Produkty

Pomaluj ściany jak profesjonalista – malowanie krok po kroku

Pomaluj ściany jak profesjonalista – malowanie krok po kroku

Czy malowanie ścian jest naprawdę trudnym wyzwaniem? Jak przygotować się do malowania, aby ściany wyglądały perfekcyjnie? Oto przewodnik, który pozwoli Ci zostać prawdziwym profesjonalistą w swoim domu!

Przejdź do następnych akapitów:

Jak poprawnie malować ściany? Rady na sam początek

Starannie i precyzyjnie pomalowane ściany to podstawa podczas urządzania lub odnawiania mieszkania. Kolor i sposób jego rozłożenia na poszczególnych płaszczyznach wpływa na jakość i komfort użytkowania mieszkania lub domu oraz pomaga w stworzeniu niepowtarzalnych aranżacji. Odpowiednie dopasowanie odcieni do przeznaczenia lub usytuowania pokoju pozwala zachować proporcje, daje efekt rozciągnięcia lub optycznego zmniejszenia poszczególnych powierzchni i pomaga ukryć niektóre mankamenty. Przeczytaj o tym, jak łączyć kolory, żeby we wnętrzu panowała harmonia!

Mimo iż profesjonalne malowanie ścian wymaga pewnego doświadczenia, nie jest tak trudne jak układanie płytek podłogowych lub montowanie podłóg. Przygotowanie ścian pod malowanie i pokrycie ich farbą może okazać się ciekawym doświadczeniem nawet dla początkującego i przy odrobinie wprawy oraz cierpliwości powstanie bardzo zadowalający efekt. To ten z elementów remontu mieszkania, który wykonasz sam i nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów z tytułu zatrudnienia ekipy remontowej.

To także bardzo dobry pomysł w przypadku, gdy marzysz o odświeżeniu dotychczasowego wystroju wnętrza, a obawiasz się bałaganu, kurzu i kosztownych inwestycji. Nowy kolor ścian może diametralnie wpłynąć na charakter i wygląd salonu lub kuchni. Może też przyczynić się do lepszego i łatwiejszego korzystania z łazienki czy aneksu kuchennego – dobra zmywalna farba pozwala cieszyć się każdym wnętrzem, bez obaw o zabrudzenia, plamy i zacieki. Nie zawsze trzeba inwestować w drogie meble czy sprzęty AGD – kolor ściany lub sufitu sam w sobie może być metamorfozą! Taką farbę kupisz tutaj.

Samodzielne malowanie ścian możesz wykonać w jeden dzień, o ile wcześniej właściwie zabezpieczysz powierzchnię i domowe sprzęty, a także przygotujesz niezbędne akcesoria i narzędzia. Jak malować ściany, by efekt był najlepszy? Zaplanuj pracę na słoneczny, niezbyt ciepły i bezdeszczowy dzień. W ten sposób farba będzie szybko schnąć, a wilgoć w powietrzu nie wpłynie negatywnie na końcowy rezultat. 

Jeżeli zasady malowania ścian nie są Ci w pełni znane i nie jesteś pewien jakie kolory chciałbyś wykorzystać, na początek zdecyduj jaką farbę użyjesz i jakie kolory chciałbyś widzieć w swoim domu. Możesz kupić kilka testerów i przetestować je na niewielkiej powierzchni. Takie testery oferuje marka GoodHome, które dostępne są w małych pojemnikach (0,05 l). Niekiedy kolor może wydawać się zachwycający, jednak po naniesieniu go na dużą płaszczyznę może okazać się przytłaczający, zbyt ciemny lub nieodpowiedni w zestawieniu z meblami lub domowymi sprzętami. Dlatego tester pozwoli wybrać Ci kolor idealny.

Instrukcja malowania ścian


Żeby dopasować kolory do swojego wnętrza możesz też posłużyć się programem do aranżacji pomieszczeń i spróbować dopasować wstępnie kolory do wyglądu ulubionego pokoju, jednak nic nie zastąpi prawdziwej farby w Twoim pomieszczeniu, na które pada naturalne światło. Pamiętaj, że kolory na ekranie nigdy w 100% nie odwzorują takiego wyglądu, jaki zobaczysz w warunkach naturalnych. 

