Odpowietrznik do kaloryfera – ręczny czy automatyczny?

Zapowietrzony grzejnik nie będzie spełniać swojej roli – znajdujące się w grzejnikach powietrze może zakłócić działanie całej instalacji grzewczej. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto więc zadbać o to, aby uporać się z tym problemem. Który rodzaj odpowietrznika jest lepszy – ręczny czy automatyczny?

Odpowietrznik do kaloryfera – ręczny czy automatyczny?

Odpowietrznik ręczny – jakie są jego zalety i wady?

Odpowietrznik ręczny to popularne rozwiązanie, które spotykamy w większości dzisiejszych instalacji grzewczych. Element ten cechuje się przede wszystkim prostym montażem – należy go tylko przykręcić, aby był przygotowany do pracy.

Tego rodzaju odpowietrznik odznacza się niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu możemy zamontować go w różnych pozycjach i w różnych miejscach. Budowa produktu sprawia jednak, że element cechuje się ograniczoną wydajnością – jest on więc przeznaczony wyłącznie do miejscowego odpowietrzania jednego grzejnika o ciśnieniu nieprzekraczającym 15 barów.

W przypadku odpowietrznika ręcznego ważny jest także sposób jego używania. Do wyboru mamy 3 rodzaje:

- odpowietrzniki na śrubokręt,
- odpowietrzniki na kluczyk,
- odpowietrzniki z pokrętłem.

Najwygodniejsze modele to te, które są regulowane przy pomocy pokrętła i kluczyka.

Przeczytaj także: Grzejniki płytowe i członowe

Odpowietrznik do kaloryfera – ręczny czy automatyczny?

Czym cechuje się odpowietrznik automatyczny?

Odpowietrznik automatyczny jest również nazywany pływakowym. Element ten cechuje się skomplikowaną budową, która sprawia, że możliwe jest samoczynne odpowietrzanie grzejnika. W jego korpusie znajduje się tzw. pływak, który zamyka i otwiera otwór, przez który dostaje się woda. Gdy w górnej części grzejnika znajduje się powietrze, pływak opada, otwierając jednocześnie otwór i wypuszczając powietrze z instalacji.

Czy wiesz, że...

Ten rodzaj odpowietrznika nadaje się do stosowania nie tylko przy grzejnikach, lecz także przy pionach instalacyjnych, ogrzewaniu podłogowym czy nawet przy kolektorach słonecznych. Produkt może też być używany zarówno w instalacjach zamkniętych, jak i otwartych – zapewnia nam to szeroki zakres zastosowań.

Zobacz też: Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?

Budowa odpowietrznika automatycznego do grzejnika cechuje się dość dużą wydajnością. Może on jednak być stosowany w instalacjach, których ciśnienie nie przekracza 12 barów. W przypadku tego rodzaju odpowietrznika warto wybrać produkt wykonany ze szczególnie trwałego materiału, ponieważ działanie wody działa na niego negatywnie, co może prowadzić do awarii.

Odpowietrznik do kaloryfera – ręczny czy automatyczny?

Automatyczny czy ręczny – który jest lepszy?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz odpowietrznik działał sprawnie przez wiele lat, lepszą opcję stanowi odpowietrznik ręczny – jest on mniej awaryjny. Jest on także tańszy, dzięki czemu zakup nowego elementu nie będzie stanowić problemu.

Osoby ceniące sobie komfort powinny z kolei wybrać odpowietrznik automatyczny do grzejnika, który jest niemalże bezobsługowy. Może on także odpowietrzać całe systemy grzewcze, a nie tylko pojedyncze grzejniki. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to nieco droższe rozwiązanie, które z czasem utraci na funkcjonalności na skutek kontaktu z wodą.