Produkty

Prawdy i mity o hydroizolacji fundamentów

Prawdy i mity o hydroizolacji fundamentów

Hydroizolacja to ochrona domu przed wilgocią i wodą opadową z gruntu. Poziomą i pionową izolację przeciwwodną kładzie się na fundamentach, aby ochronić ściany przed stałym zawilgoceniem. Odpowiadamy na częste pytania i rozwiewamy wątpliwości dotyczące wykonywania hydroizolacji.

hydroizolacja fundamentów1. Musimy otynkować ścianę, aby pionowa izolacja była szczelna.

MIT. Wszystko zależy od środka izolującego, którego użyjemy. Na przykład masy polimerowo-bitumiczne lub specjalne zaprawy cementowe możemy bez obaw kłaść na nieotynkowaną ścianę.

2. Papę przy ocieplaniu narożników fundamentów możemy zginać pod kątem prostym.

MIT. Płaskich arkuszy papy, w tym elastycznej SBS, nie wolno zginać pod ostrym kątem, ponieważ może popękać i izolacja przeciwwodna będzie bezużyteczna. W narożnikach należy przygotować wyoblenia, wykorzystując plastyczne materiały. W tym celu sprawdzi się na przykład masa bitumiczna KMB.

3. W budynku niepodpiwniczonym izolację ściany fundamentowej musimy wykonać od strony zewnętrznej i wewnętrznej.

PRAWDA. Ściana fundamentowa jest narażona na zawilgocenie nie tylko z zewnątrz, ale również od środka budynku. Aby uchronić ją przed kontaktem z wodą gruntową, powinno się wykonać jej izolację z obu stron.

4. Do klejenia warstwy ociepleniowej z polistyrenu na fundamentach należy używać specjalnych spoiw.

PRAWDA. Do ocieplania fundamentów używa się styropianu EPS, czyli polistyrenu ekspandowanego lub styropianu XPS, czyli polistyrenu ekstrudowanego. Jeśli użyjemy niewłaściwego środka, takiego jak lepik asfaltowy kładziony na zimo, możemy uszkodzić materiał okładzinowy. Ocieplenia z polistyrenu możemy przyklejać do papy specjalnym klejem bitumicznym, klejem poliuretanowym lub lepikiem asfaltowym klejonym na gorąco.

Masa powłokowa Matizol do izolacji 9 kg5. Nie musimy izolować monolitycznych fundamentów budynku, do których przylega grunt gliniasty.

MIT. Ściany monolityczne mogą być betonowe lub żelbetonowe – są mocne, odporne na obciążenia ściskające oraz na wilgoć. Jednak nawet najlepszy beton nie będzie w pełni wodoszczelny. Ponadto glina jest gruntem spoistym, który nie przepuszcza wody, a co za tym idzie, woda opadowa będzie gromadzić się przy ścianach i w nie wsiąkać. Dlatego wykonanie izolacji przeciwwodnej jest w tym przypadku konieczne. Można dodatkowo rozważyć wykonanie drenażu wokół budynku, który ułatwi odprowadzenie wody deszczowej.

6. Gdy budynek jest stawiany na gruntach przepuszczalnych, możemy wykonać pionową izolację typu lekkiego.

PRAWDA. Pionowa izolacja wodochronna typu lekkiego wykonywana jest z masy bitumicznej lub mineralnej zaprawy wodoszczelnej. Dobrze ochroni przed wodą opadową i wilgocią z gruntu fundamenty budynków, które są stawiane na gruntach przepuszczalnych, takich jak piaski i żwiry.

7. Na ławach fundamentowych budynku bez piwnic, stawianym na suchym podłożu, wystarczy izolacja pozioma na ścianach fundamentowych.

MIT. Nie możemy zrezygnować z izolacji pionowej ścian fundamentowych, ponieważ konstrukcje ulegną zawilgoceniu i zniszczeniu – jest ona konieczna. Należy wykonać też hydroizolację poziomą na ławach fundamentowych.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Hydroizolacja łazienki krok po kroku

Hydroizolacja łazienki krok po kroku
Łazienka to miejsce szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci. Poprawnie wykonana hydroizolacja łazienki sprawi, że unikniesz ryzyka zal...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie instalacji wodnej przed zamarzaniem - jak zrobić to dobrze?

Zabezpieczenie instalacji wodnej przed zamarzaniem - jak zrobić to dobrze?
Prawidłowo wykonana instalacja wodna zniesie nawet najostrzejszą zimę. Aby mieć stuprocentową pewność, że mimo ujemnych temperatur układ wodociągowy w...
Czytaj więcej

Izolacja pozioma fundamentów – dlaczego warto ją wykonać?

Izolacja pozioma fundamentów – dlaczego warto ją wykonać?
Stając przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, z pewnością staramy się wykonać wszystko jak najdokładniej, aby konstrukcja mogła nam służyć przez la...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Prawdy i mity o hydroizolacji fundamentów