Styrodur pod panele – jak zrobić podłogę, wykorzystując styrodur?

Chociaż klasyczny styropian wciąż jest chętnie używany do ocieplania domów, to w przypadku izolacji podłogowej jest on zbyt mało wytrzymały. Problem ten nie dotyczy styroduru, który na dodatek odznacza się wysoką odpornością na wilgoć. Czy warto wybrać droższy materiał?

styrodur pod panele

Styrodur – podłoga ocieplona. Jak go wykorzystać?

Styropian to – obok wełny mineralnej – najpopularniejszy materiał termoizolacyjny. Chociaż styropian styropianowi nierówny, to niestety materiał EPS wymaga położenia dość grubej warstwy. Często niezbędne jest nawet kilkadziesiąt centymetrów grubości! O ile nie sprawi to problemów w przypadku elewacji, tak skutecznie ogranicza możliwość użycia płyt EPS (polistyrenu ekspandowanego) na przykład we wnętrzach.

Znacznie lepszym i skuteczniejszym rozwiązanie jest styrodur, znany też jako płyty XPS lub polistyren ekstrudowany. Z wyglądu jest bardzo podobny do wspomnianego wyżej styropianu, łatwo można go jednak rozpoznać po kolorze – tradycyjny styropian nie jest barwiony. Różnice jednak kryją się we właściwościach oraz sposobie produkcji. Materiał EPS jest produkowany przez sklejenie granulek i ich cięcie, XPS z kolei od razu wtłaczany jest w gotowe formy i spieniany. To sprawia, że cechuje się zarówno większą twardością, mniejszą nasiąkliwością, jak i mniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda).

Styrodur to materiał bardzo często wykorzystywany jako termoizolacja podłogi. Zawdzięcza to znacznie lepszej wytrzymałości niż EPS. Wytrzymałość na ściskanie nie spada poniżej 250 kPa przy współczynniku odkształcenia wynoszącym dziesięć procent.

Istotna jest też bardzo niewielka nasiąkliwość rzędu 0,5 do 1,5 %. Także przewodność cieplna jest mniejsza. W przypadku styropianu EPS wynosi średnio 0,030–0,042 W/(m*K), w przypadku XPS to już około 0,028–0,034 W/(m*K). To bardzo istotne parametry przy wykorzystaniu styroduru jako materiału termoizolacyjnego na podłogę na parterze.

styrodur pod panele

Dlaczego warto zrobić podłogę na styrodurze?

Styrodur jako materiał podkładowy pod panele to dobra i trwała inwestycja. Chociaż jest to droższy rodzaj materiału niż klasyczny styropian EPS, to szybko okazuje się, że jego właściwości rekompensują wyższą cenę. Jest jedna bardzo istotna cecha, jaką zapewnia styrodur. Podłoga położona na nim jest nie tylko trwalsza, ale też lepiej zabezpieczona przed bardzo negatywnym wpływem wilgoci i zimna z gruntu.

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów styropianu EPS i XPS, najczęściej z dodatkami zmieniającymi ich właściwości. Najczęściej jednak zależność jest bardzo prosta – im mniejszy współczynnik lambda, tym mniejsza wytrzymałość materiału. Zbyt miękki styropian położony jako ocieplenie szybko zacznie się odkształcać i wymagać szybkiej – a także drogiej – wymiany. Odkształcenie styropianu zakończy się tak zwanym „opadaniem podłogi”, czyli w konsekwencji jej uszkodzeniem lub nawet zniszczeniem. W skrajnych przypadkach i przy użyciu złej jakości materiałów termoizolacyjnych podłoga może opaść nawet o kilka centymetrów!

Co jeszcze sprawia, że na izolację warto wybrać styrodur? Podłoga kładziona na takiej warstwie izolacji może być zabezpieczona tak zwanym odwróconym układem warstw. W tej sytuacji to płyty XPS bezpośrednio mają kontakt z zagęszczonym podłożem (i w pewnym stopniu mogą dostosować się do nierówności). Nie jest konieczne wylewanie betonowej płyty. Wciąż jednak niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej warstwy wodoszczelnej i wylewki betonowej. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wymaga stabilnego, mocnego podłoża oraz nie jest przeznaczone do bardzo dużych obciążeń. W przeciwnym wypadku wcześniejsze wylanie podkładu betonowego będzie niezbędne.

Zwróć też uwagę, że wcale nie musi zostać położony najgrubszy styrodur. Grubość powinna być dopasowana do Twoich potrzeb, nie ma sensu przepłacać za dodatkowy materiał, by zyskać kilka centymetrów więcej, które nie dadzą żadnego odczuwalnego efektu.

Właściwości użytkowe i bardzo niska nasiąkliwość to cechy, które wyróżniają styrodur. Podłoga położona na takiej warstwie termoizolacyjnej nie będzie narażona na „siadanie” oraz wilgoć bijącą od gruntu. Także bardzo łatwy montaż jest niewątpliwą zaletą.

