Uprawa gardenii - na co zwracać uwagę?

Gardenia to roślina z rodziny marzanowatych uprawiona w Polsce w doniczkach w pomieszczeniu. Zachwyca nie tylko swoim pięknym kwiatostanem, ale i zapachem, który roztacza wokół siebie. Kwiat pachnie jaśminem, stąd też nazwa jej najpopularniejszego gatunku - gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides).

Uprawa gardenii

Charakterystyka gardenii

Gardenia to krzew pochodzący z Azji Wschodniej, jest to roślina wiecznie zielona. W uprawie doniczkowej ma zwarty pokrój. Gardenia dorasta nawet do 1,2 m wysokości. Ma skórzaste, ciemnozielone, owalne liście. Zimą, w styczniu-lutym pojawiają się białe, duże i ozdobne kwiatostany, nawet do 9 cm średnicy. Dodatkową ich zaletą jest bardzo przyjemny zapach. 

Gardenia lubi stanowiska słoneczne, ale nie w pełnym słońcu. Najlepiej czuje się na parapecie w domu. Gdy będzie stała zbyt daleko od światła, liście jej mogą żółknąć, a następnie opadać. Gardenia lubi temperaturę ok. 20°C. Latem, gdy jest wystarczająco ciepło, możemy roślinę postawić na tarasie czy balkonie. Uważajmy jednak na ochłodzenie podczas nocy, zwłaszcza gdy sezon się powoli kończy. Ważne, by temperatura nie spadała poniżej 10°C, inaczej może to zahamować rozwój liści i wpłynąć niekorzystnie na wzrost. Pamiętajmy także, że gardenia nie lubi przeciągów i ostrych przewiewów powietrza, istotne jest też, aby podczas uprawy jej w pomieszczeniu często wietrzyć mieszkanie.

Uprawa

Gardenia rośnie dobrze w żyznej, lekko kwaśnej ziemi o odczynie 5,5 pH. Podłoże może być z dodatkiem torfu i piasku. Musimy pamiętać o odpowiednim drenażu – w przypadku pojemnika bez otworu warto wysypać na dno kilkucentymetrową warstwę keramzytu lub drobnych kamyków. W sprzedaży dostępne są również donice dające możliwość kontrolowania poziomu nawodnienia rośliny, co zapobiega jej przesuszeniu lub przelaniu, czego gardenia nie toleruje. W czasie gdy kwitnie, należy podlewać ją dość intensywnie i regularnie. Roślinę możemy co jakiś zraszać, ale omijać kwiatostany, ponieważ w takim przypadku mogą się pojawiać drobne, brązowawe plamki. Spryskiwanie liści sprzyja jej kwitnieniu. Zimą wystarczy, że będziemy podlewać roślinę raz w tygodniu.

Uprawa gardenii

Gdy pojawią się niepokojące objawy na roślinie, warto zbadać, co jest tego przyczyną. Gardenie lubią nawiedzać przędziorki, które łatwo jest zdiagnozować, ponieważ wraz z nimi pojawiają się pajęczynki z małymi punkcikami. Innymi szkodnikami, które mogą być utrapieniem, są wełnowce. Objawem ich pojawu są białe, wełniste plamy. Uważajmy także na tarczniki. W takich przypadkach należy działać szybko. Najlepiej wtedy udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić odpowiednie preparaty przeciw szkodnikom, np. pałeczki doglebowe czy owadobójcze.

Gardenię nawozimy zwykle nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Warto zastosować nawozy długodziałające z niezbyt wysoką zawartością wapnia. Podczas zabiegu skontrolujmy stan rośliny, a co jakiś czas możemy ją przyciąć, najlepiej po kwitnieniu. Dzięki temu roślina się zagęści, a my usuniemy nieestetycznie wyglądające pędy. Wraz ze wzrostem rośliny należy ją przesadzać, w przypadku intensywnego rozwoju nawet co rok. Natomiast gdy roślina jest już starsza, wystarczy co ok. 3 lata przesadzić ją do nowego, większego pojemnika.

Gardenie możemy także rozmnażać w warunkach domowych. Do tego celu najlepiej pobrać sadzonki wierzchołkowe z pędów i zapewnić im wysoką temperaturę aż do wytworzenia korzeni. Na czas ukorzeniania dobrze jest trzymać je pod przykryciem. Rozmnażać gardenie najlepiej jest późną zimą lub na początku wiosny.

Gardenia, choć niezbyt prosta w uprawie, jest rośliną wartą zainteresowania. Jej wdzięczne kwiaty oraz zapach przyciągną każdego, kto kocha rośliny.