Produkty

Wiszące czy stojące – jakie meble łazienkowe wybrać?

Wiszące czy stojące – jakie meble łazienkowe wybrać?

Łazienka na miarę XXI wieku powinna być zarówno funkcjonalna, jak i zachwycać spójną i przytulną aranżacją. Wybór odpowiednich mebli będzie miał ogromny wpływ na oba te czynniki. Obecnie na rynku dostępne są ich różne rodzaje, w tym również szafki wiszące i stojące. Które z nich lepiej sprawdzą się w naszej łazience?

Meble wiszące – idealne do małych łazienek

Jeśli urządzamy małą łazienkę, wyposażmy ją w szafki wiszące. Dzięki nim uwolnimy posadzkę, a tym samym optycznie powiększymy przestrzeń. Ma to znaczenie również z tego względu, że pod meblami zyskamy dodatkowe miejsce, które może się przydać do przechowywania – możemy pod szafkami ułożyć kosze na bieliznę, kosmetyki lub szafka pod umywalkazapas papieru toaletowego. Meble łazienkowe wiszące to także oznaka nowoczesności – przymocowane do ścian prezentują się wyjątkowo oryginalnie i sprawdzają się w minimalistycznych aranżacjach przestrzeni. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest ułatwione sprzątanie łazienki – mamy dostęp do całej podłogi, więc nawet jeśli zachlapiemy ją wodą w czasie kąpieli, nie będziemy musieli odsuwać szafek, aby dokładnie osuszyć posadzkę. Meble wiszące, oprócz szerokiej gamy atutów, posiadają również wady – przyjrzyjmy się im:

  • meble wiszące są trudniejsze w montażu, od szafek stojących. Mocowanie ich do ścian, najczęściej wykończonych okładziną ceramiczną, wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i elektronarzędzi;

  • decydując się na meble wiszące, ograniczamy sobie możliwość przemeblowania pomieszczenia;

  • przeważnie meble wiszące są mniejsze od stojących, a także posiadają ograniczenia w zakresie odporności na obciążenia.

Porada eksperta

Przed montażem mebli wiszących upewnijmy się, z czego zbudowane są ściany, do których chcemy je przymocować. Od tego będzie zależało to, jakie złącze wybierzemy. Jeśli szafki mają wisieć na pustakach lub cegłach dziurawkach, potrzebne będą specjalne kołki lub kotwy do stosowania w materiałach z pustką.

meble w lazienceMeble stojące – klasyczne szafki łazienkowe

Meble stojące to szafki o najbardziej tradycyjnej formie – mimo to dostępne są zarówno modele w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Jednak obecność nóżek w szafkach pozwala na bardziej wyraziste akcentowanie ich charakteru. Ozdobne i w fantazyjnych kształtach mogą zadecydować o tym, że meble będą pasowały do łazienki w stylu angielskim, zaś proste i metaliczne odnajdą się we wnętrzu industrialnym. Kolejną zaletą szafek stojących jest możliwość ich łatwego przestawiania – szczególnie przypadną więc do gustu osobom lubiącym często zmieniać wystrój. Dzięki temu problemem szafka z umywalkanie będzie również posprzątanie posadzki, choć będzie wymagało tymczasowego przesunięcia mebla. Łatwy montaż to kolejny atut szafek wiszących – nie ma konieczności przytwierdzania ich na stałe do podłoży.

Często meble z tej samej serii dostępne są w dwóch wariantach do wyboru – stojące oraz wiszące. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać je ze sobą i stworzyć łazienkę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Wybranie wiszącej szafki umywalkowej da nam więcej miejsca podczas porannej toalety, ale stojący słupek pomieści więcej ręczników i kosmetyków. To również świetne rozwiązanie w łazienkach, w których styl klasyczny spotyka się z nowoczesnym sznytem.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wiszące czy stojące – jakie meble łazienkowe wybrać?