Regulacja temperatury w domu – umiejscawiamy termostat pokojowy

Regulatory ciepła są urządzeniami, które pomogą nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Za ich pomocą będziemy w stanie kontrolować temperaturę w domu, tak aby nie była ani za niska, ani za wysoka. Takie akcesorium przyda nam się również, kiedy wyjedziemy na weekend w góry. Warto wiedzieć, w którym pokoju powinniśmy umieścić termostat, żeby działał on najbardziej optymalnie.

Regulacja temperatury w domu

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania układu regulacji, jaką zapewnia nam termostat, jest umiejscowienie jego elementu odpowiadającego za reagowanie na zmiany temperatury. Zazwyczaj znajduje się on w obudowie urządzenia, dlatego ważne jest, abyśmy umieścili termostat nie tylko tam, gdzie jest nam wygodnie sięgnąć, ale i w miejscu, które będzie odpowiednie do mierzenia wahań temperatury panującej w naszym domu.

Jeśli nasz regulator jest bezprzewodowy, a kocioł jest już dawno umieszczony w odpowiednim miejscu, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na to, na jaką odległość działa nadajnik urządzenia, tak abyśmy nie powiesili go w pomieszczeniu, do którego nie będzie docierał sygnał.

Jeśli jesteśmy jeszcze w fazie budowania i dopiero instalujemy nasz system grzewczy, powinniśmy także zaplanować to, gdzie chcemy umieścić regulator, tak aby swobodnie doprowadzić do niego wszystkie potrzebne kable, łączące go z naszym piecem. Warto pomyśleć o założeniu termostatu jeszcze na etapie instalowania systemu grzewczego, tak aby nie robić później niepotrzebnych dziur w ścianach i zaoszczędzić sobie kłopotu, niepotrzebnej pracy i… pieniędzy. Oczywiście tyczy się to głównie regulatora przewodowego.

Termostat, w którego obudowie umieszczony jest czujnik mierzący temperaturę otoczenia, powinien zostać przez nas umieszczony w tak zwanym pokoju reprezentatywnym, czyli takim, w którym najniższa temperatura jest jednocześnie najniższą dopuszczalną w całym domu. Umieszczenie regulatora w pokoju najzimniejszym gwarantuje nam także lepsze warunki do spania (jeżeli przyjmiemy, że w sypialni nie powinno być zbyt gorąco).

Regulacja temperatury w domu

Najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować w umiejscawianiu naszego regulatora to: odpowiednia wysokość (około 150 cm), zapewnienie urządzeniu odpowiedniej cyrkulacji powietrznej (lepiej nie zasłaniać regulatora szafą, czy innym meblem), miejsce neutralne pod względem promieniowania słonecznego i innych źródeł ciepła, które mogłyby wpływać na pracę czujnika, takimi jak: kominekkuchenka gazowagrzejnik, a nawet żarówki.

Najlepiej jest także umieścić termostat z dala od często otwieranych drzwi i miejsc, które są narażone na przeciągi. W wypadku bezprzewodowego regulatora możemy szukać miejsc idealnych bądź przestawiać go z miejsca na miejsca – w zależności od naszych potrzeb.