Jak pomalować ściany, aby kolory wydobyły urok i charakter mieszkania? Jeśli pokój jest niski, postaw na jasny sufit. Jeśli salon jest wyjątkowo wysoki, nie musisz obawiać się ciemniejszego wykończenia. Wąskie ściany lepiej wydobywa jasny lub biały odcień, zaś na długich i dużych płaszczyznach możesz pokusić się o eksperymenty. 

Pamiętaj, że aby dobrze wyeksponować obrazy lub dekoracje na ścianach, musisz znać umiar. Jeżeli ściana jest wykończona dekoracyjną, ornamentową tapetą lub bogato zdobionym tynkiem strukturalnym, niech dodatki pozostaną gładkie i klasyczne. Jeśli chcesz, by dodatki stanowiły kluczowe elementy wyposażenia, ściany pozostaw bardziej neutralne. W tym przypadku sprawdzą się wszelkie odcienie szarości, a także odcienie beżu i brązu. Poruszaj się w obrębie jednej lub maksymalnie dwóch gam kolorystycznych, w ten sposób unikniesz przytłaczających połączeń na ścianach i poczucia nadmiaru na niewielkiej przestrzeni.

Instrukcja malowania ścian – co musisz kupić?

Samodzielne malowanie ścian wymaga posiadania kilku niezbędnych sprzętów, które pozwalają osiągnąć precyzję i właściwie nanieść farbę na ściany i sufit. Jeśli planujesz pomalować tylko jedno pomieszczenie, nie potrzebujesz zaawansowanych i zawodowych sprzętów. Jeśli jednak chcesz odświeżyć wszystkie pokoje, łącznie z wysokimi sufitami, profesjonalne urządzenia mogą okazać się na wagę złota i przyspieszyć wykonanie remontu. Prócz trwałej i odpornej na szorowanie farby do ścian i sufitów, potrzebne będą:

Część elementów wymienionych powyżej nie jest niezbędna i może okazać się, że nie będziesz ich potrzebować. Wszystko zależy od tego, czy planujesz generalny remont nowego czy starego pomieszczenia, które wymaga gładzenia ścian, wyrównywania powierzchni lub zaklejenia ewentualnych dziur i nierówności albo pęknięć. Wówczas proces przygotowania jest nieco bardziej skomplikowany i może wydłużyć się w czasie.

Jeśli ściana, którą malujesz, ma liczne skazy i defekty, jest nierówna i ma liczne pęknięcia, niezbędne może okazać się jej dodatkowe gładzenie, a w miejscach pęknięć wstawienie siatki, która zapobiegnie dalszym zniszczeniom. 

Przygotowanie ścian

Taki remont potrwa zdecydowanie dłużej i tu warto zastanowić się nad pomocą specjalisty. Dobrze przygotowana ekipa remontowa posiada zazwyczaj odpowiednie maszyny, które szybko wygładzą ściany, a dzięki użyciu przemysłowych odkurzaczy, pył powstały podczas gładzenia ścian nie będzie osiadał na wszystkich domowych sprzętach.

Jeszcze inna sytuacja jest wówczas, gdy w ramach remontu chciałbyś usunąć ze ścian starą tapetę. Niektóre rodzaje tapet, zwłaszcza te kładzione wiele lat temu, były mocowane na bardzo silnych klejach i w skutek pokrycia ich powierzchni kilkoma warstwami farby, są wyjątkowo trudne do usunięcia. Wymagają intensywnego namoczenia, a następnie dokładnego usunięcia wszystkich ich resztek.

Jeżeli Twoja ściana jest krzywa, masz problem z usunięciem starej tapety, zabrudzeń i innych mankamentów, niekiedy warto rozważyć przykrycie ściany płytami kartonowo-gipsowymi. Zamocujesz je przy użyciu wkrętów, a ewentualne szczeliny zamaskujesz gipsową masą lub innym produktem, który służy do niwelowania nierówności. W ten sposób z pewnością osiągniesz wyjątkowo gładką powierzchnię bez konieczności wielogodzinnego polerowania.

