Różaneczniki – ozdoba każdego ogrodu

Różaneczniki to piękne krzewy liściaste, które mogą stać się niezwykłą dekoracją każdego ogrodu – zarówno małego, jak i dużego powierzchniowo. Bardzo często stanowią podstawę do stworzenia ogrodu w stylu orientalnym.

Różaneczniki

Możemy je podzielić na zimozielone, czyli krzewy zielone o każdej porze roku oraz azalie, których liście opadają przed zimą. Ich dzwonkowate kwiaty w kolorze różowym, żółtym, białym, czerwonym czy fioletowym oraz ciemnozielone, skórzane liście są w stanie dodać uroku niejednej ogrodowej przestrzeni. To, co wyróżnia je od innych roślin, to przede wszystkim wymagania uprawne. Co warto o nich wiedzieć, aby różaneczniki dawały nam piękno w swojej najczystszej postaci?

Odpowiednie miejsce

Różaneczniki to rośliny, którym najbardziej odpowiada podłoże naturalnie kwaśne o poziomie pH 4-5, charakteryzujące się dodatkowo odpowiednią przepuszczalnością, która jest kluczowa w zapobieganiu powstawania chorób grzybowych. Należy pamiętać o tym, że jeżeli podłoże jest niewystarczająco przepuszczalne, powinniśmy zdecydować się na zastosowanie skutecznego systemu drenażowego. Jeśli w całym naszym ogrodzie nie ma odpowiedniego podłoża dla różaneczników, konieczne będzie samodzielne stworzenie dla nich gleby przez użycie mieszaniny torfu wysokiego, kory sosnowej i piasku z dodatkiem ziemi ogrodowej. Pamiętajmy o tym, że zdecydowanie najlepsze dla odmian zimozielonych są miejsca cieniste lub ewentualnie częściowo zacienione, a dla odmian zrzucających liście po sezonie lepsze jest zaś większe nasłonecznienie. Bez względu na odmianę różaneczniki preferują zaciszne miejsca w naszym ogrodzie.

Różaneczniki

Sadzenie

Najlepszy czas na sadzenie różaneczników to wiosna – wówczas nie musimy się obawiać przemarznięcia świeżo posadzonych krzewów, co jest bardzo ważne dla ich poprawnego wzrostu. Aby posadzić te rośliny, powinniśmy wykopać stosunkowo głęboki dół, na około 40-50 cm i o szerokości około 80 cm – dokładne wymiary są uzależnione od wielkości konkretnej sadzonki. Dół należy wypełnić specjalną mieszanką przeznaczoną dla różaneczników zimozielonych lub azalii – zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta, które powinny znajdować się na opakowaniu.

Pielęgnacja

Bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju różaneczników jest ich podlewanie. Rośliny te wymagają obfitego podlania tuż po ich posadzeniu, które powtarzamy każdorazowo w przypadku letnich okresów suszy. Rzadziej, ale regularnie podlewamy je przez okres wiosenny, letni, a także późną jesienią, dzięki czemu lepiej przygotowujemy je na przetrwanie zimy. Wiosną warto je również nawozić specjalnie dostosowanym do różaneczników nawozem, który skutecznie zakwasza podłoże, a na zimę przykryć włókniną lub gałązkami świerkowymi, które osłonią je przed wiatrem. Bardzo korzystnie na ich rozwój wpływa ściółkowanie ziemi pod krzewami, które dodatkowo zabezpiecza je przed wysuszeniem – możemy tego dokonać, chociażby za pomocą trocin z iglaków czy zmielonej kory sosnowej. Należy pamiętać o tym, że rośliny te nie wymagają cięcia – usuwać należy przede wszystkim chore i przemarznięte pędy, można zdecydować się również na usuwanie przekwitłych kwiatostanów, ale zadanie to należy wykonywać bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić młodych pędów. Pamiętajmy również o tym, że różaneczniki posiadają bardzo płytki system korzeniowy i aby go nie uszkodzić, nie powinniśmy przekopywać wokół nich ziemi.