Rodzaje pianek izolacyjnych

Ocieplenie budynków mieszkalnych jest standardem, który pozwala na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem. Warstwa izolacyjna blokuje oddawanie ciepła z domów poprzez ściany, więc mniejszym nakładem grzewczym możemy zapewnić idealne warunki do codziennego życia nawet w czasie zimowych mrozów. Dużą popularnością cieszą się metody ocieplania za pomocą pianek izolacyjnych – z jakimi rodzajami możemy się spotkać?

Rodzaje pianek izolacyjnych

Spis treści:

Pianka PUR

Metody polegające na okładaniu ścian zewnętrznych styropianem lub wełną mineralną, choć dalej stosowane, coraz częściej ustępują wykorzystaniu pianek. Udowodnione są ich lepsze właściwości – przy cieńszej warstwie w porównaniu do styropianu cieszą się dwukrotnie niższym czynnikiem przewodzenia ciepła. Sięgamy po piankę PUR chętniej również dlatego, że jej aplikacja jest o wiele prostsza i zajmuje mniej czasu – do tego celu wystarczy specjalny pistolet, którym rozprowadzamy piankę po ścianach. Równomierne naniesienie substancji zapewnia ciągłość izolacji, a przez to brak mostków cieplnych, które mogłyby powodować utratę ciepła z wnętrza domu. Dodatkowo metoda natryskowa nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych narzędzi czy akcesoriów, a pianka doskonale przylega do praktycznie każdego podłoża. Znaczenie ma także niska waga pianki PUR – nie obciąża ona konstrukcji budynku.

Na rynku znajdziemy 2 rodzaje pianek poliuretanowych – otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Pianka PUR otwartokomórkowa cechuje się doskonałą paroprzepuszczalnością, właśnie dzięki strukturze z otwartymi komórkami. Z tego względu znakomicie sprawdza się we wnętrzach, gdzie zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów i pozwala na zachowanie przyjaznego środowiska. Przez możliwość chłonięcia wody nie nadaje się natomiast do izolacji fundamentów, ale sprawdza się na ścianach czy dachach budynków. Wysoka absorpcja dźwięków czyni piankę otwartokomórkową również doskonałym izolatorem dźwięków. Pianka zamkniętokomórkowa cechuje się natomiast wyższą sztywnością i wytrzymałością oraz pozwala na wzmocnienie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jednocześnie gwarantuje idealną termo- i hydroizolacyjność, więc powszechnie stosowana jest do ocieplania fundamentów, ścian i stropów.

Porada eksperta

Dzięki doskonałej izolacyjności akustycznej pianka poliuretanowa otwartokomórkowa doskonale nadaje się do izolacji dachów – na poddaszu odgłosy opadów deszczu będą o wiele lepiej wytłumione niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych.

Pianka PIR

Ulepszoną wersję pianek poliuretanowych stanowią pianki poliizocyjanurowe. Pianki PUR, choć cechują się szeregiem zalet i nie można im odmówić mocnej pozycji na runku, ustępują piankom PIR pod jednym istotnym względem – ognioodporności. W przypadku PUR łańcuchy związku chemicznego ulegają zaburzeniu przy temperaturze 200°C, zaś w piance PIR przy 300°C. Jest to więc ulepszona wersja pianki poliuretanowej, dająca więcej czasu na bezpieczną ewakuację z budynku w przypadku pożaru.

Data publikacji: 28.11.2017

Data aktualizacji: 05.06.2024