Rodzaje grzejników członowych

Grzejniki są nieodłącznym elementem tradycyjnych systemów ogrzewania. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń, ale ponieważ zwykle są one widoczne, powinny także charakteryzować się estetycznym wyglądem. Jednymi z chętnie wybieranych rodzajów grzejników są modele członowe. Który z nich wybrać?

grzejnik członowy

Grzejniki członowe składają się z wielu takich samych, połączonych ze sobą członów. Na rynku znajdziemy kilka ich rodzajów – kryterium ich podziału stanowi tutaj materiał wykonania. Wyróżniamy więc grzejniki czołowe żeliwne, aluminiowe i stalowe. Dowiedzmy się o nich więcej.

Grzejniki czołowe żeliwne

Tradycyjne żeliwne kaloryfery pamięta pewnie wielu z nas. Masywne i ciężkie, cechowały się odpornością na korozję, ale także niezbyt reprezentacyjnym wyglądem. Ich trwałość i solidność nie poszła jednak w zapomnienie – po nadaniu im nowego wizerunku stopniowo znów wracają do łask. Obecnie dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych i kształtach, więc w połączeniu z gustownie urządzonymi, klasycznymi wnętrzami tworzą harmonijną całość. Wspomniane wyżej cechy grzejników z żeliwa pozostały niezmienne – wciąż są one ciężkie, trwałe i nie korodują. Dodatkowo powoli się nagrzewają, ale za to przez długi czas oddają ciepło. Można stosować je zarówno w instalacjach starszego typu, jak i z urządzeniami nowoczesnymi. Za jedną z ich największych wad uchodzi chropowata powierzchnia, która może utrudniać czyszczenie żeliwnych elementów.

Grzejniki czołowe aluminiowe

Wykonane są ze stopów aluminium i stanowią godne zastępstwo dla modeli żeliwnych. Również składają się z licznych segmentów, które można w każdej chwili dodać lub usunąć, regulując tym samym moc kaloryfera. Z grzejnikami żeliwnymi łączy je podobna wielkość i moc, jednak różni fakt, że szybko się nagrzewają – dzięki temu ułatwiają sterowanie systemem ogrzewania. Są również znacznie lżejsze od modeli żeliwnych, a dodatkowo posiadają gładką powierzchnię, którą łatwo utrzymać w czystości. Grzejniki z aluminiowe są też odporne na korozję, jednak powinno się unikać łączenia ich z instalacjami miedzianymi (lub zastosować inhibitory korozji i specjalne przekładki w miejscu łączenia grzejnika z miedzianą kształtką). Chociaż grzejniki te po pokryciu kilkoma warstwami farby są odporne na uszkodzenia, należy szczególnie uważać w trakcie ich montażu, by nie ukruszyć ich żeberek. Modele aluminiowe sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych – nie przytłaczają ich i komponują się z modnym wystrojem pomieszczeń.

grzejnik łazienkowy Castorama

Grzejniki czołowe stalowe

Urządzenia te charakteryzują się lekkością i szybkością nagrzewania. Nowoczesne członowe grzejniki stalowe wykonane są w technologii laserowej, co pozwala na zachowanie gładkiej powierzchni i ograniczenie ryzyka korozji. Stanowią jednolite konstrukcje łatwe do utrzymania w czystości i cechujące się nowoczesnym wyglądem.

Stalowe grzejniki członowe najczęściej spotkamy dziś w łazienkach, gdzie pełnią funkcję dodatkowego ogrzewania i wieszaka-suszarki do ręczników. Niektóre modele o szczególnie oryginalnych formach pojawiają się również w pokojach, jednak w dużej mierze zastępują je stalowe grzejniki płytowe.

Grzejniki stalowe nie powinny być stosowane w instalacjach grawitacyjnych ze względu duże opory hydrauliczne oraz w instalacjach otwartych, w których narażone będą na korozję.

Data publikacji: 08.10.2015