Produkty

Rośliny iglaste w ogrodzie – jaki mamy wybór?

Rośliny iglaste w ogrodzie – jaki mamy wybór?

Niewątpliwą ozdobą ogrodów są iglaki. Z racji na swoje liczne zalety, sprawdzą się w naszych ogrodach przez cały rok. Na które gatunki warto się zdecydować?

iglaki szczepioneZalety iglaków

Iglaki cechują się wieloma zaletami, które znakomicie sprawdzą się w ogrodzie. Po pierwsze, większość z nich jest zimozielona. Oznacza to, że iglaki będą pięknie wyglądać przez cały rok – także zimą. Dodatkowo, nie wymagają przycinania a także nie gubią igieł. Co istotne, nie mają dużych wymagań co do gleby i są proste w pielęgnacji.

Spośród wielu gatunków iglaków warto zwrócić uwagę na kilka wybranych.

Świerk

Świerk stanowi doskonałą podstawę żywopłotu. Ma wzniesiony pokrój, a jego wysokość może wynieść aż 40 m. Co istotne dla ogrodnika, ulega on łatwemu formowaniu. Jego niewątpliwą zaletą jest także to, że nie zrzuca liści na zimę. W zależności od gatunku, może przybrać różną formę i odcień. Tym samym dobrać go możemy według naszych indywidualnych upodobań.

Cyprysik Lawsona

Znakomitą rośliną ozdobną będzie cyprysik Lawsona.  Jest on zimozielonym drzewem iglastym, które należy do rodziny cyprysowatych. Charakteryzuje się stożkowatym pokrojem. Sprawdzi się nie tylko w ogrodach, ale także jako składnik zieleni publicznej. Możemy go sadzić zarówno pojedynczo, jak w grupach. Godne uwagi jest to, że będzie piękną dekoracją, która dobrze skomponuje się z innymi krzewami i drzewami.

przycinane iglakiIglak kula

Chcąc uzyskać w ogrodzie elementy dekoracyjne warto również rozważyć zakup iglaka w postaci kuli. Iglaki przeznaczone są do nasadzeń pojedynczych. Można je wykonać zarówno przed domem, jak i w głębi ogrodu – będą doskonale wyglądać w każdym miejscu. Wielką zaletą tej odmiany jest podatność na cięcia formujące. Co więcej, iglaki nie są zbyt wymagające w uprawie i pielęgnacji.

Tuja szmaragdowa

Rośliną iglastą, która sprawdzi się w ogrodzie będzie także tuja szmaragdowa. Wymaga prostej pielęgnacji oraz jest wysoce odporna na mróz – w okresie zimy tuja wciąż będzie utrzymywała soczystą barwę. Podobnie jak cyprysik, jest pokroju stożkowatego. Najczęściej wykorzystuje się ją na żywopłot lub szpaler.  Tuje znajdziemy także pod nazwą żywotników.

Data publikacji: 09.07.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?
Nie ulega wątpliwości, że tuja jest jednym z najczęściej wybieranych iglaków. Z pewnością zawdzięcza to swojemu ciekawemu wyglądowi oraz wyjątk...
Czytaj więcej

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?
Tuje stanowią częsty widok w przydomowych ogrodach i na działkach. Tworzą piękne żywopłoty, urozmaicają rabaty lub pełnią rolę dekoracyjnych soliterów...
Czytaj więcej

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rośliny iglaste w ogrodzie – jaki mamy wybór?