Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje grzejników członowych

Grzejniki są nieodłącznym elementem tradycyjnych systemów ogrzewania. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń, ale ponieważ zwykle są one widoczne, powinny także charakteryzować się estetycznym wyglądem. Jednymi z chętnie wybieranych rodzajów grzejników są modele członowe. Który z nich wybrać?

Rodzaje grzejników członowych

Grzejniki członowe składają się z wielu takich samych, połączonych ze sobą członów. Na rynku znajdziemy kilka ich rodzajów – kryterium ich podziału stanowi tutaj materiał wykonania. Wyróżniamy więc grzejniki czołowe żeliwne, aluminiowe i stalowe. Dowiedzmy się o nich więcej.

Grzejniki czołowe żeliwne

Tradycyjne żeliwne kaloryfery pamięta pewnie wielu z nas. Masywne i ciężkie, cechowały się odpornością na korozję, ale także niezbyt reprezentacyjnym wyglądem. Ich trwałość i solidność nie poszła jednak w zapomnienie – po nadaniu im nowego wizerunku stopniowo znów wracają do łask. Obecnie dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych i kształtach, więc w połączeniu z gustownie urządzonymi, klasycznymi wnętrzami tworzą harmonijną całość. Wspomniane wyżej cechy grzejników z żeliwa pozostały niezmienne – wciąż są one ciężkie, trwałe i nie korodują. Dodatkowo powoli się nagrzewają, ale za to przez długi czas oddają ciepło. Można stosować je zarówno w instalacjach starszego typu, jak i z urządzeniami nowoczesnymi. Za jedną z ich największych wad uchodzi chropowata powierzchnia, która może utrudniać czyszczenie żeliwnych elementów.

Grzejniki czołowe aluminiowe

Wykonane są ze stopów aluminium i stanowią godne zastępstwo dla modeli żeliwnych. Również składają się z licznych segmentów, które można w każdej chwili dodać lub usunąć, regulując tym samym moc kaloryfera. Z grzejnikami żeliwnymi łączy je podobna wielkość i moc, jednak różni fakt, że szybko się nagrzewają – dzięki temu ułatwiają sterowanie systemem ogrzewania. Są również znacznie lżejsze od modeli żeliwnych, a dodatkowo posiadają gładką powierzchnię, którą łatwo utrzymać w czystości. Grzejniki z aluminiowe są też odporne na korozję, jednak powinno się unikać łączenia ich z instalacjami miedzianymi (lub zastosować inhibitory korozji i specjalne przekładki w miejscu łączenia grzejnika z miedzianą kształtką). Chociaż grzejniki te po pokryciu kilkoma warstwami farby są odporne na uszkodzenia, należy szczególnie uważać w trakcie ich montażu, by nie ukruszyć ich żeberek. Modele aluminiowe sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych – nie przytłaczają ich i komponują się z modnym wystrojem pomieszczeń.

Rodzaje grzejników członowych

Grzejniki czołowe stalowe

Urządzenia te charakteryzują się lekkością i szybkością nagrzewania. Nowoczesne członowe grzejniki stalowe wykonane są w technologii laserowej, co pozwala na zachowanie gładkiej powierzchni i ograniczenie ryzyka korozji. Stanowią jednolite konstrukcje łatwe do utrzymania w czystości i cechujące się nowoczesnym wyglądem.

Stalowe grzejniki członowe najczęściej spotkamy dziś w łazienkach, gdzie pełnią funkcję dodatkowego ogrzewania i wieszaka-suszarki do ręczników. Niektóre modele o szczególnie oryginalnych formach pojawiają się również w pokojach, jednak w dużej mierze zastępują je stalowe grzejniki płytowe.

Grzejniki stalowe nie powinny być stosowane w instalacjach grawitacyjnych ze względu duże opory hydrauliczne oraz w instalacjach otwartych, w których narażone będą na korozję.