Przerabiamy meble łazienkowe – zmieniamy uchwyty i kolory frontów

Aby nadać łazience nowy wygląd i uniknąć konieczności wymiany mebli w tym pomieszczeniu na nowe, możemy w łatwy sposób sprawić, by pomieszczenie prezentowało się niczym tuż po remoncie. Dokonamy tego przez wymianę lub zamocowanie uchwytów i zmianę koloru frontów – oto, w jaki sposób.

Przerabiamy meble łazienkowe

Kiedy odnowić meble łazienkowe?

Jeśli czas ostatniego remontu mającego na celu odnowienie łazienki rozciąga się na lata, a pieczołowicie stworzona wtedy aranżacja zaczyna trącić myszką, potrzebujemy zmian, tak aby codzienne korzystanie z pokoju kąpielowego cieszyło nas tak samo, jak niegdyś. Jeśli jednak urządzenia łazienkowe składające się na wyposażenie wnętrza wraz z armaturą sprawują się bez zarzutu, wystarczy dokonać zmian w mniejszym zakresie, ale widocznych na tyle, by całkowicie odmienić jej wygląd. W tym celu odnowimy meble łazienkowe – możemy to zrobić na co najmniej dwa sposoby.

Przerabiamy meble łazienkowe

Renowacja mebli łazienkowych – przemalowanie

Użycie nowej warstwy farby na meblach jest tradycyjnym sposobem na zmianę ich wyglądu, najłatwiej poddają się takiej renowacji sprzęty drewniane, a gorzej te wykonane z materiałów drewnopochodnych i pokrytych okleiną. Szafki ściągamy ze ścian i przenosimy do dobrze wentylowanego pomieszczenia. Starą farbę usuwamy za pomocą opalarki lub warstwy preparatu chemicznego i szpachelki. Wszelkie ubytki w drewnie uzupełniamy szpachlówką. Po jej wyschnięciu gruntownie czyścimy z pyłu odnawianą powierzchnię i odtłuszczamy ją, po czym za pomocą pędzla lub wałka nanosimy nową warstwę farby, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz mebli.

Renowacja mebli łazienkowych – oklejenie

Zastosowanie okleiny jest częściej spotykane niż malowanie. Dlaczego? Po pierwsze, większość produkowanych obecnie mebli wykonanych jest z płyty drewnopochodnej wykończonej właśnie okleiną. Po drugie – renowacja trwa krócej i efekt widoczny jest niemal od razu. Po trzecie wreszcie – paleta kolorów i wzorów oklein jest na tyle duża, że z pewnością odnajdziemy wśród propozycji producentów deseń, który przypadnie nam do gustu.

Porada eksperta

Wybierając materiał dekoracyjny tego typu, warto do łazienki wybrać laminowaną okleinę zmywalną.

Po ściągnięciu ze ścian wiszących szafek i odkręceniu uchwytów, odnawiana powierzchnia jest czyszczona, a gdy jest sucha i pozbawiona śladów tłuszczu, przykładamy do niej samoprzylepną okleinę, którą wygładzamy i spod której usuwamy pęcherze powietrza. Renowacja szafek jest prawie ukończona!

Uchwyty – renowacyjna kropka nad „i”

Zaakcentujemy nowy wygląd mebli, jeśli wyposażymy ich drzwiczki i szuflady w nowe uchwyty. Tym sposobem efekt nowości dotyczyć będzie nie tylko wrażeń wzrokowych, ale również dotykowych. Jeśli naszym zamiarem jest wprowadzenie do łazienki dawki energetyzujących połączeń kolorystycznych, warto aby uchwyty kontrastowały barwnie z resztą mebli.

Aby dopełnić obraz łazienki o odświeżonym wyglądzie, oprócz zmian w wyglądzie mebli warto przeprowadzić wymianę dekoracyjnych i funkcjonalnych dodatków, jakimi są uchwyty na papier, mydelniczki, uchwyty wannowe, uchwyty na szklankę obok umywalki, dozownik na mydło w płynie czy haczyki na ręczniki. Większe wrażenie wywierać będą elementy z tej samej serii, ponieważ będą się ze sobą łączyć linią stylistyczną, kolorem i materiałami wykonania. Akcesoria o jednolitym wyglądzie wywołają wrażenie porządku i schludności. Gdyby każde z nich zostało dobrane przypadkowo, niewielkie pomieszczenie, jakim często jest łazienka, mogłoby sprawiać wrażenie chaosu i niedopracowania aranżacyjnego.

Data publikacji: 05.10.2017