Produkty

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały się wzajemnie. Zarówno okładziny podłogowe jak i farby występują w wielu odcieniach. Skupiamy się na konkretnych barwach i wzorach, ale ciężko nam połączyć kolory tak, żeby nie utracić harmonii. Kontrast nie zaszkodzi, ale ściany i podłogi powinny tworzyć spójną całość.

Przejdź do następnych akapitów:

Jaki klimat wnętrza?

Zanim przystąpisz do urządzania wnętrza warto zadać sobie pytanie, jaki klimat lub styl preferujesz – loftowy (industrialny), rustykalny, skandynawski, nadmorski (Hampton), jungle, art déco, a może…?

Tapeta flizelinowa GoodHome Shera ciemna

Ważne jest to, aby przy wyborze kolorów okładzin ściennych i podłogowych kierować się przeznaczeniem pomieszczenia. Zestawienie barw to niełatwe zadanie, ale poniżej znajdziesz nasze wskazówki, które krok po kroku pokażą, jak sobie z tym poradzić.

Najlepsze połączenia

Odpowiedni dobór kolorów ścian i podłóg może całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Jasne ściany i podłogi optycznie powiększają pokój i dają wrażenie czystości. Natomiast ciemne podłogi i jasne ściany pozwalają uzyskać efekt przestronności (nawet przy małym metrażu). Jasna podłoga i jasna tylna ściana sprawiają, że pokój wygląda na węższy.

Jeśli zawsze podobała Ci się ciemna podłoga, zwróć uwagę, że w mniejszych pomieszczeniach może dawać poczucie zamknięcia - ale to Twój wybór. Pamiętaj, że to przede wszystkim Ty musisz czuć się dobrze we własnym wnętrzu.

jasne ściany i podłogi

Dopasowanie kolorów – koło kolorów

Wybór koloru mającego upiększyć pomieszczenie może być dużym wyzwaniem. Jakie kolory dobrze łączą się ze sobą? Jak stworzyć odpowiedni nastrój? Istnieje kilka zasad doboru odpowiednich odcieni, które pomogą Ci rozpocząć projektowanie. Koło kolorów stanowi niezbędną pomoc.

Koło kolorów to wizualna prezentacja barw, które dobrze się ze sobą łączą. To duże ułatwienie, jeśli nie jesteśmy świadomi, jakie kolory będą dobrze współgrały ze sobą. Większość modeli zawiera 12 kolorów, ale koło można rozszerzyć o nieskończenie wiele odcieni.

Wybierz kolory dopełniające, które stworzą jedną, spójną całość. Ściany i podłogi absolutnie nie muszą być takie same, jednak jeśli decydujesz się na jasny i wyrazisty kolor ścian, dla podłogi wybierz kolor, który nie będzie rywalizować o uwagę - stonowaną wariację z tej samej palety barw. 

Nie musisz też specjalnie eksponować ścian. Dzięki subtelnemu kolorowi farby lub tapety i przyciągającej wzrok płytce we wzory lub odważnemu kolorowi paneli to podłoga może być w centrum uwagi.

A może preferujesz stonowane kolory ścian i podłogi, które staną się tłem dla wyrazistych dodatków?

Zobacz, jakie kolory wyróżniamy:

  • Kolory podstawowe: czerwony, niebieski i żółty. Nie można ich stworzyć poprzez wymieszanie innych kolorów.
  • Kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Można je uzyskać, mieszając kolory podstawowe.
  • Kolory dopełniające: sześć odcieni, które można uzyskać, łącząc kolory podstawowe i pochodne.

koło kolorów

A co z barwami neutralnymi?

Na kole kolorów brakuje niektórych ważnych barw: czarnej, białej oraz neutralnych - odcieni szarości, kremu, beżu i brązu. Są to niezbędne elementy każdej palety kolorów, które w odpowiednim połączeniu pozwalają złagodzić jasne tony.

Farba GoodHome Premium Ściany i Sufity santa fe

Skorzystaj z testerów farb GoodHome i przekonaj się, który kolor będzie najlepiej pasował do Twoich wnętrz.

testery farb GoodHome Premium

W jaki sposób można użyć koła kolorów i wybrać te, które dobrze ze sobą współgrają?

Wybierając kolorystykę, możesz użyć koła kolorów jako przewodnika, aby stworzyć odcień, który Ci się najbardziej spodoba.

Barwy ciepłe i zimne

Ciepłe kolory wyróżniają się, zmniejszając nieco przestrzeń. Natomiast zimne są wycofane i optycznie powiększają pomieszczenie.

Ciepłe barwy to dobry wybór w przypadku przestrzeni, w których np. przyjmujemy gości (salon, jadalnia), ponieważ stanowią dodatkową stymulację w pomieszczeniu, w którym dużo się dzieje i sprawiają, że duże pomieszczenie wydaje się przytulne.

ciepłe kolory we wnętrzach

Chłodne barwy sprawdzą się w małych pomieszczeniach, które mają wydawać się większe oraz w których ważna jest prywatność, skupienie i odpoczynek.

chłodne barwy we wnętrzach

Monochromatyczne zestawienia kolorów

Schematy jednotonalne są tworzone z użyciem tego samego koloru w różnych odcieniach. Taka kolorystyka należy do najbezpieczniejszych i najprostszych, a jednocześnie jest przyjazna dla oka. Różne odcienie szarego to trend, który jeszcze długo będzie gościł w naszych wnętrzach.

szarości we wnętrzach

Szarości od GoodHome

Harmonijne zestawienia kolorystyczne

Harmonia barw to takie zestawienie kolorów, które znajdują się obok lub bardzo blisko wybranego koloru na kole kolorów. Pozwala to uzyskać spójną, uporządkowaną całość w danej przestrzeni.

W przypadku aranżacji harmonijnych należy wziąć pod uwagę proporcje każdej z barw. Pomyśl o rozdzieleniu kolorów według zasady 60/30/10.

harmonia kolorów

Kontrastowe lub dopełniające zestawienia kolorów

Barwy dopełniające znajdują się naprzeciw siebie na kole kolorów, a po zestawieniu tworzą kontrast.

kontrast we wnętrzach

Zestawienie kolorów typu triada

Są to kolory równomiernie rozmieszczone wokół koła kolorów. Z reguły są zbyt żywe, aby móc bez trudów osiągnąć pożądany efekt. Powinny być starannie wyważone, na przykład jeden kolor powinien dominować, a pozostałych należy używać w akcentach.

triada kolorów

Elementy wykończeniowe, czyli kropka nad i

Ściany pomalowane? Pora na dodatki! Miękkie elementy wystroju wnętrza to doskonały sposób na ożywienie pomieszczenia i nadanie mu charakteru, ciepła i dopełnienia harmonii barw. Możesz ocieplić wnętrze fakturami, poduszkami, odpowiednią zasłoną czy puszystym dywanikiem. Drobne detale mogą znakomicie dopełniać wystrój, a nawet całkowicie je odmienić. Łączenie kolorów może być świetną zabawą. Teraz już wiesz, jak to robić!

dodatki

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami