LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały się wzajemnie. Zarówno okładziny podłogowe, jak i farby występują w wielu odcieniach. Skupiamy się na konkretnych barwach i wzorach, ale ciężko nam połączyć kolory tak, żeby nie utracić harmonii. Kontrast nie zaszkodzi, ale ściany i podłogi powinny tworzyć spójną całość.

Jaki klimat wnętrza?

Zanim przystąpisz do urządzania wnętrza, warto zadać sobie pytanie, jaki klimat lub styl preferujesz – loftowy (industrialny), rustykalny, skandynawski, nadmorski (Hampton), jungle, art déco, a może jeszcze inny?

Tapeta flizelinowa GoodHome Shera ciemnaTapeta flizelinowa GoodHome Shera ciemnaTapeta flizelinowa GoodHome Shera ciemnaTapeta flizelinowa GoodHome Shera ciemna

Ważne jest to, aby przy wyborze kolorów okładzin ściennych i podłogowych kierować się przeznaczeniem pomieszczenia. Zestawienie barw to niełatwe zadanie, ale poniżej znajdziesz nasze wskazówki, które krok po kroku pokażą, jak sobie z tym poradzić.

Najlepsze połączenia kolorów we wnętrzu

Odpowiedni dobór kolorów we wnętrzu może całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Jasne ściany i podłogi optycznie powiększają pokój i dają wrażenie czystości. Natomiast ciemne podłogi i jasne ściany pozwalają uzyskać efekt przestronności (nawet przy małym metrażu). Jasna podłoga i jasna tylna ściana sprawiają, że pokój wygląda na węższy.

Jeśli zawsze podobała Ci się ciemna podłoga, zwróć uwagę, że w mniejszych pomieszczeniach może dawać poczucie zamknięcia i przytłaczać całość. Pamiętaj jednak, że wybór kolorów we wnętrzu należy do Ciebie i to przede wszystkim Ty musisz czuć się dobrze, więc czasem możesz łamać aranżacyjne reguły.

jasne ściany i podłogijasne ściany i podłogijasne ściany i podłogijasne ściany i podłogi

Dopasowanie barw – koło kolorów

Wybór kolorowej farby, mającej upiększyć pomieszczenie może być dużym wyzwaniem. Jakie barwy dobrze łączą się ze sobą? Jak stworzyć odpowiedni nastrój? Istnieje kilka zasad doboru odpowiednich odcieni, które pomogą Ci rozpocząć projektowanie. Koło kolorów stanowi niezbędną pomoc.

Koło kolorów to wizualna prezentacja barw, które dobrze się ze sobą łączą. To duże ułatwienie, jeśli nie jesteśmy świadomi, jakie kolory będą dobrze współgrały ze sobą. Większość modeli zawiera 12 propozycji, ale koło można rozszerzyć o nieskończenie wiele odcieni.

Wybierz kolory dopełniające, które stworzą jedną, spójną całość. Ściany i podłogi absolutnie nie muszą być takie same. Jednak decydujesz się na jasny i wyrazisty kolor ścian, dla podłogi wybierz kolor, który nie będzie rywalizować o uwagę – stonowaną wariację z tej samej palety barw. 

Nie musisz też specjalnie eksponować ścian. Dzięki subtelnemu kolorowi farby do wnętrz czy tapety i przyciągającej wzrok płytce we wzory lub odważnej barwie paneli to podłoga może być w centrum uwagi.

A może preferujesz stonowane kolory ścian i podłogi, które staną się tłem dla wyrazistych dodatków?

Zobacz, jakie kolory wyróżniamy:

  • Kolory podstawowe: czerwony, niebieski i żółty. Nie można ich stworzyć poprzez wymieszanie innych kolorów.

  • Kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Można je uzyskać, mieszając kolory podstawowe.

  • Kolory dopełniające: sześć odcieni, które można uzyskać, łącząc kolory podstawowe i pochodne.

 

koło kolorówkoło kolorówkoło kolorówkoło kolorów

A co z barwami neutralnymi?

Na kole kolorów brakuje niektórych ważnych barw: czarnej, białej oraz neutralnych – odcieni szarości, kremu, beżu i brązu. Są to niezbędne elementy każdej palety kolorów, które w odpowiednim połączeniu pozwalają złagodzić jasne tony.

Farba GoodHome Premium Ściany i Sufity santa feFarba GoodHome Premium Ściany i Sufity santa feFarba GoodHome Premium Ściany i Sufity santa feFarba GoodHome Premium Ściany i Sufity santa fe

Wybierając kolorystykę, możesz użyć koła barw jako przewodnika, aby stworzyć odcień, który Ci się najbardziej spodoba. Skorzystaj z testerów farb do wnętrz i przekonaj się, co najlepiej będzie pasowało do Twojego pomieszczenia.

testery farb GoodHome Premiumtestery farb GoodHome Premiumtestery farb GoodHome Premiumtestery farb GoodHome Premium

Barwy ciepłe i zimne

Ciepłe kolory wyróżniają się, zmniejszając nieco przestrzeń. Natomiast zimne są wycofane i optycznie powiększają wnętrze.

  • Ciepłe barwy to dobry wybór w przypadku przestrzeni, w których np. przyjmujemy gości (salon, jadalnia), ponieważ stanowią dodatkową stymulację w pomieszczeniu, w którym dużo się dzieje i sprawiają, że wydaje się bardziej przytulne.

ciepłe kolory we wnętrzachciepłe kolory we wnętrzachciepłe kolory we wnętrzachciepłe kolory we wnętrzach
  • Chłodne barwy sprawdzą się w małych wnętrzach, które mają wydawać się większe oraz w których ważna jest prywatność, skupienie i odpoczynek.

chłodne barwy we wnętrzachchłodne barwy we wnętrzachchłodne barwy we wnętrzachchłodne barwy we wnętrzach

Monochromatyczne zestawienia kolorów

Schematy jednotonalne są tworzone z użyciem tego samego koloru w różnych odcieniach. Taka kolorystyka należy do najbezpieczniejszych i najprostszych, a jednocześnie jest przyjazna dla oka. Różne odcienie szarego to trend, który jeszcze długo będzie gościł w naszych wnętrzach.

szarości we wnętrzachszarości we wnętrzachszarości we wnętrzachszarości we wnętrzach
harmonia kolorówharmonia kolorówharmonia kolorówharmonia kolorów

Kontrastowe lub dopełniające zestawienia kolorów

Barwy dopełniające znajdują się naprzeciw siebie na kole kolorów, a po zestawieniu tworzą kontrast.

kontrast we wnętrzachkontrast we wnętrzachkontrast we wnętrzachkontrast we wnętrzach

Zestawienie kolorów typu triada

Są to barwy równomiernie rozmieszczone wokół koła kolorów. Z reguły są zbyt żywe, aby móc bez trudu osiągnąć pożądany efekt. Powinny być starannie wyważone, na przykład jeden kolor powinien dominować, a pozostałych należy używać w akcentach.

triada kolorówtriada kolorówtriada kolorówtriada kolorów

Elementy wykończeniowe, czyli kropka nad i

Ściany pomalowane? Pora na dodatki! Miękkie elementy wystroju wnętrza to doskonały sposób na ożywienie pomieszczenia i nadanie mu charakteru, ciepła i dopełnienia harmonii barw. Możesz ocieplić wnętrze fakturami, poduszkami, odpowiednią zasłoną czy puszystym dywanikiem. Drobne detale mogą znakomicie uzupełniać wystrój, a nawet całkowicie je odmienić. Łączenie kolorów może być świetną zabawą. Teraz już wiesz, jak to robić!

dodatkidodatkidodatkidodatki