod nową warstwą farby defekty.

 

W tym celu użyj delikatnej gąbki, nowej, która nie będzie pozostawiała śladów i drobinek tworzywa, z którego jest wykonana. 

 

Do mycia możesz użyć mydło malarskie albo po prostu zwykły płyn do mycia naczyń. Zmywaj ścianę przy pomocy powstałej piany i delikatnie pocieraj. Nie musisz usunąć wszystkich plam i uszkodzeń, najbardziej istotne są te duże i odstające od ściany. Skup się na szczelinach, miejscach wokół płyty grzewczej lub palników, zlewu oraz umywalki, a w pokojach dziecięcych na ścianach przy biurku oraz przestrzeniach w ciągach komunikacyjnych.

 

4. Gruntowanie ściany

 

Bardzo często zdarza się, że podczas domowego remontu amatorzy metamorfoz zapominają lub ignorują ten etap, uznając go za mało istotny i wydłużający proces malowania. To bardzo mylące podejście. Grunt pozwala na stworzenie dobrze izolującej i właściwie chroniącej taflę ściany przed nałożeniem pierwszej warstwy farby. Grunt to także pewność, że farba właściwie zwiąże się z podłożem, nie będzie odparzać i odpryskiwać.

 

5. Podział na strefy malowania

 

Gdy powierzchnia wyschła, została zagruntowana i jest gotowa na przyjęcie farby, pora na wyznaczenie krawędzi poszczególnych kolorów. 

 

6. Przygotowanie farby

 

Produkty dostępne w sklepach są łatwe w nałożeniu i nie wymagają niemal żadnych dodatkowych działań, związanych zmieszaniem lub rozrabianiem farby. Jak malować ściany? Przygotuj opakowanie z farbą i delikatnie je otwórz. Dostosuj wielkość kuwety, pędzla i wałka do rozmiaru pokrywanej powierzchni. Jeśli kupisz mały i wąski wałek, a chcesz pomalować całe mieszkanie, proces renowacji będzie trwał długie godziny i może dać gorszy efekt.

 

Zanim jednak przystąpisz do wylania farby do kuwety, dokładnie ją wymieszaj przy pomocy specjalnego patyka lub szpatułki. Jeśli korzystasz z wcześniej używanej farby bardzo uważaj, aby zaschnięte kawałki farby nie wpadły do środka. To najgorsze, co może się przytrafić – będziesz musiał wyciągać je mozolnie przez długi czas, gdyż mogą zanieczyścić farbę i stworzyć nieestetyczne zarysowania lub ślady na malowanej ścianie.

 

Dopasuj też rodzaj wałka lub pędzla do wielkości powierzchni oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Niektóre wałki pozostawiają idealnie gładką strukturę, inne dają efekt lekko karbowanej ściany. Jeśli ściana, którą malujesz, posiada trudno dostępne przestrzenie, użyj w tym celu pędzli różnej wielkości. Dopracujesz nimi niewielkie detale i dasz radę poprawić ewentualne defekty, powstałe podczas malowania na styku kolorów. 

 

7. Malowanie ścian!

 

Jeśli malujesz nowe ściany ze świeżym tynkiem, rozcieńcz emulsję 20% wody w celu uszczelnienia tynku. Jeśli zmieniasz kolor ściany na ciemny lub chcesz ciemnym odcieniem pokryć poprzedni mocny kolor, użyj podkładu lub gruntu w szarym kolorze, co zdecydowanie przyspieszy pracę. W zależności od tego, czy malujesz świeży tynk w jasnym kolorze, czy też próbujesz ukryć intensywne odcienie czerwieni, pomarańczu lub czarną farbę tablicową, konieczne może być naniesienie kilku warstw farby. Uwzględnij to podczas planowania ilości potrzebnej farby do skutecznego zakończenia remontu.

 

Dobrze dopasuj wielkość i szerokość kuwety do rozmiaru wałka. Poprawna zasada malowania ścian polega na malowaniu dość szerokim wałkiem przesuwając go kilkukrotnie w różnych kierunkach, by równo nanieść farbę. Nie nakładaj zbyt dużo i zbyt mało farby. Nadmiar substancji będzie skutkował pryskaniem i powstawaniem trudnych do usunięcia kropek na Twoim ciele i otaczających przedmiotach. Zbyt mała ilość to ryzyko odpryśnięć i odparzeń na ścianie i nieodpowiedniego pokrycia kolorem. 

