Produkty

Jak przygotować ścianę do malowania? Szpachlowanie, gruntowanie ściany i inne etapy

Jak przygotować ścianę do malowania? Szpachlowanie, gruntowanie ściany i inne etapy

Samo malowanie ścian nie jest trudne. Jednak bez odpowiednio przygotowanego podłoża może okazać się niemożliwe. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować ścianę do malowania, czym ją umyć i czy trzeba ją zawsze gruntować. Czy zastanawiałeś się, jak szpachlować ściany przed malowaniem? Z naszymi wskazówkami przygotowanie nie sprawi Ci większych trudności. Krok po kroku opisaliśmy najważniejsze czynności. Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:

Malowanie pokoju to jeden z najszybszych sposobów na remont. Chcesz coś zmienić w swoim wnętrzu, ale nie masz zbyt dużego budżetu na nowe meble czy generalny remont? Wystarczy tylko puszka farby w wymarzonym kolorze, a Twój salon, kuchnia czy sypialnia nabiorą zupełnie nowego wyrazu. Aby zmienić kolor ścian, nie wystarczy jednak tylko wziąć pędzel do ręki. Twój mur musi być gotowy na tę zmianę. 

Nie wiesz, jak przygotować ścianę do malowania? W tym artykule znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak zabezpieczyć pomieszczenie, oczyścić ścianę ze starych farb i tapet, wykonać szpachlowanie, gruntowanie i mycie. Dowiedz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę, zanim zabierzesz się za nakładanie farby. Podpowiadamy, co zrobić, żeby nowy kolor na murze trzymał się długo i współpracował. Zapraszamy do lektury.  

Przygotowanie ściany do malowania − na co zwrócić uwagę?

Wbrew pozorom przygotowanie ścian do malowania jest nawet istotniejszym etapem remontu niż samo malowanie. Jak przygotować ścianę do malowania? Zwróć uwagę na te aspekty:

Mycie ścian przed malowaniem i usuwanie grzybów/pleśni

Z czasem każda ściana zaczyna pokrywać się plamami, tłustymi zaciekami czy kurzem. Wszelkie pozostałości po innych substancjach mogą spowodować obniżenie przyczepności nowej warstwy farby. Ponadto na powierzchni ściany mogą pojawić się wykwity pleśni czy grzyby. Bez ich usunięcia szybko pojawią się także na nowo położonej farbie. Pamiętaj, że grzyby i pleśń w mieszkaniu mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców. 

Szpachlowanie ścian przed malowaniem

Wraz z użytkowaniem pomieszczenia mogą pojawić się na ścianach także drobne ubytki, rysy w gipsówce lub inne uszkodzenia. Cienka warstwa farby niestety nie wypełni tych niedoskonałości, a jedynie podkreśli ich obecność. Jeśli chcesz być zadowolony z efektu swojej pracy, pamiętaj o wypełnieniu ubytków, inaczej znacznie pogorszy się estetyka całego wnętrza. 

Działa to także w drugą stronę. Jak? Usunąłeś ze ściany półkę, a w murze pozostał brzydki ubytek po wkręcie? A może kilkakrotnie zmieniałeś wysokość, na jakiej powinien być wbity gwóźdź, na którym wisi obraz? Położenie szpachli na starej farbie może wyglądać gorzej niż sama dziura. Dlatego malowanie to okazja, aby pięknie wyrównać mur.

Usuwanie starej farby 

Jeśli zauważyłeś, że stara powłoka farby nie trzyma się tak dobrze ściany, jakbyś chciał, niestety czeka Cię dużo pracy z jej usunięciem. Malowanie starej farby, która pęka i odchodzi od ściany spowoduje, że tak samo będzie się zachowywała nowa warstwa. W bardzo krótkim czasie zauważysz rysy na ścianie. Farba zacznie się łuszczyć i odpadać od ściany. 

