Jak wybrać kolor ścian w kuchni?

Planując aranżację kuchni, najwięcej uwagi poświęcamy meblom kuchennym – to one stanowią kluczowy element wyposażenia, a ich wybór jest o tyle ważny, że zabudowa będzie nam służyć przez wiele kolejnych lat. Nie bez znaczenia jest jednak również kolor ścian, od którego w dużej mierze będzie zależał ostateczny wystrój pomieszczenia. Jak go dobrać?

ceglana ściana w kuchni
Cegła dekoracyjna Durango z fugą czerwona 

Dlaczego wybór koloru do kuchni jest ważny?

Kuchnia jest miejscem, w którym zwykle spędzamy sporo czasu – jego aranżacji poświęcamy bardzo dużo uwagi. Nie bez przyczyny – ustawione tu sprzęty muszą być dobrane i rozmieszczone w taki sposób, by zapewniać nam możliwość swobodnego poruszania się po wnętrzu i wygodnego korzystania z nich. Ale to tylko jeden z aspektów aranżacji kuchni – drugim, równie ważnym, jest estetyka pomieszczenia, o której decyduje nie tylko wygląd mebli i sprzętów AGD, ale i wykończenie podłóg oraz ścian.

Jeśli chodzi o kolorystykę ścian w kuchni, nie ogranicza nas żadna reguła – możemy dobierać barwy w dowolny sposób, mając na względzie upatrzone elementy wyposażenia, które powinny współgrać z wybranymi kolorami (czy to na zasadzie harmonii, czy kontrastu). Pamiętajmy jednak, że decyzja o tym, jaką barwę wybierzemy, będzie miała wpływ na to, jak będziemy czuć się w pomieszczeniu. Nie kierujmy się bezkrytycznie obowiązującymi trendami – zwróćmy raczej uwagę na nasze własne preferencje i upodobania.

Kuchnia – szczególnie ta połączona z salonem – musi również nawiązywać wystrojem do sąsiedniego pomieszczenia. W innym przypadku niespójność stylistyczna będzie rzucała się w oczy, co wpłynie niekorzystanie na odbiór całego wnętrza.

Wybór koloru ścian w kuchni powinien stanowić nieodzowny element planu aranżacyjnego kuchni. Wiedząc, jakie fronty mebli planujemy wybrać oraz jaki materiał ułożyć na podłodze, łatwiej będzie nam dobrać kolor farby lub płytek, które wraz z nimi złożą się na spójny wystrój.

Podczas wyboru idealnego koloru ścian, uwzględnijmy ponadto warunki panujące w pomieszczeniu – jego wielkość oraz stopień naświetlenia światłem dziennym.

farba do tablic w kuchni
Farba do tablic Novodomo 0,75 l czarna

Przyjmuje się, że w małym i słabo oświetlonym pomieszczeniu, lepiej sprawdzą się kolory jasne. W pomieszczeniu większym i dobrze nasłonecznionym można stosować barwy ciemniejsze. Podsumowując, oto czym warto się kierować, wybierając kolor ścian w kuchni:

- własnymi upodobaniami;

- kolorystyką podłogi, frontów meblowych, a także kolorami zastosowanymi w sąsiednim pomieszczeniu (jeśli kuchnia ma formę aneksu);

- wielkością pomieszczenia oraz stopniem jego oświetlenia.

Farba czy płytki ścienne do kuchni?

Wybór koloru ścian to jedna kwestia, a wybór materiału, którym je wykończymy – druga. Wiele produktów nadaje się do użytku w kuchni, o czym można dowiedzieć się więcej z tego artykułu. Do często wybieranych należą farba oraz płytki – w obu przypadkach mamy do dyspozycji produkty w różnych kolorach, choć oczywiście paleta odcieni farb jest znaczenie większa.

Porada eksperta

Decydując się na malowanie ścian w kuchni, wybierzmy farbę przeznaczoną właśnie do tego pomieszczenia. Zwykle jest ona określana jako farba do kuchni i łazienek – cechuje się m.in. paroprzepuszczalnością, odpornością na zmywanie i rozwój grzybów.

Dlaczego warto zdecydować się na farbę? To najszybszy sposób na wykończenie ściany, który ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – pozwala na łatwe i szybkie odświeżenie wnętrza. Z dobrze dobranej farby będziemy mogli również zetrzeć zabrudzenia, co pozwoli utrzymać ściany w czystości. Jeśli natomiast chodzi o płytki, wykończone nimi ściany trudniej będzie odnowić. Kafle zapewniają jednocześnie doskonałą ochronę powierzchni przed wodą czy zabrudzeniami. Materiał ten z łatwością utrzymany w nienagannym stanie, co jest jego ogromnym atutem.

farba do kuchni
Farba Colours Kuchnia i Łazienka czarny

Co więc wybrać? To zależy od naszych preferencji. W praktyce bardzo często łączy się oba materiały wykończeniowe – ścianę pomiędzy szafkami wykańcza glazurą lub gresem, a pozostałe powierzchnie farbą. Oczywiście to nie jedyne możliwości – w kuchni w miejscu farby sprawdzą się również tapety, a zamiast płytek – szklane tafle.