 

Nakładanie farby rozpoczynaj zawsze:

 

 • W przypadku sufitu – od miejsca tuż przy oknie lub w pomieszczeniach, gdzie ono nie występuje od miejsca przy drzwiach (czyli takiego, które znajduje się w bliskiej odległości od światła). Wałek kieruj od góry do dołu, pamiętając o tym, aby kolejne warstwy farby nakładać na poprzednie – na mokro. Wówczas kolejne warstwy będą na siebie nachodzić, tworząc idealnie równomierną powierzchnię.

 • W przypadku ścian – od miejsc trudno dostępnych, znajdujących się przy narożnikach. W tym celu nakładaj farbę na pędzel skośny lub mini wałek. Po przemalowaniu całego pasa - od narożnika do narożnika – rozpocznij malowanie większych powierzchni – wałkiem. Maluj tak, jak w przypadku sufitu, od góry na dół oraz z delikatnym nachyleniem na boki (układając wałek w kształt litery V). Ostatnie pociągnięcie wałka powinno jednak zawsze pójść do pionu. Wałek o szerokości ok. 25 cm będzie najwygodniejszy – zaoszczędzi Twój czas oraz materiał. Farbę nakładaj na wałek obficie i następnie starannie rozprowadzaj na podłożu – uważając, aby nie dociskać wałka zbyt mocno do powierzchni ściany. Łączenia kolejnych fragmentów ściany powinny odbywać się na mokro. 

 

Sprawdź też różne techniki malowania ścian

 

8. Rób przerwy między warstwami

 

Instrukcja malowania ścian zakłada także zachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy poszczególnymi etapami malowania. Każda warstwa musi być zupełnie sucha, by przystąpić do kolejnego kroku. Jeśli malujesz wysoki sufit lub górną część ściany, użyj kija teleskopowego lub dużego wałka. Zawsze zaczynaj malowanie od góry i poruszaj się ku podłodze.

 

Po nałożeniu jednej warstwy czekaj od około 2 do 4 godzin aż farba wyschnie. Dopiero wówczas możesz nakładać kolejną warstwę. Czas schnięcia farby zależy od wielu czynników, m.in. temperatury panującej w pomieszczeniu oraz temperatury na zewnątrz.

 

9. Usuń taśmę malarską

 

Aby uniknąć nieestetycznych śladów na brzegach w miejscach łączenia z taśmą malarską, usuń ją w krótkim odstępie czasu od nałożenia ostatniej warstwy farby. Gdy farba zupełnie wyschnie, powstaną odstające kreski, które będą mocno rzucać się w oczy. Dlatego kiedy dwie warstwy znajdują się już na ścianach oraz suficie możesz oderwać naklejoną taśmę – mniej więcej 15 minut po zakończonej pracy. Wówczas unikniesz zerwania powłoki farby, który zniszczyłby efekt równych pasów.

 

10. Usuń pył i kurz z folii

 

Jeśli przed przystąpieniem do malowania gładziłeś ściany, upewnij się, że kurz i pył został dokładnie usunięty. Jeśli zakładasz, że istnieje ryzyko pozostawienia pewnej jego ilości na wybranych powierzchniach, poczekaj z usuwaniem folii ochronnych z mebli i podłogi do czasu całkowitego wyschnięcia farby. Uchroni Cię to przed przylgnięciem drobinek zanieczyszczeń do malowanej płaszczyzny.

 

11. Sprzątanie

 

Można już usunąć folie ze wszystkich powierzchni oraz dokręcić gniazdka oraz oświetlenie. Używane narzędzia dokładnie umyjmy i wysuszmy. Przydadzą się przy kolejnym remoncie!

 

Malowanie ścian – przydatne wskazówki

 

Jak pomalować ściany bez stresu? Sam proces malowania to jedno, ważne też jest przygotowanie i odpowiednia konserwacja narzędzi. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu wałków, kuwet i pędzi. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy tej samej kuwety i wałka używasz do nakładania różnych kolorów. Pędzle i wałki możesz regularnie płukać lub umieszczać w folii aluminiowej lub workach foliowych, aby nie wyschły.