Usuwanie tapety

Jakakolwiek stara powłoka znajdująca się na ścianie powinna zostać usunięta. Malowanie tapety jest możliwie, jednak efekt wizualny, jaki otrzymasz, z pewnością nie będzie zadowalający. Łatwiej usuniesz tapetę kładzioną metodą „klej na ścianę”. O wiele trudniej usunąć tapetę pokrytą klejem. W tym przypadku będą Ci potrzebne dodatkowe narzędzia i wiele cierpliwości.

Gruntowanie przed malowaniem

Chcąc cieszyć się gładką powierzchnią w nowym kolorze, musisz poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie ścian do malowania. Rodzaj ściany i materiału, z którego ją zbudowano nie ma znaczenia. Każda powierzchnia przed malowaniem powinna być czysta, pozbawiona wszelkich niedoskonałości, starych powłok, łuszczącego się tynku i odpowiednio zagruntowana. Jeśli przed malowaniem nie zagruntujesz powierzchni – ściana może chłonąć farbę jak gąbka. Będziesz musiał nałożyć o wiele więcej warstw niż jest to konieczne. Wówczas koszty remontu mogą znacznie wzrosnąć.

jak-przygotowac-sciane-do-malowania

Malowanie ścian − akcesoria, które mogą się przydać!

W zależności od stanu ścian, które chcesz pomalować, będziesz potrzebować innych narzędzi. Zatem jak przygotować ścianę do malowania? 

Na początku warto opukać ściany. W ten sposób sprawdzisz stan tynku. Jeśli w pewnym momencie usłyszysz charakterystyczny pusty dźwięk, oznacza to, że w tym miejscu tynk odspaja się od ściany. Należy go zdjąć, a powstały ubytek uzupełnić nowym. Jeśli na ścianach zauważyłeś drobne pęknięcia lub ubytki przyda Ci się szpachla naprawcza. Najlepiej nakładać ją elastyczną łopatką. Przed malowaniem warto wyszlifować ściany. Do tego użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich wypukłości np. po uzupełnianiu szczelin.

Przed nałożeniem farby należy dokładnie umyć ściany. W ten sposób pozbędziesz się kurzu i pyłu po szlifowaniu. Dzięki temu zwiększysz też przyczepność farby. Najlepiej użyć do tego mydła malarskiego i gąbki. Pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni odpowiednimi rękawicami.

W przypadku, gdy ściany pokryte są starą tapetą, musisz ją przed malowaniem zdjąć. Istnieje kilka metod zdzierania starej tapety. Z pewnością przyda Ci się szeroki nóż do zdzierania lub zdzierak rotacyjny, którymi będziesz mógł podważyć tapetę. Za pomocą mokrej gąbki możesz wcześniej namoczyć tapetę, co ułatwi jej zdzieranie. Jeśli nadal masz problemy z jej zdjęciem, możesz użyć specjalnego roztworu do usuwania tapet, który rozpuszcza klej. Istnieje także skrobak parowy, który również pomoże Ci podczas zdejmowania opornej tapety.

Pamiętaj także o odpowiednim gruncie, którym należy pokryć ściany wcześniej gipsowane i szlifowane. W prosty sposób możesz sprawdzić, czy Twoje ściany wymagają gruntowania. Wystarczy przetrzeć je suchą ręką. Jeśli na dłoni pozostanie biały ślad po gipsie, musisz je zagruntować. Sprawdź, jak wybrać grunty i impregnaty oraz co wybrać: grunt czy farbę podkładową.

Do samego malowania przyda Ci się kuweta na farbęwałek, a do malowania wyżej położonych fragmentów ściany kij teleskopowy. Możesz malować ściany także pędzlem, choć z pewnością zajmie Ci to więcej czasu. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj wałka lub pędzla kupić, sprawdź kartę farby – tam powinieneś znaleźć informację o zalecanych przez producenta rodzajach i długościach włosia.