kolory w kuchni

Pomysły na to, jaki kolor ścian do kuchni wybrać

Kolorystyka ścian w kuchni może być niemal dowolna i obejmować zarówno odcienie nasycone i mocne, jak i rozmyte, pastelowe. Poniżej przedstawiamy sprawdzone rozwiązania:

- biel – jest nie tylko modna, ale i uniwersalna. Możemy nią bezpiecznie wykończyć wszystkie kuchenne ściany, co daje nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o dobór frontów meblowych. Pamiętajmy, że jeśli również one będą białe, będziemy mogli w przyszłości dowolnie zmienić kolor ścian bez potrzeby wymieniania zabudowy;

gres beton do kuchni
Gres polerowany 60 x 60 cm szary 1,44 m2

- szary – zdecydowanie kolor na topie, pozwalający nawiązać w aranżacji pomieszczenia do wyglądu betonu. Podobnie jak biel jest uniwersalny – doskonale komponuje się z większością innych barw, zarówno stonowanych, jak i kontrastowych;

- czerń – znajduje zastosowanie szczególnie w eleganckich, nowoczesnych kuchniach. Pasują do niej wszytkie inne odcienie, a szczególnie dobrze prezentuje się w klasycznym zestawieniu z bielą;

Czy wiesz, że...?

Jeśli chcemy pomalować kuchnię, warto rozważyć użycie farby tablicowej bądź magnetycznej – wykończone nimi fragmenty ścian zyskają wyjątkowe właściwości. Po powłoce farby tablicowej będzie można pisać kredą, natomiast farba magnetyczna, aplikowana zwykle jako podkład pod tradycyjną farbę ścienną, pozwoli nam przyczepiać do niej magnesy. W Castoramie znajdziemy również emulsje tablicowo-magnetyczne, łączące w sobie właściwości obu preparatów.

- brąz – ten odcień pojawia się w kuchni przede wszystkim na podłodze i meblach wykonanych albo z prawdziwego surowca, albo jedynie z jego imitacji. Z powodzeniem sprawdzi się też na ścianie, np. pomiędzy stojącymi a wiszącymi szafkami, nawiązując do ocienia frontów. Na takim tle dobrze wypadną jasne akcenty, np. blat kuchenny.

- pomarańczowy, brzoskwiniowy, żółty, czerwony – kolory energetyczne i pobudzające apetyt, czynią z kuchni przestrzeń radosną i świeżą. W zależności od konkretnego odcienia dobrze komponują się i z ciemnymi, i z jasnymi frontami meblowymi;

mozaika zielony niebieski kuchnia
Mozaika Castro 30 x 30 cm verde

- zieleń, błękit – również znajdą zastosowanie na ścianach w kuchni, a mogą być połączone np. z białymi lub imitującymi drewno frontami mebli.

- róż i fiolet – uzupełniają paletę barw, które pojawiają się w aranżacjach kuchni, choć nie należą do często stosowanych. Szczególnie róż wymaga umiejętnego połączenia z pozostałymi elementami wystroju.

Jeśli chcemy, by ściany nie były zbyt monotonne, zarówno te wykończone płytkami, jak i farbą możemy je ciekawie urozmaicić. W pierwszym wypadku jednolite płytki połączmy z kolorowymi dekorami, a w drugim zdecydujmy się na wykonanie ozdobnego motywu, w czym pomoże nam szablon malarski oraz emulsja w innym odcieniu. Warto też pomyśleć o zastosowaniu tapety z interesującym motywem. Jeśli z kolei łączymy w kuchni farbę z płytkami umieszczonymi nad blatem, zrezygnujmy z jednolitych kafli na rzecz mozaiki lub modnych płytek z patchworkowym wzorem – nawet jeśli będą utrzymane w stonowanej palecie barw, zdecydowanie ożywią przestrzeń.

Szybka metamorfoza kuchni

Zmiana koloru ścian w kuchni jest najszybszym sposobem na jej odświeżenie i nadanie jej innego charakteru, nawet jeśli nie planujemy wymieniać mebli. Będzie to możliwe szczególnie wtedy, gdy ściany zostaną wykończone poprzez malowanie – w takiej sytuacji na starą warstwę farby wystarczy nanieść nową powłokę w wybranym kolorze. Jeśli nawet poczujemy potrzebę większej zmiany, na tak wykończoną powierzchnię łatwo przykleimy także płytki lub tapetę. Natomiast ściany pokryte w większości płytkami trudniej będzie „odmienić” – pozostanie nam ich zrywanie lub ewentualnie przemalowanie specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Jeśli więc chcemy zapewnić sobie możliwość łatwego przearanżowania wnętrza, pokrycie ścian farbą jest dobrym rozwiązaniem.

wzorzyste płytki ceramiczne
Dekor White Ceramstic 60 x 30 cm fancy

To jednak tylko jedna strona medalu – drugą jest wybór mebli, które z myślą o przyszłych metamorfozach powinny mieć możliwie neutralny odcień. W ten sposób podczas przyszłego remontu będziemy mieli spore możliwości, jeśli chodzi o wybór nowego koloru emulsji.

 

 

Data publikacji: 30.04.2018