 

W celu usunięcia zaschniętej farby na wałkach i innych narzędziach, zagotuj biały ocet i zanurz w nim wszystkie urządzenia. Ocet bez trudu poradzi sobie z nawet najtrudniejszymi elementami. Remont to doskonała okazja, by przeprowadzić generalne porządki. Skoro odsunąłeś meble, postaraj się umyć podłogi przestrzenie wokół nich, które na co dzień są niedostępne. Następna okazja może szybko się nie przytrafić!

malowanie pędzlemmalowanie pędzlemmalowanie pędzlemmalowanie pędzlem

Jeśli mimo Twojej uważności znalazły się miejsca, w których farba się rozchlapała lub została ubrudzona podłoga, wytrzyj ją jak najszybciej mokrą szmatką zanim zaschnie. Nie używaj ostrych narzędzi, by uniknąć zarysowań. Folię malarską złóż do środka tak, aby nie wyleciały zanieczyszczenia i śmieci. W całości wyrzuć ją do kosza lub dokładnie wytrzep przed schowaniem na potrzeby kolejnego remontu. Nadmiar farby, który pozostał zabezpiecz i odpowiednio opisz, by mogła posłużyć w przyszłości. Nie wylewaj jej do kanalizacji czy zlewu, gdyż zatka odpływ i spowoduje wytworzenie się szkodliwych ścieków.

 

Pędzle wytrzyj o duży kawałek tektury. Wetrzyj w niego resztki farby. Gdy używasz farb na bazie wody pędzle umyj przy pomocy mydła, dokładnie wypłucz i wysusz. Farbę olejną usuniesz przy pomocy odpowiedniego rozpuszczalnika, np. benzyny lakowej. Dbaj o to, by włosie pędzla nie wyginało się i nie deformowało podczas czyszczenia. Narzędzia możesz przechowywać w pojemniku do czyszczenia.

 

Odpowiednie przygotowanie do remontu i malowania zapewni Ci spokój i pozwoli szybko uporać się z renowacją. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób postępować z danym sprzętem lub farbą, zapytaj o poradę sprzedawcę w sklepie lub sprawdź na stronie producenta. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i sprawisz, że Twoje mieszkanie zyska nowy, wspaniały wygląd!

 

Najczęściej popełniane błędy przy malowaniu

 

Oto najczęściej popełniane błędy w czasie nakładania nowego koloru na ściany:

 

 • nieodpowiednia farba do danego podłoża – czyli farba przeznaczona do odświeżania elewacji wykorzystana do malowania pomieszczeń domowych.

 • Zbyt wczesne pokrycie podłoża – pęknięcia i puchnięcie powłoki.

 • Niezagruntowanie podłoża – niska wydajność farby, powstawanie nieestetycznych plam.

 • Dobarwianie farb – płowienie powłoki, różne tonacje farb w kilku miejscach.

 • Zacieki – zbyt gruba powłoka na ścianie, powstająca podczas nadmiernego dociskania wałka do powierzchni.

 • Źle dobrany sprzęt – wałek z długi włosiem pozostawia widoczną fakturę na gładkiej ścianie, wałek z krótkim włosiem nie pokryje równomiernie powierzchni ścian chropowatych.

 • Zbyt mocne rozcieńczenie farby wodą – farba nie będzie kryła kolorowej powierzchni, kapie i spływa, nie jest odporna na szorowanie.

 

Malowanie ścianMalowanie ścianMalowanie ścianMalowanie ścian

Proste malowanie ścian − zrób to sam!

 

Choć proces ten zawiera wiele, szczegółowo opisanych etapów, tak naprawdę nie jest sam w sobie skomplikowany. Kluczem do sukcesu jest precyzja, odpowiednie przygotowanie ściany do malowania oraz wybór właściwych narzędzi. Wszystkie dostępne są na Castorama.pl.

 

A ile kosztuje malowanie pokoju przez ekipę fachowców? Koszt tej usługi zależy od powierzchni i jakości podłoża. Ceny zaczynają się już od 100 zł. 

 

 

 

Data publikacji: 16.08.2019