Przygotowanie pokoju do malowania 

Przygotowanie ścian do malowania wymaga czasu i odpowiednich narzędzi. Oprócz samych ścian warto także zadbać o całe pomieszczenie, w którym będziesz przeprowadzać remont. Wynieś zatem z pomieszczenia wszystkie ruchome przedmioty. Im mniej ich pozostanie wewnątrz, tym prace przebiegną sprawniej i szybciej. Jeśli niektórych mebli nie uda Ci się wynieść, przenieś je na środek i przykryj grubą folią malarską. Zabezpiecz także podłogę. Do tego przyda Ci się ta sama folia i taśma malarska.

Oprócz odpowiednich narzędzi i produktów warto zadbać o warunki panujące w pomieszczeniu. Zbyt niska temperatura lub zbyt wysoka wilgotność może wpłynąć na znaczne pogorszenie parametrów technicznych farby. W przypadku zbyt dużej temperatury w pomieszczeniu farba może wysychać zbyt szybko. Utrudni to samo malowanie i pogorszy wytrzymałość powłoki. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie będziesz malował ściany powinna mieścić się w zakresie od 10 do 28 st. C. Wilgotność nie powinna przekraczać 80%.

W zależności od rodzaju ściany – czy jest ona świeżo tynkowana, czy może pokryta starą farbą – czas ich przygotowania do malowania może się znacznie różnić. Wpływ na to ma oczywiście także wielkość malowanej powierzchni. Warto jednak mieć na uwadze dodatkowy dzień lub dwa na przygotowane ścian do malowania.

Jak przygotować ścianę do malowania krok po kroku?

Wiesz już, jakie narzędzia przydadzą Ci się podczas malowania, a także, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę. Czas wprowadzić teorię w czyn. W tym akapicie dowiesz się, kiedy i jak szpachlować ściany przed malowaniem, a także czym umyć ściany. Przed malowaniem musisz pamiętać o kilku najważniejszych czynnościach. Pozwoli Ci na odpowiednie przygotowanie ścian do malowania. Krok po kroku dowiesz się, jak to zrobić.

1. Zabezpiecz pomieszczenia przed malowaniem

Przed malowaniem pamiętaj przede wszystkim o dobrym zabezpieczeniu pomieszczenia. W tym celu użyj grubej folii malarskiej i taśmy klejącej. Pozasłaniaj folią podłogę i znajdujące się w pomieszczeniu meble.

2. Usuń stare powłoki z muru

W przypadku ścian pokrytych farbą, na początek warto sprawdzić jej przyczepność. Przyklej taśmę klejącą do ściany i szybko zerwij. Jeśli pozostaną na niej cząstki farby, oznacza to, że nie trzyma się dobrze ściany i musisz ją zerwać przed nałożeniem nowej.

Drugą ważną sprawą jest ustalenie rodzaju starej farby. Jeśli ściany pokryte były farbą lateksową lub akrylową, przed malowaniem wystarczy je dobrze odkurzyć i umyć. W przypadku posiadania na ścianach starej generacji farby klejowej lub farby olejnej należy je zedrzeć. Do usuwania poprzedniej farby może Ci się przydać szlifierka oscylacyjna, specjalny preparat rozmiękczający do farb lub opalarka – szczególnie przydatna do lamperii. Jeśli jednak zdecydowałeś się na szlifowanie ścian, nie zapomnij o masce przeciwpyłowej i okularach.  

Ściany mogą być pokryte także tapetami. W przypadku, gdy klejone były metodą „klej na tapetę”, aby ją usunąć, postępuj według następujących kroków.

  • Za pomocą noża do zdzierania lub zdzieraka rotacyjnego usuń tapetę ze ściany. Uważaj, aby nie uszkodzić tynku.

  • Gorącą wodą namocz tapety za pomocą gąbki. Pozostaw na pięć minut, aby tapeta zmiękła. Uważaj na znajdujące się na ścianie gniazda elektryczne i włączniki światła.

  • W utworzone na tapecie nacięcia wsuń szeroki nóż do zdzierania i usuń tapetę.

