Techniki malowania ścian – pędzel, wałek czy natrysk?

Malowanie ścian to zwykle jeden z elementów każdego domowego remontu. Aby je wykonać, potrzebujemy jedynie wybranej farby i odpowiednich narzędzi – pędzla, wałka bądź urządzenia natryskowego. Które z akcesoriów wybrać, by cieszyć się estetycznym efektem malowania? O tym, jakie możliwości dają poszczególne z nich, piszemy poniżej.

Malowanie i różne techniki malarskie

Samodzielne malowanie mieszkania jest czynnością prostą oraz dającą zadowalające efekty – nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, umiejętności ani sprzętu. Wyzwanie przemalowania domowych wnętrz łączymy przede wszystkim z doborem odpowiedniego koloru i rodzaju farby. W dalszej kolejności rozpatrujemy wybór potrzebnych nam akcesoriów i narzędzi – oznacza to w praktyce wybór techniki malarskiej, którą zastosujemy do odświeżenia ścian. Najczęściej decydujemy się na malowanie pędzlem lub wałkiem – ich wybór jest na tyle duży, że pozwala na zakup narzędzia (lub narzędzi), które będą dla nas odpowiednie. Pozostają jeszcze pistolety lub agregaty malarskie, zapewniające wysoki komfort pracy, lecz droższe od wymienionych wcześniej akcesoriów. Wszystkie te produkty umożliwiają malowanie ścian różnymi technikami, a każda z nich ma swoje zalety i wady. To, która metoda malowania sprawdzi się w naszym wypadku, zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości malowanej powierzchni, a także od naszych osobistych preferencji.

Nie zapominajmy także, że wybór technik malarskich nie ogranicza się jedynie do wyboru jednego z trzech podstawowych narzędzi. Można bowiem wyróżnić także szereg technik specjalnych, takich jak np. szczotkowanie, gąbkowanie czy tepowanie, które wymagają użycia jeszcze innych akcesoriów niż przytoczone powyżej – jednocześnie pozwalają na uzyskanie nietypowych efektów malarskich. Która z technik będzie więc dla nas odpowiednia i sprawdzi się w naszym domu?

Farba Colours Premium piaskowy kamień 2,5 l
Farba Colours Premium piaskowy kamień 2,5 l

1. Malowanie pędzlem

Pędzle to podstawowe narzędzia malarskie. W marketach budowlanych dostępne są w wielu rozmiarach – od elementów najmniejszych, po szerokie pędzle ławkowce. Narzędzia te różnią się nie tylko wielkością oraz rodzajem zastosowanego włosia, ale także przeznaczeniem. Jedne nadają się do malowania ścian farbami emulsyjnymi, inne znajdują zastosowanie podczas nakładania lakierów, a jeszcze inne służą do aplikowania kleju na tapety. Jeśli nasz wybór padnie właśnie na pędzle, powinniśmy zaopatrzyć się w różne ich rodzaje. Dlaczego? Gruby i duży pędzel będzie najlepszy do zagruntowania ścian, a mniejszy i węższy – a przez to bardziej precyzyjny – przyda się do malowania narożników. Przydatny będzie także pędzel kątowy, który przyda się podczas nakładania farby w trudno dostępne miejsca.

Pędzle to narzędzia o bardzo prostej konstrukcji i łatwe w użytku. Jeśli zaopatrzymy się w zestaw kilku różnych modeli, malowanie nimi będzie także wygodne – nawet w zakamarkach, narożnikach oraz dookoła detali takich jak np. gniazdka elektryczne bądź łączniki światła. To właśnie największa przewaga pędzli nad pozostałymi narzędziami – pozwalają na malowanie z dużą precyzją, dlatego też często stosujemy je naprzemiennie z innymi akcesoriami.

Czy wiesz, że...?

Niewielkie pędzle doskonale nadają się do malowania miejsc trudno dostępnych, np. narożników. Z tego powodu podczas malowania to zwykle po nie
sięgamy w pierwszej kolejności, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na malowanie wałkiem – jest to tzw. technika mieszana.

Pędzel angielski Befaszczot szer. 102 mm
Pędzel angielski Befaszczot szer. 102 mm

Należy jednak pamiętać, że malowanie pędzlem – dokładne nawet w przypadku malowania ścian z fakturą – jest też najbardziej czasochłonne spośród pozostałych technik malarskich. W efekcie tego warto stosować je do aplikowania farb o dość długim czasie schnięcia. Wadą tej techniki jest też fakt, że jej stosowanie wiąże się z powstawaniem na ścianie śladów po przejściu pędzla – można je co prawda zniwelować, ale wpływa to na wydłużenie i tak długiego procesu malowania.

PodsumowanieMalowanie pędzlem najlepiej stosować do gruntowania, malowania elementów stolarki, malowania wzorów od szablonów malarskich, malowania trudno dostępnych miejsc, narożników oraz przestrzeni w pobliżu elementów wyposażenia: lamp, kinkietów, gniazd elektrycznych i łączników.

2. Malowanie wałkiem

Wałki to drugie obok pędzli narzędzia malarskie. Podobnie jak pędzle, dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, a posługiwanie się nimi jest proste i wygodne. Konstrukcja wałka malarskiego obejmuje 2 podstawowe elementy – wkład w postaci rolki oraz rączkę, na której jest on umocowany. Rolki charakteryzują się ponadto wykonaniem z odmiennych materiałów oraz różną długością włosia, które decyduje o ich przeznaczeniu – różne rodzaje wałków opisaliśmy dokładniej tutaj. Do zalet malowania wałkiem należy przede wszystkim spora wydajność i szybkość nakładania farby, a przy tym również efekt w postaci równomiernie pokrytych emulsją powierzchni – bez widocznych smug. Jeśli zaopatrzymy się dodatkowo w specjalny teleskopowy kij, na którym umocujemy wałek, malowanie będzie także o wiele wygodniejsze – aby nałożyć farbę na górne części ścian lub sufit, nie będziemy musieli korzystać z drabin lub stołków.

