Urządzamy kuchnię - różne materiały do pokrycia ścian

Remontujemy kuchnię? Z pewnością rozpoczynamy od wybrania czegoś, co pokryje jej ściany. Materiał ten powinien być przecież nie tylko ładny, ale i praktyczny w utrzymaniu. Jaki więc wybrać, żeby remont był udany, a którego zdecydowanie unikać?

wykończenie drewnopochodneJeśli farba, to jaka?

Malowanie ścian przy pomocy farby to najszybszy, ale nie zawsze najlepszy sposób na odświeżenie ścian w kuchni. Przy pomocy ogromnej gamy kolorystycznej farb możemy co prawda uzyskać dowolny efekt, ale trzeba uważać na wybór struktury farby. W kuchni koniecznie należy kierować się tym, by farba była zarówno wodoodporna, jak i zmywalna. Ważne jest również samo przygotowanie ściany. Jeśli ma ją pokryć farba, to jej powierzchnia powinna być idealnie gładka. Mocne kolory farby na pewno uwypuklą wszelkie nierówności.

Tapety – dobry sposób na te ściany, które nie są idealnie gładkie. Tapetą winylową oraz tą z włókna szklanego możemy uzyskać piękny efekt i jednocześnie zabezpieczenie przed wilgocią. Powierzchnia taka będzie umożliwiała też mycie ściany i starcie drobnych zabrudzeń.

Kiedy tynk dekoracyjny? Jeśli mamy większe wymagania co do walorów dekoracyjnych ściany. Tynk dekoracyjny może bowiem przypominać drobnoziarnisty granit lub inne kamienie. Ścianę pokrytą tynkiem dekoracyjnym będzie trzeba dodatkowo przemalować środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed szybkim zabrudzeniem.dekor ceramstic toscana beżowy castorama

A może płytki ceramiczne lub kamienne? Płytki ceramiczne charakteryzują się przede wszystkim tym, że są łatwe do wyczyszczenia. Są też odporne na działanie wysokiej temperatury oraz wody. Wreszcie są nieocenionym materiałem do pokrycia powierzchni pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami.

Bogate wzornictwo płytek sprawia, że można je dopasować do każdej kuchni. Ze względów praktycznych najlepiej jednak wybierać płytki o gładkiej powierzchni, na przykład glazurę pokrytą grubą warstwą szkliwa, szkliwiony gres albo szkliwiony klinkier. Płytki nieszkliwione niosą bowiem niebezpieczeństwo szybkiego osadzania się brudu.

Możemy też wybrać płytki rektyfikowane, najlepiej granitowe, które nie wchłaniają tłuszczy. Jeśli płytki są z kamienia o porowatej strukturze, na przykład trawertynu, zaraz po ułożeniu konieczne jest pokrycie ich struktury środkiem zabezpieczającym.

Data publikacji: 27.11.2014