LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Truskawka ananasowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Doskonale nadaje się do ekologicznej uprawy na działce, w ogrodzie, a nawet w donicach balkonowych. Jest rzadko atakowana przez szkodniki, nie wymaga stosowania oprysków, dlatego pokochali ją ogrodnicy-amatorzy. Truskawka ananasowa przebojem wchodzi na polski rynek – co warto o niej wiedzieć?

truskawka ananasowa

Truskawki-albinosy zza oceanu 

Skąd tak naprawdę wzięła się pineberry? Truskawka ananasowa pineberry (zbitka angielskich słów pineapple – ananas, strawberry – truskawka) nie jest wytworem inżynierii genetycznej lub chemii. To dzieło holenderskich farmerów, którzy uratowali zagrożony wyginięciem gatunek popularny przed 100 laty w Ameryce Południowej.

Truskawki o smaku ananasa nie są jednak mieszanką tych dwóch owoców – powstały z dwóch gatunków poziomek – Fragaria chiloensis i Fragaria virginiana. Niedojrzałe pineberry mają kolor zielony, zaś jej dojrzałe owoce – koloru białego lub beżowego z czerwonymi ziarenkami – są nieco mniejsze (ok. 16-25 mm średnicy) niż czerwone truskawki.

Uprawa białych truskawek

Gatunek uprawia się podobnie jak tradycyjne odmiany truskawek – możliwa jest uprawa polowa i doniczkowa, na balkonach i tarasach. Rośliny wymagają regularnego podlewania oraz ciepłego, suchego i słonecznego stanowiska – w innym wypadku owoce będą kwaśne. Białym truskawkom odpowiadają gleby przewiewne i przepuszczalne (piaszczysto-gliniaste), o kwasowości pH 5-6,5. Na powierzchni ziemi można dodatkowo rozłożyć 1-2-centymetrową warstwę torfu (zatrzymamy wilgoć), zaś po pierwszych przymrozkach gruntowych zaleca się okrycie truskawek białą agrowłókniną lub inną ściółką.

W przypadku roślin w donicach również należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed mrozem. Aby nie dopuścić do przemarznięcia korzeni, najlepiej jest zadołować skrzynkę z rośliną w ziemi i obsypać korą lub schować pojemnik w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Można też umieścić donicę w większej skrzynce i wypełnić wolną przestrzeń między pojemnikami papierem i kawałkami kartonu.

truskawka ananasowa

Sposoby na nawożenie 

Co prawda nawożenie białych truskawek w okresie wzrostu nie jest wskazane (nadmiar azotu sprawi, że kosztem owoców rozwiną się liście, a roślina może gnić), ale w przypadku lekkich gleb można przeprowadzić ostrożne nawożenie wczesną wiosną. Wcześniej należy koniecznie spulchnić i odchwaścić ziemię. Pod koniec kwietnia można podać płynny nawóz wieloskładnikowy lub specjalny nawóz do truskawek. Nawożenie należy zakończyć, gdy tylko rośliny zakwitną – ich łodygi osiągną wtedy wysokość kilku lub kilkunastu centymetrów, a owocować będą w czerwcu i lipcu.

Poza tradycyjnymi sadzonkami, w okresie wiosennym, dostępne są również tańsze (około 20 zł za 5 szt.) sadzonki frigo. Sadzimy je w rozstawie 25 cm x 50 cm, podlewamy przez pierwsze 7-10 dni, owocują już po 7-8 tygodniach od posadzenia, a w kolejnym roku gwarantują 100-procentowy plon. Zachętą do uprawy może być również fakt, że w naszym klimacie pineberry jest bardzo rzadko atakowana przez szkodniki i choroby – nie jest więc konieczne stosowanie środków ochrony roślin oraz oprysków, a z uprawą poradzi sobie nawet ogrodnik-amator.