Wiszące czy stojące – jakie meble łazienkowe wybrać?

Łazienka to miejsce, z którego często korzystamy. Chcemy, aby było ono komfortowe, estetyczne i funkcjonalne. Głównie odpowiadają za to meble i szafki łazienkowe. Dostępne są w wielu wzorach i rodzajach. Ale czy lepsze są wiszące szafki łazienkowe i meble, czy te stojące? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć poniżej.

Wiszące czy stojące meble

Meble i szafki wiszące do łazienki

Wiszące meble łazienkowe to meble zawieszane na ścianach, a nie ustawiane na podłodze w łazience. Mogą być one montowane na różnej wysokości i w różnej konfiguracji. Oprócz sposobu montażu nie różnią się niczym szczególnym od tradycyjnych mebli stojących, choć różnica ta ma wiele konsekwencji.

Przede wszystkim, korzystając z mebli wiszących, zyskujemy miejsce — zarówno tuż nad podłogą, jak i na wysokości użytkowej, gdzie przeważnie ustawiany jest kolejny segment mebli. W taki sposób zwiększymy też optycznie przestrzeń, co jest bardzo dużym plusem przy małych łazienkach. Dzięki temu możemy wykorzystać więcej gadżetów oraz uzyskać więcej miejsca do przechowywania. Będziemy mogli zatem umieścić w wolnych przestrzeniach takie elementy, jak:

 

  • kosz na bieliznę

  • koszyk z kosmetykami

  • zapas środków czystości

Porada aranżacyjna: Meble wiszące do łazienki, z racji ich swobodnego montażu, możemy bardzo łatwo wzbogacić o dodatki. Warto zatem w ich towarzystwie pokusić się o wieszanie luster, wieszaków, półek i innych elementów. Dzięki temu będziemy mogli zaaranżować przestrzeń wokół nich w sposób często niemożliwy dla stojących mebli, których nie można tak łatwo zestawiać z innymi elementami wyposażenia łazienki, gdyż możemy przesuwać je jedynie w poziomie.

 

Blaty i szafki wiszące do łazienki tworzą również nowoczesny design. Specjalnie zaprojektowane i stosunkowo rzadko używane dają oryginalne wrażenie. Wybór tej opcji umeblowania łazienki ma też praktyczne zalety. Jeśli zdarzy się nam zachlapać podłogę lub zabrudzimy ją kosmetykami, znacznie łatwiej doprowadzić ją do czystości przy wolnej powierzchni podłogowej całego pomieszczenia. Ważnym plusem jest również możliwość idealnego dostosowania mebli do wzrostu użytkowników dzięki odpowiedniemu montażowi. Wisząca szafka pod umywalkę lub segment półkowy będą zatem dawały maksimum komfortu.

 

Rozważając wybór takiego umeblowania, warto również zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim będą to kwestie techniczne. Przymocowanie łazienkowych mebli wiszących będzie wymagało solidnej ściany, a także umiejętności majsterkowicza (lub rzetelnego fachowca). Meble wiszące w łazience ograniczają też nieco możliwość częstego przemeblowania i zmiany układu.

Wiszące czy stojące meble do łazienki?

Szafki stojące do łazienki

Szafki stojące do łazienki to tradycyjne meble, których używamy od wielu lat. Są one dostępne w różnych stylach, kolorach, rozmiarach, materiałach czy funkcjonalnościach. Jedną z ich największych zalet jest z pewnością łatwy montaż, który możemy przeprowadzić samemu. Szafki łazienkowe są zatem szybko gotowe do użytku, praktycznie od razu po zakupie. Ten rodzaj mebli potrafi też optycznie zapełnić duże łazienki, nadając im przytulności, gdyż można zabudować nimi całe ściany. Plusem, który również warto mieć na uwadze, są nieco niższe ceny w niektórych przypadkach, gdyż łazienkowe meble stojące nie wymagają zaawansowanych rozwiązań montażowych i projektanckich. 

Porada aranżacyjna: Stojące meble łazienkowe są idealne do salonów kąpielowych lub dużych pomieszczeń o takim przeznaczeniu. Dzięki całemu zestawowi można stworzyć bogate i złożone aranżacje, które są ważnym elementem wnętrz tego typu.

Które meble do łazienki wybrać?

Nie ma jednej, złotej odpowiedzi na to pytanie. Każde rozwiązanie jest korzystne w konkretnej sytuacji. Odpowiedzi powinniśmy zatem udzielić sobie sami po dokładnym przemyśleniu tematu. Istnieje jednak kilka wskazówek pomagających dokonać wyboru.

 

  • Jeśli zależy nam na uzyskaniu przestrzeni — zarówno tej optycznej, jak i użytkowej, szafki wiszące do łazienki sprawdzą się idealnie. Będą one również dobrym rozwiązaniem, gdy poszukujemy oryginalnego i niecodziennego designu.

 

  • Szafki stojące do łazienki będą z kolei dobrym wyborem, jeśli jesteśmy tradycjonalistami lub lubimy zmieniać często aranżację tego pomieszczenia. Mogą również okazać się mniej problematyczne, jeśli stan techniczny naszej łazienki nie jest najlepszy i łatwiej jest nam skorzystać z prostej opcji montażu.

Czym są gotowe systemy meblowe do łazienki?

Gdy chcemy zaaranżować naszą łazienkę, ciekawą alternatywną propozycją mogą być gotowe systemy meblowe. Są to gotowe zestawy, składające się z kilku elementów. Obejmują one w zależności od typu zestawu np. szafki łazienkowe, szafki pod umywalkę, czy szafki wiszące do łazienki. Komplety tworzone są w różnych konfiguracjach, w różnych stylach, kolorystykach i opcjach.

 

Wybierając tę opcję, przede wszystkim nie musimy sami kompletować poszczególnych mebli i nie musimy martwić się o ich spasowanie, a wszystkie elementy będą pasowały też do siebie stylem. Zakup gotowego zestawu może być także często dużo bardziej opłacalny niż poszczególnych mebli pojedynczo.


Porada aranżacja: Zamówienie gotowego zestawu mebli łazienkowych w innym stylu niż reszta mieszkania będzie ciekawym sposobem na przełamanie dominującego stylu. W ten sposób wraz z remontem łazienki będziemy mogli połączyć np. styl skandynawski z rustykalnym lub industrialny ze stylem glamour. Choć jest to odważna propozycja, jest dużo rozsądniejsza niż łączenie różnych stylów w jednym pomieszczeniu i może zadowolić kilku domowników o różnych gustach.