Malowanie wałkiem nie jest jednak pozbawione wad – jedną z nich jest dość trudne nakładanie farby miejscach trudno dostępnych – chociaż możemy w tym celu skorzystać z wałków o specjalnej konstrukcji, najlepszym rozwiązaniem jest użycie niewielkiego pędzelka, a następnie wygładzenie pozostawionych przez niego smug małym wałkiem. Jeszcze jedną trudnością jest w przypadku tej techniki kontrola grubości aplikowanej warstwy, a dodatkowo również nieprecyzyjne pokrywanie wałkiem powierzchni z fakturą.

Wkład do wałka midi Diall Girpaint 10 cm
Wkład do wałka midi Diall Girpaint 10 cm

Czy wiesz, że...?

Poza tradycyjnymi wałkami w różnych rozmiarach, do malowania ścian służą także wałki dekoracyjne – na ich powierzchni wytłoczone są wzory, które
z łatwością przeniesiemy na ścianę.

Wałek gąbkowy Befaszczot z rączką 17 cm 6 mm
Wałek gąbkowy Befaszczot z rączką

Podsumowanie: Malowanie wałkiem najlepiej sprawdzi się podczas nakładania farby na całe ściany oraz sufity.

3. Malowanie urządzeniem natryskowym

Technika malowania natryskowego polega na użyciu specjalnego sprzętu oraz osprzętu – są one zdecydowanie droższe od pędzli i wałków, dlatego najczęściej korzystają z nich profesjonalni malarze. Urządzenie natryskowe wysokiej jakości składają się kilku podstawowych elementów (możemy dokupić do nich także specjalne głowice i dysze), a ich obsługa wymaga pewnej wprawy (więcej na ten temat przeczytamy tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/malowanie/malowanie-natryskowe.html). Nie ulega jednak wątpliwości, że malowanie natryskowe to najbardziej wydajna, oszczędna i najszybsza metoda aplikowania farby, dająca efekt w postaci gładkiego, równomiernego wykończenia powierzchni. Doskonale sprawdza się w przypadku malowania elementów nietypowych, wyszukanych kształtach, których malowanie pędzlem lub wałkiem nie przynosi oczekiwanego rezultatu.

Głowica do precyzyjnych wymalowań Wagner 600 ml
Głowica do precyzyjnych wymalowań Wagner

Poza dużym kosztem urządzeń natryskowych, koniecznością ich serwisowania oraz bardziej czasochłonnego czyszczenia, wadą malowania natryskowego jest też konieczność zastosowania odpowiedniej farby, a także uprzednie jej przefiltrowanie. Nie wolno zapomnieć o poziomie lepkości preparatu wykończeniowego, która musi być dostosowana do wartości wskazanej przez producenta danego pistoletu malarskiego. Poza tym malowanie natryskowe wiąże się z jeszcze jedną niedogodnością, która przeważnie dyskwalifikuje tę technikę podczas odświeżania wnętrz – ponieważ polega ona na rozpylaniu farby pod ciśnieniem, drobinki preparatu oblepiają wszystko, co znajduje się w pobliżu. Musimy więc doskonale zabezpieczyć wszelkie przedmioty lub powierzchnie, których nie chcemy malować. Z tego powodu omawiana technika najlepiej sprawdza się podczas generalnych remontów lub wykańczania świeżo wybudowanych budynków i ich surowych pomieszczeń. Ponadto podczas malowania natryskiem konieczne jest stosowanie odzieży ochronnej oraz maski.

Porada eksperta:

Malowanie natryskowe jest techniką bardzo wydajną i znacznie przyspieszającą malowanie. Zastosowanie urządzeń natryskowych – szczególnie tych profesjonalnych – polecane jest szczególnie do malowania dużych, minimum kilkuset metrowych powierzchni. W warunkach domowych zwykle zaleca
się stosowanie techniki mieszanej polegającej na użyciu pędzli i wałków.

Pistolet malarski Wagner W 670 XXL
Pistolet malarski Wagner W 670 XXL

Podsumowanie: Malowanie natryskowe to najlepsza metoda malowania przestronnych nieużytkowanych pomieszczeń, najlepiej znajdujących się w stanie surowym, a także malowania obiektów znajdujących się na zewnątrz, np. elewacji.

4. Specjalne techniki malarskie

Trzy wymienione powyżej techniki malarskie to podstawowe metody malowania. Wybraną farbę możemy jednak na nanosić na ścianę także za pomocą innych akcesoriów – w ten sposób nadamy wykańczanej powierzchni ciekawszy wizerunek. Do specjalnych technik malowania należy np. gąbkowanie, do którego potrzebujemy gąbki, szczotkowanie polegające na użyciu szczotki albo szmatkowanie wymagające zastosowania tkanin. Niektóre ze specjalnych technik malarskich zakładają także wykorzystanie pędzla bądź wałka. Jest tak np. w przypadku pieczątkowania, do którego doskonale nadają się okrągłe pędzle, a także przecierania, do którego przydatny będzie nie tyko pędzel, ale i wałek. Specjalne techniki malarskie pozwalają na dekoracyjne malowanie ścian i uzyskiwanie różnorodnych efektów – stanowią doskonały sposób na zindywidualizowanie wystroju wnętrza.

 

Data publikacji: 21.07.2016