Produkty

Meble łazienkowe – z czego powinny być wykonane?

Meble łazienkowe – z czego powinny być wykonane?

Szafki w łazience to najbardziej narażone na niszczenie meble w naszym mieszkaniu. Aby służyły nam długo, powinny zostać wykonane z odpowiedniego materiału – odpornego na wilgoć oraz dobrze znoszącego zmienne temperatury. Jakie meble łazienkowe warto wybrać?

Zestaw białych mebli łazienkowychJakie warunki musi spełniać materiał wykonania mebli łazienkowych?

W szafkach do łazienki ważne jest zarówno wypełnienie, jak i obicie. Łazienka to miejsce wilgotne, a więc meble muszą być odporne na długotrwałe przebywanie w trudnych warunkach. Niezabezpieczonym meblom mogłaby zaszkodzić para wodna, jak również bezpośredni kontakt z wodą. Podczas brania prysznica pewnie nie raz przypadkowo strumień wody dotrze do powierzchni szafek.

Meble łazienkowe odporne na wilgoć oraz bezpośredni kontakt z wodą nie pęcznieją i nie odkształcają się w wyniku użytkowania. Jeśli zostały pomalowane farbą, nie blakną, a farba nie z nich nie odchodzi. To z kolei sprawia, że możemy cieszyć się nimi przez długi czas.

Meble łazienkowe klasyczneMateriały mebli do łazienki

Popularnym materiałem mebli łazienkowych są płyty z przetworzonego drewna, zwłaszcza MDF i HDF, ale również stolarskie, wiórowe i wykończone fornirem. Mają przewagę nad meblami drewnianymi, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu są narażone na odkształcenia. Z kolei w łazienkach, w których panuje znaczna wilgoć, stosuje się meble z płyt HPL.

Mniej popularnym, ale za to eleganckim wyborem materiału szafek łazienkowych jest drewno lite. Sprawdza się zwłaszcza w tych łazienkach, w których nie ma prysznica bądź pomieszczenie jest na tyle duże, że meble stoją daleko od kabiny i wanny. Im mniejsza ilość wilgoci w łazience, tym lepiej dla mebli wykonanych z drewna.

Porada eksperta

Gatunki drzew warte zastosowania w przypadku mebli łazienkowych to głównie egzotyczne, ponieważ mają niski współczynnik skurczu, a więc lepiej sprawdzają się w warunkach wilgotnych. Warto zwrócić uwagę na teak, doussie czy iroko. Popularnością cieszą się też meble dębowe, cedrowe i mahoniowe.

Inne materiały polecane do łazienki to – z bardziej popularnych – szkło hartowane i aluminium oraz ceramika, kompozyt, kamień. Ten ostatni nie jest materiałem do wytworzenia całości mebli, ale ich elementów, np. blatu. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych i dużych łazienkach, którym dodaje klasy i elegancji. Pozostałe są łatwe w utrzymaniu w czystości i bardzo trwałe. Wybierając meble do łazienki, warto je uwzględnić.

Zestaw mebli łazienkowych CastoramaWykończenie szafek łazienkowych

Nie mniej ważne od materiału wykonania mebli łazienkowych jest wykończenie. W przypadku szafek z płyt MDF mogą to być:

- akryl, który odpowiada za usztywnienie płyty. Tego typu rozwiązanie jest popularne i chętnie wybierane, ponieważ sprawia, że meble połyskują, przyczyniając się do optycznego powiększenia małej łazienki. Jest odporny na ścieranie i łatwy w utrzymaniu w czystości,

- folia uodporniająca szafki przed pęcznieniem w kontakcie z wilgocią. Wymaga zastosowania mocnego kleju, ale jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo,

- lakier, zwłaszcza z utwardzaczem, chroni meble przed wnikaniem wilgoci i nie traci właściwości w zmiennych temperaturach,

- laminat, który – podobnie jak w przypadku folii – wymaga zastosowania kleju. Wymaga precyzyjnej aplikacji, ponieważ może się rozwarstwić, jeśli w łazience panuje duża wilgoć.

Z kolei meble wykonane z drewna litego zabezpiecza się lakierami wodoodpornymi, woskiem, olejem lub innymi preparatami. Można to zrobić z użyciem gotowych środków impregnujących albo domowymi sposobami. Drewno pokrywa się środkami pozbawionymi koloru, by podkreślić rysunek słojów. Możliwe są też do wybrania specyfiki o konkretnej barwie, np. popularnej białej.

Elementy metalowe w szafkach łazienkowych także potrzebują zabezpieczenia. Są naturalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak mogą pokryć się rdzą. Warto je zaimpregnować i czyścić we właściwy sposób.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Czy meble łazienkowe są niezbędne?

Czy meble łazienkowe są niezbędne?
Czy meble są niezbędnym wyposażeniem łazienki? Szafki zajmują wiele przestrzeni, której nierzadko brakuje w budowanych współcześnie loka...
Czytaj więcej

Dwie w jednej – łazienka dla całej rodziny

Dwie w jednej – łazienka dla całej rodziny
Oddzielna łazienka i toaleta to rozwiązanie wciąż spotykane, szczególnie w starszych mieszkaniach. Zwykle pomieszczenia te przylegają do siebie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Meble łazienkowe – z czego powinny być wykonane?