  • W przypadku opornej tapety możesz spróbować użyć roztworu do usuwania tapet. Nasącz tapetę roztworem, odczekaj chwilę i spróbuj zedrzeć ją nożem. Możesz także spróbować skrobaka parowego. W urządzeniu tym znajduje się zbiornik na wodę. Napełnij go i uruchom skrobak. Zaczynając od spodu ściany przesuwaj powoli skrobak wzdłuż tapety, do momentu aż zrobi się wilgotna. Wsuń nóż pod spód tapety i usuń ją. Pamiętaj, aby zachować ostrożność w okolicach gniazd elektrycznych i nie wystawiać skóry na działanie pary wodnej. Nie pozostawiaj skrobaka zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ mogą utworzyć się pęcherzyki na tynku.

  • W przypadku pozostania małych fragmentów tapety na ścianie możesz użyć do ich usunięcia papieru ściernego.

jak-przygotowac-sciane-do-malowania

3. Wypełnij wszystkie otwory i pęknięcia

Jak przygotować ścianę do malowania? W murze mogą znajdować się stare otwory na gwoździe lub inne uszkodzenia. Przed malowaniem należy je usunąć. W tym celu najpierw umyj dobrze otwory za pomocą mydła malarskiego. Znajdujący się w nich pył może utrudniać przywieranie wypełniacza. Następnie za pomocą szpachelki wypełnij szczelinę tak, aby uzyskać równą powierzchnię. Pozostaw szpachlę naprawczą do wyschnięcia. Po określonym przez producenta czasie możesz zeszlifować wypełnione fragmenty ściany papierem gruboziarnistym.

4. Wykonaj szlifowanie ścian

Szlifowanie ścian pozwoli Ci uzyskać gładką i równą powierzchnię, a także usunąć łuszczące się fragmenty starej farby. Użyj do tego drobnoziarnistego papieru ściernego. Czynność ta ułatwi związanie farby z powierzchnią.

5. Wyczyść ściany 

Czyszczenie ścian jest niezwykle ważne. Wszelkie pozostałości po szlifowaniu, kurz, tłuste plamy i inne zabrudzenia mogą znacznie osłabić strukturę farby i uniemożliwić jej odpowiednie przywieranie.

Pewnie zastanawiasz się, czym umyć ściany przed malowaniem. Do tłustych plam przyda Ci się odtłuszczający detergent. Jeśli zaobserwowałeś ogniska pleśni i grzybów – użyj odpowiedniego preparatu grzybobójczego. Do mycia całych ścian możesz użyć mydła malarskiego. Załóż rękawice i za pomocą delikatnej ściereczki nasączonej mydłem umyj ściany. Zmyj ściany ciepłą wodą, aby usunąć resztki mydła i poczekaj, aż ściany dobrze wyschną.  

6. Zagruntuj ścianę przed malowaniem

Jeśli usuwałeś ze ściany starą farbę, naprawiałeś szczeliny za pomocą masy szpachlowej lub chcesz pomalować ściany wcześniej niemalowane – musisz je najpierw zagruntować. Pamiętaj, że możesz gruntować tylko wtedy, gdy świeży tynk dobrze wyschnie i zmieni kolor na jasnoróżowy lub jasnoszary. Gruntowanie wykonuje się za pomocą farb podkładowych lub preparatów gruntujących do ścian wewnętrznych. 

Już wiesz, jak przygotować ścianę do malowania! Czas na remont!

Postępując według tych kroków, odpowiednio przygotujesz ściany do malowania. Dzięki temu uzyskasz gładką i schludną powierzchnię pokrytą nowym kolorem. Możesz być także pewien, że wybrana przez Ciebie farba zachowa wszelkie parametry techniczne i będzie właściwie przylegać do podłoża. Przygotuj zatem ściany i odmaluj je na nowy kolor, odnawiając tym samym pomieszczenie. Wszystkie potrzebne narzędzia oraz farby wewnętrzne znajdziesz na Castorama.pl.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?

Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?
Gruntowanie jest czynnością kojarzoną przede wszystkim z wykańczaniem ścian. Środek gruntujący nakłada się przed malowaniem na ich powierzchnię, aby p...
Czytaj więcej

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?
Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do tworzenia ścianek działowych, sufitów podwieszanych czy innych konstrukcji w...
Czytaj więcej

Preparaty gruntujące - jaki grunt pod tynk?

Preparaty gruntujące - jaki grunt pod tynk?
Użycie środków gruntujących ma na celu odpowiednie przygotowanie podłoża przed dalszą pracą wykończeniową. Produkty pozwalają zmniejszyć chłonn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.08.2021
Guide for Roblox on Windows Pc
Download on Windows PC
https://filehug.com/Roblox_1.0.zip
https://filerap.com/Roblox_1.0.zip
https://fileshe.com/Roblox_1.0.zip

<img src="https://lh3.googleusercontent.com/BAJxnDe7OtaAM45yn6wyPvIMjst8Kg8Nl1_2TOOwA84gH9G4JhAKUGHsDoW8hbzzRUa0=h342">

About this app
On this page you can download Guide for Roblox and install on Windows PC. Guide for Roblox is free Books & Reference app, developed by bonghaiAu. Latest version of Guide for Roblox is 1.0, was released on 2017-11-14 (updated on 2019-07-06). Estimated number of the downloads is more than 100. Overall rating of Guide for Roblox is 4,3. Generally most of the top apps on Android Store have rating of 4+. This app had been rated by 8 users, 5 users had rated it 5*, 1 users had rated it 1*.

Roblox is an Android game where multiple players cooperate and play together in web based games. The site has an accumulation of games went for 8-18 year olds however players of an...
read more
How to install Guide for Roblox on Windows?
Instruction on how to install Guide for Roblox on Windows 7/8/10 Pc & Laptop

In this post, I am going to show you how to install Guide for Roblox on Windows PC by using Android App Player such as BlueStacks, Nox, KOPlayer, ...

Below you will find a detailed step-by-step guide, but I want to give you a fast overview of how it works. All you need is an emulator that will emulate an Android device on your Windows PC and then you can install applications and use it - you see you're playing it on Android, but this runs not on a smartphone or tablet, it runs on a PC.

If this doesn't work on your PC, or you cannot install, comment here and we will help you!

Install using BlueStacks
Install using NoxPlayer
Step By Step Guide To Install Guide for Roblox using BlueStacks
Download and Install BlueStacks at: https://www.bluestacks.com. The installation procedure is quite simple. After successful installation, open the Bluestacks emulator. It may take some time to load the Bluestacks app initially. Once it is opened, you should be able to see the Home screen of Bluestacks.
Google Play Store comes pre-installed in Bluestacks. On the home screen, find Google Play Store and click on the icon to open it. You may need to sign in to access the Play Store.
Look for "Guide for Roblox" in the search bar. Click to install "Guide for Roblox" from the search results.
If you don't see this app from the search results, you need to download APK/XAPK installer file from this page, save it to an easy-to-find location. Once the APK/XAPK file is downloaded, double-click to open it. You can also drag and drop the APK/XAPK file onto the BlueStacks home screen to open it.
Once installed, click "Guide for Roblox" icon on the home screen to start using, it'll work like a charm :D
<Notes> about Bluetooth: At the moment, support for Bluetooth is not available on BlueStacks. Hence, apps that require control of Bluetooth may not work on BlueStacks.

How to install Guide for Roblox on Windows PC using NoxPlayer
Download & Install NoxPlayer at: https://www.bignox.com. The installation is easy to carry out.
After NoxPlayer is installed, open it and you can see the search bar on the home screen. Look for "Guide for Roblox" and click to install from the search results.
You can also download the APK/XAPK installer file from this page, then drag and drop it onto the NoxPlayer home screen. The installation process will take place quickly. After successful installation, you can find "Guide for Roblox" on the home screen of NoxPlayer.

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować ścianę do malowania? Szpachlowanie, gruntowanie ściany i inne etapy