Styrodur pod panele – jaki wybrać?

styrodur pod panele

Styrodur pod panele powinieneś wybrać z głową. Nie ma potrzeby kupowania najdroższego materiału pod posadzkę w każdym pomieszczeniu. Jakie są najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę, kupując styrodur? Rodzaje tego materiału dostępne na rynku niekiedy różnią się od siebie diametralnie.

W pierwszej kolejności poważnie zastanów się, czy chcesz zamontować panele z ogrzewaniem podłogowym (albo i chłodzeniem). Jeśli tak, powinieneś wybrać materiał o jak najniższym oporze cieplnym, który zapewni możliwość rozprowadzania ciepła, a nie sprawi, że skumuluje się ono w styrodurze. Szacuje się, że parametr ten nie powinien przekraczać 0,15 m² K/W. Pamiętaj też, że im grubszy styrodur, tym większy będzie współczynnik oporu cieplnego!

Możesz śmiało przyjąć, że wytrzymałość na ściskanie na poziomie 250 kPa (XPS 25) powinna wystarczyć na obciążenia, jakie są obecne w typowym domu. Jeśli jednak Twoje meble są ciężkie lub posadzka będzie narażona z innego powodu na większe lub częstsze obciążenia, zainteresuj się raczej wyższą klasą. Styrodur pod panele powinien być klasy 25 lub 30 (im wyższe oznaczenie klasy, tym większa gęstość i wytrzymałość).

Zwróć też uwagę na parametr nasiąkliwości przy długotrwałym zanurzeniu. Najczęściej wynosi on do 0,70 % i prawdopodobnie taki współczynnik w zupełności wystarczy Ci przy stawianiu domu. Styrodur jest odporny na wilgoć i wodę (oczywiście jeśli jego powierzchnia nie zostanie uszkodzona). Jeśli jednak obawiasz się, że istnieje ryzyko występowania naprawdę dużej wilgoci, zainteresuj się płytami o niższym współczynniku.

Istotne jest też, jakie wymiany będzie miał wybrany styrodur. Grubość ma największe znaczenie dla parametrów (i ekonomii zakupu). Szacuje się, że warstwa termoizolacji podłogowej powinna mieć około 6 do 10 centymetrów grubości. Same rozmiary płyt są ujednolicone i występują w kilku popularnych wariantach. Pamiętaj też, że istotne jest, jaki wybierzesz styrodur. Rodzaje tego materiału są na tyle różne, że niektóre mogą wymagać większej warstwy izolacyjnej w stosunku do innych. Lub na odwrót – mniejszej.

Co ciekawe, materiał ten wykorzystywany jest też przy produkcji mniej oczywistych elementów, takich jak listwa przypodłogowa. Styrodur używany do jej produkcji jest odpowiednio twardy i lekki, a na dodatek może zostać łatwo pomalowany (przy użyciu farby na bazie wodnej).

Czym kleić styrodur?

styrodur pod panele

Jak kleić styrodur lub go zamocować? Absolutnie najważniejsza zasada przy montażu styroduru to nigdy nie stosować łączeń mechanicznych. O właściwościach tego materiału izolacyjnego decyduje jego powierzchnia. Wystarczy najmniejsze jej uszkodzenie, by płyta stała się w tym miejscu bezużyteczna. Zatem czym kleić styrodur? Przede wszystkim nie należy używać agresywnych klejów czy substancji (na przykład rozpuszczalników), które mogłyby uszkodzić czy rozpuścić wspomnianą wcześniej powłokę.

Jak kleić styrodur? Tak naprawdę przy termoizolowaniu podłogi masz bardzo duży komfort, bo wcale nie musisz tego robić. Płyty nie przesuną się pod wpływem grawitacji (co może mieć miejsce, gdy użyjesz zbyt słabego kleju przy izolowaniu fundamentów albo ścian). Jeśli jednak zależy Ci z jakiegoś powodu na dodatkowym utrwaleniu płyt, to czym kleić styrodur, który użyłeś na izolację podłogi? Wybierz klej polimerowy lub bitumiczny. W praktyce wystarczy Ci też dowolny klej do materiałów izolacyjnych czy styropianu. Nie musi cechować się wysoką trwałością wiązania. Wciąż pamiętaj jednak: styrodur pod panele nie może być uszkodzony lub rozpuszczony. Pamiętaj też o tym, gdy w Twoim domu pojawi się tego typu listwa przypodłogowa. Styrodur nie może być malowany farbą do ścian na bazie rozpuszczalników.

Przy kładzeniu płyt pamiętaj, że jeśli powierzchnia pomieszczenia jest duża, płyty powinny być przesunięte względem siebie o połowę długości. Same krawędzie mogą być na styk, zakład lub pióro-wpust.