Meble łazienkowe – z czego powinny być wykonane?

Szafki w łazience to najbardziej narażone na niszczenie meble w naszym mieszkaniu. Aby służyły nam długo, powinny zostać wykonane z odpowiedniego materiału – odpornego na wilgoć oraz dobrze znoszącego zmienne temperatury. Jakie meble łazienkowe warto wybrać?

Jakie warunki musi spełniać materiał wykonania mebli łazienkowych?

szafkach do łazienki ważne jest zarówno wypełnienie, jak i obicie. Łazienka to miejsce wilgotne, a więc meble muszą być odporne na długotrwałe przebywanie w trudnych warunkach. Niezabezpieczonym meblom mogłaby zaszkodzić para wodna, jak również bezpośredni kontakt z wodą. Podczas brania prysznica pewnie nie raz przypadkowo strumień wody dotrze do powierzchni szafek.

Meble łazienkowe odporne na wilgoć oraz bezpośredni kontakt z wodą nie pęcznieją i nie odkształcają się w wyniku użytkowania. Jeśli zostały pomalowane farbą, nie blakną, a farba nie z nich nie odchodzi. To z kolei sprawia, że możemy cieszyć się nimi przez długi czas.

Meble łazienkowe

Materiały mebli do łazienki

Popularnym materiałem mebli łazienkowych są płyty z przetworzonego drewna, zwłaszcza MDF i HDF, ale również stolarskie, wiórowe i wykończone fornirem. Mają przewagę nad meblami drewnianymi, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu są narażone na odkształcenia. Z kolei w łazienkach, w których panuje znaczna wilgoć, stosuje się meble z płyt HPL.

Mniej popularnym, ale za to eleganckim wyborem materiału szafek łazienkowych jest drewno lite. Sprawdza się zwłaszcza w tych łazienkach, w których nie ma prysznica bądź pomieszczenie jest na tyle duże, że meble stoją daleko od kabiny i wanny. Im mniejsza ilość wilgoci w łazience, tym lepiej dla mebli wykonanych z drewna.

Porada eksperta

Gatunki drzew warte zastosowania w przypadku mebli łazienkowych to głównie egzotyczne, ponieważ mają niski współczynnik skurczu, a więc lepiej sprawdzają się w warunkach wilgotnych. Warto zwrócić uwagę na teak, doussie czy iroko. Popularnością cieszą się też meble dębowe, cedrowe i mahoniowe.

Inne materiały polecane do łazienki to – z bardziej popularnych – szkło hartowane i aluminium oraz ceramika, kompozyt, kamień. Ten ostatni nie jest materiałem do wytworzenia całości mebli, ale ich elementów, np. blatu. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych i dużych łazienkach, którym dodaje klasy i elegancji. Pozostałe są łatwe w utrzymaniu w czystości i bardzo trwałe. Wybierając meble do łazienki, warto je uwzględnić.

Meble do łazienki

Wykończenie szafek łazienkowych

Nie mniej ważne od materiału wykonania mebli łazienkowych jest wykończenie. W przypadku szafek z płyt MDF mogą to być:

- akryl, który odpowiada za usztywnienie płyty. Tego typu rozwiązanie jest popularne i chętnie wybierane, ponieważ sprawia, że meble połyskują, przyczyniając się do optycznego powiększenia małej łazienki. Jest odporny na ścieranie i łatwy w utrzymaniu w czystości,

- folia uodporniająca szafki przed pęcznieniem w kontakcie z wilgocią. Wymaga zastosowania mocnego kleju, ale jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo,

- lakier, zwłaszcza z utwardzaczem, chroni meble przed wnikaniem wilgoci i nie traci właściwości w zmiennych temperaturach,

- laminat, który – podobnie jak w przypadku folii – wymaga zastosowania kleju. Wymaga precyzyjnej aplikacji, ponieważ może się rozwarstwić, jeśli w łazience panuje duża wilgoć.

Z kolei meble wykonane z drewna litego zabezpiecza się lakierami wodoodpornymi, woskiem, olejem lub innymi preparatami. Można to zrobić z użyciem gotowych środków impregnujących albo domowymi sposobami. Drewno pokrywa się środkami pozbawionymi koloru, by podkreślić rysunek słojów. Możliwe są też do wybrania specyfiki o konkretnej barwie, np. popularnej białej.

Elementy metalowe w szafkach łazienkowych także potrzebują zabezpieczenia. Są naturalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak mogą pokryć się rdzą. Warto je zaimpregnować i czyścić we właściwy sposób.

Meble łazienkowe