Zastanów się, jaka farba jest Ci potrzebna. Jeśli malujesz pokój dzieci, chcesz zabezpieczyć ścianę wokół aneksu kuchennego lub umywalki w łazience, postaw na łatwo ścieralną farbę. Ten sam produkt możesz użyć także do sufitu

Jak przewidzieć konieczną do zakupu ilość farby? Przed przystąpieniem do pracy postaraj się dość precyzyjnie policzyć ile metrów ściany i sufitu chcesz pomalować. Dodaj do tego 10–15% powierzchni i tyle farby zakup. 

Pamiętaj, że obliczenia lepiej przeprowadzić wcześniej, zanim przystąpisz do malowania. Najgorsze co może być podczas pokrywania ścian farbą to sytuacja, gdy w połowie pracy zabraknie Ci produktu lub gdy musisz wielokrotnie jeździć do sklepu, dokupując kolejne puszki z farbą. To strata czasu i dodatkowe koszty – duże opakowanie farby jest bardziej ekonomiczne, niż małe pojedyncze opakowania.

Malowanie krok po kroku – zasady malowania ścian w pigułce

Instrukcja malowania ścian jest prosta i zawiera się w kilku krokach. Ominięcie któregoś z nich wcale nie musi spowodować globalnej katastrofy, jednak może zdecydowanie spowolnić cały remont, wpłynąć na jakość wykonania całego projektu lub sprowadzić nieprzewidziane kłopoty, które zmuszą Cię do ponownego malowania lub czyszczenia ściany.

Krok pierwszy to dokładnie oczyszczenie i wygładzenie ścian

Jeśli malujesz ścianę po raz pierwszy, a ściany pokryte są nową gładzią i dobrze zabezpieczone, nie powinno być żadnych problemów. Jeżeli jednak robisz remont na wcześniej malowanej powierzchni, sprawdź czy jest odpowiednio gładka. Możesz dodatkowo przetrzeć ją papierem ściernym o wysokiej gradacji, w celu usunięcia ewentualnych grudek i pozostałości po wcześniejszej farbie.

Warto też całą ścianę dokładnie umyć. Podczas codziennego użytkowania pokoju lub łazienki na ścianach zalega nie tylko kurz, ale także brud, tłuszcz, resztki jedzenia, ślady owadów i inne zabrudzenia. Jeśli nie usuniesz ich przed pomalowaniem, mogą pozostawić trudne do zamalowania ślady lub wybijające się pod nową warstwą farby defekty.

W tym celu użyj delikatnej gąbki, nowej, która nie będzie pozostawiała śladów i drobinek tworzywa, z którego jest wykonana. 

Gąbka


Do mycia możesz użyć mydło malarskie, albo po prostu zwykły płyn do mycia naczyń. Zmywaj ścianę przy pomocy powstałej piany i delikatnie pocieraj. Nie musisz usunąć wszystkich plam i uszkodzeń, najbardziej istotne są te duże i odstające od ściany. Skup się na szczelinach, miejscach wokół płyty grzewczej lub palników, zlewu oraz umywalki, a w pokojach dziecięcych na ścianach przy biurku oraz przestrzeniach w ciągach komunikacyjnych.

mycie ścian

Krok drugi to nałożenie warstwy gruntującej 

Bardzo często zdarza się, że podczas domowego remontu amatorzy metamorfoz zapominają lub ignorują ten etap, uznając go za mało istotny i wydłużający proces malowania. To bardzo mylące podejście. Grunt pozwala na stworzenie dobrze izolującej i właściwie chroniącej taflę ściany przed nałożeniem pierwszej warstwy farby. Grunt to także pewność, że farba właściwie zwiąże się z podłożem, nie będzie odparzać i odpryskiwać.

Krok trzeci – podział na strefy i zabezpieczenie sprzętów

Gdy powierzchnia wyschła, została zagruntowana i jest gotowa na przyjęcie farby, pora na wyznaczenie krawędzi poszczególnych kolorów. Już na początku, zanim zaczniesz jakiekolwiek działania remontowe, chroń domowe sprzęty i upewnij się, że pył lub farba nie uszkodzą ulubionych przedmiotów. Zabezpiecz je właściwie przymocowaną folią, oklej wszystkie delikatne sprzęty i upewnij się, że folia dokładnie przylega do podłogi. Nie ma nic gorszego niż ślady butów na panelach lub parkiecie w całym domu.

