Mieczyki – uprawa i pielęgnacja

Wysokie, barwne mieczyki mogą stać się ozdobą każdej rabaty kwiatowej. Aby jednak tak się stało, trzeba o nie odpowiednio zadbać i stworzyć im optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia. Oto krótki poradnik, który ułatwi nam uprawę mieczyków w ogrodzie!

Uprawa mieczyków – przygotowujemy stanowisko

Mieczyki są dość wymagające w uprawie – warto więc już na wstępie zapewnić im właściwe warunki. Przygotowując stanowisko dla nich, zadbajmy o to, aby było ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte – ich długie łodygi mogłyby się łatwo złamać nawet przy lekkim podmuchu wiatru. Istotna jest także sama gleba. Najlepiej sadzić je w świeżej, próchniczej ziemi o dobrej przepuszczalności, wysokim poziomie wilgotności i obojętnym odczynie pH. Warto też ściółkować teren wokół nich – dzięki temu gleba będzie jeszcze bardziej wilgotna. O tym, jakich warunków potrzebują mieczyki, przeczytamy też w tym artykule.

Mieczyki – uprawa i pielęgnacja

Czy wiesz, że…

Mieczyki są również nazywane gladiolami. Nazwa ta nawiązuje do ich łacińskiej nazwy Gladiolus, co z kolei kojarzy się ze słowem gladius oznaczającym miecz. Miano to jest szczególnie trafne, jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd samych kwiatów – strzelistych i ostro zakończonych, zupełnie niczym biała broń.

Przeczytaj także: Hortensja ogrodowa – kiedy i jak ją sadzić i pielęgnować?

Jak i kiedy sadzić gladiole?

Sadzenie mieczyków ogrodowych można rozpocząć pod koniec kwietnia lub na początku maja. Upewnijmy się jednak najpierw, że gleba jest już optymalnie nagrzana i wysuszona – jej temperatura powinna wynosić ok 10°C. Co się stanie, gdy zasadzimy mieczyki w wychłodzonym gruncie? Rośliny będą bardziej podatne na choroby wywoływane przez grzyby oraz nicienie. O tym, jak rozpoznać i zwalczyć najczęściej występujące choroby gladioli, przeczytamy tutaj.

Wybierajmy bulwy zdrowe, które nie posiadają żadnych oznak choroby – kolorowych plam czy śladów zgnilizny. Warto też najpierw zaprawić je preparatem biobójczym, aby zapobiec późniejszym chorobom roślin. Wkładajmy cebule do ziemi na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości, w odstępach nie mniejszych niż 10 cm. Pamiętajmy również o tym, że mieczyki wymagają ciągłych zmian miejsca – nie należy więc sadzić ich co roku w tej samej ziemi.

Podczas uprawiania mieczyków ważne jest również to, by dbać o wysokie pędy roślin – najlepszym sposobem na to jest podwiązywanie. W przeciwnym razie łodygi mogą się deformować lub łamać pod ciężarem okazałych kwiatów.

Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do domu

Mieczyki – uprawa i pielęgnacja

Kiedy wykopać mieczyki?

Bulwy mieczyków ogrodowych bardzo źle znoszą niską temperaturę, dlatego też nie mogą pozostać w gruncie przez zimę. Trzeba je zatem wykopać – najlepiej zrobić to po upływie miesiąca od zakończenia kwitnienia, czyli w październiku. Po wykopaniu bulw należy przyciąć pędy, które z nich wyrastają, w taki sposób, by nie były dłuższe niż 5 cm. Następnie powinniśmy zostawić je na około tydzień w suchym, przewiewnym miejscu, w którym panuje temperatura na poziomie 20-25°C. Po upływie tego czasu należy usunąć resztę pędów i ponownie pozostawić je do podsuszenia, tym razem na nieco dłużej. Po ok. 2-3 tygodniach możemy wreszcie oczyścić bulwy z korzeni i liści oraz oddzielić od nich bulwki przybyszowe. Tak przygotowane cebule są już gotowe do zimowania – ułóżmy je pojedynczymi warstwami w ażurowej skrzynce i trzymajmy aż do wiosny w suchym, przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu.