Produkty

Promienniki – sposób na ogrzewanie pomieszczeń

Promienniki – sposób na ogrzewanie pomieszczeń

Bardzo często decyzja o sposobie ogrzewania budynku kończy się na wyborze ogrzewania konwencjonalnego. Alternatywą, która dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych pomieszczeń i przestrzeni, są promienniki ciepła. Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje wady i zalety, co zależne jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać, oraz konkretnego przeznaczenia.

ogrzewanie promiennikiemNajprościej mówiąc, promienniki (lub inaczej grzejniki kwarcowe) zamieniają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Zapewniają przy tym bardzo wysoką efektywność, ponieważ ponad 90% energii jest zamieniana w ciepło. Promienniki mogą przy tym mieć różną postać, m.in. żarówek, elementów ceramicznych lub paneli grzewczych. To właśnie z nich najczęściej wykorzystujemy do ogrzewania pomieszczeń, ponieważ dają najlepsze efekty.

Zasada działania

W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników, promienniki nie ogrzewają powietrza, ale bezpośrednio przedmioty, na które są skierowne. To przekłada się również na nagrzewanie ścian i mebli, co wpływa na nasz komfort cieplny. Dzięki temu ilość energii, jakiej potrzebujemy do ogrzania mieszkania, w porównaniu do pozostałych rozwiązań, może być znacznie mniejsza. Straty ciepła nie są bowiem tak duże.

Budowa

Panele grzewcze mogą przybrać różne rozmiary i formę. Każdy z nich zbudowany jest jednak z elementu grzewczego, ekranu emitującego promieniowanie i sterownika. Niektóre modele mogą być wyposażone w szybę zakrywającą całą budowę grzejnika, która może być dowolnie ozdobiona. To sprawi, że promiennik może równocześnie pełnić w naszym domu rolę dekoracyjną.

Warto dodać, że rozmiary takiego grzejnika nie są duże, co znacznie ułatwia jego montaż niemalże w każdym wybranym przez nas miejscu.

Gdzie stosować?

Opisany sposób działania sprawia, że taki rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdza się w przypadku dużych przestrzeni, takich jak magazyny, hale produkcyjne, pomieszczenia gospodarcze czy miejsca otwarte (np. ogródki piwne). Zastosowanie promienników w takich miejscach pomoże nam zaoszczędzić nawet 50-70% zużycia energii ze względu na brak potrzeby ogrzewania powietrza. Ciepło z promienników jest ponadto odczuwalne od razu po ich włączeniu, co w przypadku grzejników konwencjonalnych jest niemożliwe do osiągnięcia.

Takiej skuteczności w zmniejszeniu kosztów nie osiągniemy jednak, używając tego rodzaju grzejników w domu. Nie jest to możliwe przynajmniej w sytuacji, jeżeli będzie to główne źródło grzewcze. Promienniki świetnie nadają natomiast się do okazjonalnego ogrzewania mieszkania, zwłaszcza gdy chcemy w krótkim czasie podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że urządzenia te mogą mieć różną sprawność zmiany prądu w promieniowanie, co wpływa na odczuwanie przez nas temperatury. Dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać te, które charakteryzują się największą sprawnością, by straty ciepła były jak najmniejsze.

Koszty

Największą wadą tego rodzaju urządzeń jest to, że są zasilane energią elektryczną, która nie należy do tanich źródeł ciepła. Właśnie to jest najczęstszym argumentem przeciwko używaniu ich w naszych domach, bowiem finalny bilans może przynieść nam wzrost kosztów w prywatnym budżecie. Co innego natomiast w przypadku budynków wielkopowierzchniowych, gdzie ich wykorzystanie może przynieść niemałe oszczędności.grzejnik kwarcowy

Dodatkowe zalety

Wspomniane zalety nie są jedynymi, ponieważ promieniowanie podczerwone może być również wykorzystane do osuszania powierzchni, dając bardzo dobre rezultaty. Promienniki (grzejniki elektryczne) są także przyjazne środowisku, a ich działanie nie wywołuje żadnych dźwieków ani ruchów powietrza.

Data publikacji: 08.10.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?
Komfort cieplny jest jednym z najważniejszych aspektów podczas korzystania z łazienki. W odpowiedniej temperaturze wszelkie zabiegi higieniczne...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Promienniki – sposób na ogrzewanie pomieszczeń