Przy pomocy taśmy maskującej zabezpiecz progi, listwy przypodłogowe, kąty ścian i meble, których nie udało Ci się odsunąć. Warto także okleić nią armaturę łazienkową, brzegi okien i wieszaki, których nie możesz zdjąć na czas malowania. Lustra, obrazy i regały, jeśli tylko możesz, zdejmij, w ten sposób dokładniej dotrzesz do wszystkich zakamarków i otrzymasz starannie pomalowaną płaszczyznę.

Etap czwarty – właściwe przygotowanie farby

Dzisiejsze produkty dostępne sklepach są łatwe w nałożeniu i nie wymagają niemal żadnych dodatkowych działań, związanych zmieszaniem lub rozrabianiem farby. Jak malować ściany? Przygotuj opakowanie z farbą i delikatnie je otwórz. Dostosuj wielkość kuwety, pędzla i wałka do rozmiaru pokrywanej powierzchni. Jeśli kupisz mały i wąski wałek, a chcesz pomalować całe mieszkanie, proces renowacji będzie trwał długie godziny i może dać gorszy efekt.

Zanim jednak przystąpisz do wylania farby do kuwety, dokładnie ją wymieszaj przy pomocy specjalnego patyka lub szpatułki. Jeśli korzystasz z wcześniej używanej farby bardzo uważaj, aby zaschnięte kawałki farby nie wpadły do środka. To najgorsze, co może się przytrafić – będziesz musiał wyciągać je mozolnie przez długi czas, gdyż mogą zanieczyścić farbę i stworzyć nieestetyczne zarysowania lub ślady na malowanej ścianie.

Dopasuj też rodzaj wałka lub pędzla do wielkości powierzchni oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Niektóre wałki pozostawiają idealnie gładką strukturę, inne dają efekt lekko karbowanej ściany. Jeśli ściana, którą malujesz, posiada trudno dostępne przestrzenie, użyj w tym celu pędzli różnej wielkości. Dopracujesz nimi niewielkie detale i dasz radę poprawić ewentualne defekty, powstałe podczas malowania na styku kolorów. 

Jeśli malujesz nowe ściany ze świeżym tynkiem, rozcieńcz emulsję 20% wody w celu uszczelnienia tynku. Jeśli zmieniasz kolor ściany na ciemny lub chcesz ciemnym odcieniem pokryć mocny poprzedni kolor, użyj podkładu lub gruntu w szarym kolorze, co zdecydowanie przyspieszy pracę. W zależności od tego, czy malujesz świeży tynk w jasnym kolorze, czy też próbujesz ukryć intensywne odcienie czerwieni, pomarańczy lub czarną farbę tablicową, konieczne może być naniesienie kilku warstw farby. Uwzględnij to podczas planowania ilości potrzebnej farby do skutecznego zakończenia remontu.

malowanie pędzlem

 

Dobrze dopasuj wielkość i szerokość kuwety do rozmiaru wałka. Poprawna zasada malowania ścian polega na malowaniu dość szerokim wałkiem przesuwając go kilkukrotnie w różnych kierunkach, by równo nanieść farbę. Nie nakładaj zbyt dużo i zbyt mało farby. Nadmiar substancji będzie skutkował pryskaniem i powstawaniem trudnych do usunięcia kropek na Twoim ciele i otaczających przedmiotach. Zbyt mała ilość to ryzyko odpryśnięć i odparzeń na ścianie i nieodpowiedniego pokrycia kolorem. 

Instrukcja malowania ścian zakłada także zachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy poszczególnymi etapami malowania. Każda warstwa musi być zupełnie sucha, by przystąpić do kolejnego kroku. Jeśli malujesz wysoki sufit lub górną część ściany, użyj kija teleskopowego lub dużego wałka. Zawsze zaczynaj malowanie od góry i poruszaj się ku podłodze.

Aby uniknąć nieestetycznych śladów na brzegach w miejscach łączenia z taśmą malarską, usuń ją w krótkim odstępie czasu od nałożenia ostatniej warstwy farby. Gdy farba zupełnie wyschnie, powstaną odstające kreski, które będą mocno rzucać się w oczy. Duże powierzchnie ściany maluj, rysując literę „W”, a na końcu wykonuj delikatne pionowe pociągnięcia wałkiem. 

