Meble łazienkowe – jak je odnowić i o nie dbać?

Meble łazienkowe z racji warunków, jakie panują w pomieszczeniu kąpielowym, dobierane powinny być nie tylko zgodnie z typem zastosowanej aranżacji, ale i pod kątem wytrzymałości na wilgoć. Ich użytkowanie związane jest z częstym czyszczeniem metalicznych lub innych połyskujących powierzchni – jakich środków użyć, by zachować ich wygląd na lata?

Meble łazienkowe w warunkach skrajnych

Łazienka jest miejscem, które użytkujemy szczególnie intensywnie w godzinach porannych i wieczornych. O ile przez większość doby jej temperatura i wilgotność – zwłaszcza przy prawidłowo działającej wentylacji – są na stałym poziomie, to w czasie porannego pośpiechu i wieczornego relaksu obie wartości gwałtownie wzrastają. Wysoka temperatura, nasycenie powietrza parą wodną, a także kontakt z wodą tworzą w sumie warunki niesprzyjające dla umiejscowionych w tym pomieszczeniu mebli, dlatego należy dbać o zachowanie ich w czystości sukcesywnie, a nie sporadycznie. Dotyczy to również powierzchni, które na co dzień nie są dostępne dla naszego wzroku – wierzchów usytuowanych wysoko mebli wiszących i spodów umiejscowionych na podłodze szafek.

Meble laminowane, lakierowane i z okleiną – jak o nie dbać?

Do wyczyszczenia mebli pokrytych okleiną, lakierem lub laminatem wystarczą nam miękkie ściereczki nawilżone samą wodą lub z dodatkiem łagodnego detergentu. Preparat czyszczący nie powinien zawierać w składzie substancji, które mogą odbarwić czyszczoną powierzchnię lub ją zarysować, czyli rozpuszczalnika, amoniaku i drobinek ściernych. Nawet jeśli używamy detergentu w sprayu, nanosimy go na miękki materiał lub gąbkę, a nie bezpośrednio na powierzchnię blatu czy frontu, dobrze jest mieć pod ręką suchą ściereczką, której użyjemy do wytarcia mebla do sucha.

Poziome powierzchnie nie będą nosiły śladów zarysowań, jeśli nie będziemy na nich przechowywać, stawiać i przesuwać przedmiotów o ostrych krawędziach, dlatego zadbajmy o to, by wszelkie dekoracje zwiększające estetykę pomieszczenia łazienkowego nie były ciężkie, a ich podstawy nie miały kantów i wystających krawędzi.

Meble łazienkowe

Jak czyścić powierzchnie pokryte chromem?

Nowocześnie zaaranżowana łazienka to pomieszczenie jasne i pełne odbłysków światła na szkle i metalicznych powierzchniach. O te drugie powinniśmy dbać szczególnie, ponieważ są delikatne i łatwo naruszyć ich metaliczną strukturę. Do ich czyszczenia należy używać tylko takich specyfików, które wyszczególnił producent mebli czy armatury. Dlaczego? Przykładem niech będą osady wapienne odkładające się po zachlapaniu twardą wodą – możemy się ich pozbyć z elementów ceramicznych za pomocą dostępnych w każdym domu specyfików – octu i kwasku cytrynowego – ale ich kontakt z powierzchniami metalicznymi grozi uszkodzeniem i zniszczeniem tych ostatnich – w tym wypadku trwale utracimy błyszczącą, odbijającą światło powłokę. Specjalistyczne preparaty nanosimy miękką tkaniną, taką jak gaza, mikrofibra lub frotte.

Jak odnowić meble łazienkowe?

Ponieważ z biegiem czasu większość mebli łazienkowych wykazuje ślady użytkowania, możemy poddać je odnowieniu, a nie wymieniać na nowe. Mamy do wyboru następujące możliwości: zastosowanie okleiny, której wybór wzorów i kolorów jest obecnie bardzo szeroki, lub przemalowanie. Pierwszy ze sposobów jest łatwiejszy w zastosowaniu, a efekt, jaki chcemy osiągnąć, niemal natychmiastowy. Do wyboru mamy tutaj okleiny dekoracyjne, lustrzane, drewnopodobne, a także tapety do mebli, o ile w specyfikacji produktu znajdziemy informację, że można je stosować w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności. Warto jako okleinę lub dekoracyjną folię wybrać taki materiał, którego strona z klejem kanalikowym uniemożliwia tworzenie się banieczek z pęcherzyków powietrza.

Meble do łazienki