Ogród w romantycznym stylu – jakie rośliny wybrać?

Ogród stanowi wizytówkę każdego domu. Pięknie urządzony i zadbany przykuwa wzrok odwiedzających nas gości, a dodatkowo służy do miłego spędzania wolnego czasu – szczególnie w letnie dni. Jakie rośliny warto zasadzić w ogrodzie, aby stał się on pełną uroku, romantyczną oazą?

ogród w romantycznym stylu

Cechy ogrodu w romantycznym stylu

Styl romantyczny w projektowaniu ogrodów pojawił się w XIX wieku i do tej pory tego typu aranżacje są trendem w Wielkiej Brytanii. Cechuje się on przede wszystkim naturalnością i prostą – co nadaje mu nutkę tajemniczości oraz nostalgii. Czym ozdobić ogród? W romantycznym klimacie nie może zabraknąć rozmaitych, barwnych kwiatów, idealnie dobranych mebli oraz dekoracji, takich jak pastelowe donice, wiklinowe kosze, lampiony, a także rzeźby. Wszystkie te elementy sprawią, że będziemy mogli przenieść się w świat magii i marzeń, kiedy tylko wyjdziemy przed dom.

Ujmujące kwiaty

W romantycznym ogrodzie przede wszystkim nie może zabraknąć kwiatów. To dzięki nim możemy wykreować przytulną przestrzeń na zewnątrz. Bazę kolorystyczną w tej aranżacji stanowi zieleń połączona z pastelową tonacją kwitnących roślin. Jakie natomiast rośliny wybrać by stworzyć perfekcyjną kompozycję?

 • Róże – są najważniejszymi kwiatami, które wyróżniają romantyczny styl. Mogą być pnące, wielokwiatowe lub parkowe. Doskonale prezentują się na pergolach i kolumnach, gdzie rozsieją swój słodki zapach.

 • Peonie – to dekoracyjne byliny o pięknych, pachnących kwiatach. Ich duże, gęste główki pełne płatków doskonale, połączone z kolorowymi różami idealnie prezentują się w ogrodzie.

ogród w romantycznym stylu
 • Frezje – to wdzięczne rośliny o niezwykle pachnących kwiatach. Doskonale nadają się do uprawy w ogrodach, jak na rabatach. Różowy oraz biały kolor idealnie pasuje do romantycznego stylu.

 • Storczyki gruntowe – jedną z ciekawszych odmian jest bletilla pasiasta, uważana za jedną z najpiękniejszych kwiatów. Odznaczają się rozmaitymi kształtami i barwami. Wymagają one szczególnej troski, natomiast ich wygląd sprawia, że nasz ogród nabiera zupełnie nowego charakteru.

 • Lilie – posiadają kwiaty o niezwykłej urodzie, prawie we wszystkich możliwych barwach. Idealnie nadają się do udekorowania romantycznego ogrodu.

 • Tulipany – jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych. Ich kwiaty perfekcyjnie zdobią ogród wiosną, dodatkowo wypełniając go pięknym zapachem.

Uwaga!

W ogrodzie romantycznym powinny znaleźć się wszelkie rodzaje roślin cebulowych oraz jak najwięcej jednorocznych.

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się taras lub altana, to możemy te miejsca dodatkowo ozdobić zawieszając w nich doniczki z kwiatami. W tym przypadku warto postawić na takie rośliny jak: dalie, fuksje lub surfinie. Im więcej kolorów w naszym ogrodzie, tym bardziej staje się on magiczny.

Rośliny pnące idealnie prezentują się na kolumnach lub słupach. Dlatego też doskonałym pomysłem jest zbudowanie w ogrodzie pergoli. W jaki sposób to zrobić? Dowiemy się czytając ten artykuł.

ogród w romantycznym stylu

Pełne zapachu zioła i krzewy

W ogrodzie możemy posadzić także rozmaite, pachnące zioła oraz krzewy i drzewka owocowe. Dzięki nim miejsce nabiera większego uroku. Oto romantyczne, zielone propozycje roślin:

 • tradycyjne dęby i buki,

 • niewysokie krzewy takie jak bukszpan, ostrokrzew, mahonia,

 • pięknie pachnąca lawenda, kocimiętka, szałwia,

 • trawy ozdobne,

 • klon palmowy, wiśnia i śliwa ozdobna.

Poza rozmaitymi roślinami i kwiatami w romantycznej stylistyce ogrodu nie może zabraknąć także mniejszych elementów dekoracyjnych. Dzięki drobnym, ale równie istotnym detalom, takim jak papierowe, białe lampiony, świece lub zwiewne tkaniny stworzymy miejsce, w którym każda spędzona chwila będzie nie tylko wypoczynkiem, ale także magiczną przygodą.