Jeśli przed przystąpieniem do malowania gładziłeś ściany, upewnij się, że kurz i pył został dokładnie usunięty. Jeśli zakładasz, że istnieje ryzyko pozostawienia pewnej jego ilości na wybranych powierzchniach, poczekaj z usuwaniem folii ochronnych z mebli i podłogi do czasu całkowitego wyschnięcia farby. Uchroni Cię to przed przylgnięciem drobinek zanieczyszczeń do malowanej płaszczyzny.

Malowanie krok po kroku – przydatne wskazówki

Malowanie ścian

Jak pomalować ściany bez stresu? Sam proces malowania to jedno, ważne też jest przygotowanie i odpowiednia konserwacja narzędzi. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu wałków, kuwet i pędzi. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy tej samej kuwety i wałka używasz do nakładania różnych kolorów. Pędzle i wałki możesz regularnie płukać lub umieszczać w folii aluminiowej lub workach foliowych, aby nie wyschły.

W celu usunięcia zaschniętej farby na wałkach i innych narzędziach, zagotuj biały ocet i zanurz w nim wszystkie urządzenia. Ocet bez trudu poradzi sobie z nawet najtrudniejszymi elementami. Remont to doskonała okazja by przeprowadzić generalne porządki. Skoro odsunąłeś meble, postaraj się umyć podłogi przestrzenie wokół nich, które na co dzień są niedostępne. Następna okazja może szybko się nie przytrafić!

Samodzielnie malowanie ścian

Jeśli mimo Twojej uważności znalazły się miejsca, w których farba się rozchlapała lub została ubrudzona podłoga, wytrzyj ją jak najszybciej mokrą szmatką zanim zaschnie. Nie używaj ostrych narzędzi, by uniknąć zarysowań. Folię malarską złóż do środka tak, aby nie wyleciały zanieczyszczenia i śmieci. W całości wyrzuć ją do kosza lub dokładnie wytrzep przed schowaniem na potrzeby kolejnego remontu. Nadmiar farby, który pozostał zabezpiecz i odpowiednio opisz, by mogła posłużyć w przyszłości. Nie wylewaj jej do kanalizacji czy zlewu, gdyż zatka odpływ i spowoduje wytworzenie się szkodliwych ścieków.

Pędzle wytrzyj o duży kawałek tektury. Wetrzyj w niego resztki farby. Gdy używasz farb na bazie wody pędzle umyj przy pomocy mydła, dokładnie wypłucz i wysusz. Farbę olejną usuniesz przy pomocy odpowiedniego rozpuszczalnika, np. benzyny lakowej. Dbaj o to, by włosie pędzla nie wyginało się i nie deformowało podczas czyszczenia. Narzędzia możesz przechowywać w pojemniku do czyszczenia.

Odpowiednie przygotowanie do remontu i malowania zapewni Ci spokój i pozwoli szybko uporać się z renowacją. Jeśli nie jesteś pewien w jaki sposób postępować z danym sprzętem lub farbą, zapytaj o poradę sprzedawcę w sklepie lub sprawdź na stronie producenta. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i sprawisz, że Twoje mieszkanie zyska nowy, wspaniały wygląd!

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
05.09.2021
Dla mnie Magnat najlepszy. Malowaliśmy z mężem cały dom. Ogromnyy wybór kolorów więc każdy znalazł dla siebie odpowiedni. Farba dobrze się sprawdza bo jest odporna na zmywanie. Jeżeli chodzi o malowanie to również wszystko ok
23.03.2021
Maluje Magantem już od lat i zawsze jest ok. To dobra farba - bardzo dobrze kryje i szybko schnie. Generalnie same plusy
21.02.2021
Mega ważne jest przygotowanie odpowiednie ścian, sprzęt jakim malujemy i farba. Ja maluje zawsze wałkiem - takie przyzwyczajenie, a jeżeli chodzi o farbę to kupiłam ostatnio pierwszy raz Śnieżkę i muszę przyznać, że jestem zaskoczona pozytywnie. Fajna cena, dobra wydajność, farba nie chlapie. Wszystko na plus

Ocena i komentarz dla:

Pomaluj ściany jak profesjonalista – malowanie krok po kroku