Produkty

Rośliny o jadalnych liściach

Rośliny o jadalnych liściach

Rośliny to nie tylko ozdoba naszego ogrodu – mogą się one przydać również w kuchni. Wszystkim znane są zioła, które idealnie nadają się jako dodatek do potraw, jednak także te mniej znane rośliny – jadalne – mogą być świetnym składnikiem dania.

lipa drobnolistnaCzosnek niedźwiedzi

Roślina ta nie należy do dużych, może osiągać od 15 do maksymalnie 50 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, a liście długoogonkowe o lancetowatym kształcie. Od maja do czerwca urokliwe kwitnie na biało, a po roztarciu wydziela charakterystyczny zapach. Owocem czosnku jest torebka z nasionami. W Polsce jest pod ochroną. Lubi rosnąć w raczej cienistych miejscach z gliniasto-piaszczysta glebą.

Liście tej rośliny są źródłem witaminy C, pobudzają również apetyt. Są stosowane jako dodatek do sałat, sosów, past czy zup. Najlepiej zebrać je wiosną (marzec-maj) i zjeść w postaci świeżej. Po obróbce termicznej lub podczas suszenia liście tracą swój aromat.

Lipa drobnolistna

Lipa to duże drzewo liściaste, które może dorastać do 25-30 m wysokości. Korona jest przeważnie kulista, a kora w kolorze szarym. Drzewo ma zielone, błyszczące liście w kształcie sercowatym. Pachnące kwiaty pojawiają się w czerwcu i są w barwie żółtawobiałej. Owocami lipy są kuliste i twarde orzeszki. Każdy z nas na pewno spotkał ten gatunek np. w parku.

Liście lipy są jadalne, a co najistotniejsze – bardzo smaczne. Wystarczy zebrać młode liście, spłukać pod bieżącą wodą, a następnie poszarpać na mniejsze fragmenty –w takiej postaci są już gotowe do spożycia. Wykorzystujemy je głównie do różnego rodzaju sałat. W ziołolecznictwie korzysta się również z kwiatów lipy, z których robi się napary wykorzystywane np. w walce z przeziębieniem.

Stokrotka pospolita

Możemy ją zauważyć praktycznie na terenie całego naszego kraju. Nie jest duża, osiąga 5 do 20 cm wysokości. Łodyga stokrotki jest wzniesiona, natomiast liście są zebrane w różyczkę w kształcie łopatkowatym lub odwrotnie jajowatym. Ozdobą rośliny są kwiaty, najczęściej spotykane w kolorze białym z żółtym środkiem. Kwitnie długo, nawet od wiosny do jesieni. Owocem stokrotki jest bardzo mała niełupka.stokrotka pospolita

Liście tej rośliny są jadalne, a także zdrowe. Zawierają sporą ilość witaminy C. Do jedzenia poleca się głównie młode liście, które możemy zebrać wczesną wiosną – są wtedy znacznie smaczniejsze. Liście wykorzystujemy do przygotowania sałatek, zup czy sosów.

Pokrzywa zwyczajna

Niezwykle często spotykaną rośliną jest pokrzywa zwyczajna. Zapewne niejeden z nas poznał jej właściwości parzące. Mimo to jej szeroko lub wąsko jajowate liście z ząbkowatym brzegiem są jadalne. Cała roślina osiąga wysokość 50-100 cm, choć w korzystnych warunkach może być i większa. Kwitnie niepozornie od czerwca do października. Owocem jest orzeszek.

Liście możemy zjeść, ale tylko jeżeli wcześniej sparzymy je wrzątkiem lub krótko podsmażymy na patelni. Mogą być świetnym dodatkiem do zup, jajecznicy oraz past. Pokrzywę wykorzystuje się również w formie naparu czy herbatki ziołowej.

Cykoria podróżnik

Bylina ta dorasta od 30 do nawet 120 cm. Jej łodyga jest cienka, choć rozgałęziona, i szorstko owłosiona. Liście są lancetowate, całobrzegie. Cykoria kwitnie na biało, różowo lub niebieskawo od czerwca nawet do września. Co ciekawe koszyczki kwiatostanowe regularnie otwierają się w ciągu dnia, a zamykają w nocy. Owocem są niełupki rozsiewane przez wiatr.

Młode liście z powodzeniem możemy wykorzystać w kuchni, np. do sałatek. Na dodatek są źródłem witaminy C i B oraz mikroelementów. U cykorii cenny jest także korzeń używany po odpowiedniej obróbce jako składnik kawy zbożowej.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rośliny o jadalnych liściach