Wanna do małej łazienki – jaką wybrać?

Myślisz, że w małej łazience zmieści się wyłącznie kabina prysznicowa, więc nie masz co liczyć na relaksujące kąpiele w wannie? Jesteś w błędzie! Bogata oferta wanien w różnych kształtach i rozmiarach pozwoli Ci na jej montaż nawet w niewielkim pomieszczeniu. Zobacz, jak wybrać wannę do małej łazienki.

Wanna do małej łazienki – jaki rodzaj?

Zanim w Twojej łazience pojawi się mała wanna z prysznicem, musisz podjąć kilka decyzji dotyczących wyboru odpowiedniego sanitariatu. W jakim miejscu zostanie zamontowana wanna w małej łazience? Jakie powinna mieć funkcje i udogodnienia? Najistotniejszą kwestią jest jednak określenie rodzaju wanny.

Wybór wanien na rynku jest ogromny. Wanna do małej łazienki może różnić się materiałem, kształtem i rozmiarem od innych modeli. Dostępne sanitariaty łatwo sklasyfikować, przyjmując różne kryteria. Do najpopularniejszych należy kryterium kształtu i materiału wykonania.

Wanna w małej łazience prostokątna

Jeśli chodzi o kształt, to modelem cieszącym się największą popularnością jest zdecydowanie prostokątna wanna do małej łazienki. Możesz wybierać spośród wanien o długości od 120 do 200 cm i szerokości w zakresie 70-100 cm. Ciekawą propozycją są również modele, w których część przeznaczona na stopy jest węższa, co zmniejsza pojemność wanny i przekłada się na oszczędności w zużyciu wody.

Wanna okrągła do małej łazienki

Ciekawie prezentują się też wanny okrągłe o średnicy wynoszącej zazwyczaj 150 cm. Prezentują się bardzo efektownie, ale nadają się raczej do salonów kąpielowych i dużych łazienek – w mniejszym pomieszczeniu mogą się po prostu nie zmieścić.

Wanna do małej łazienki

Owalna wanna do małej łazienki

Alternatywą dla wanien okrągłych mogą być modele owalne o szerokości w zakresie 85-120 cm i długości najczęściej od około 170 do 190 cm, choć dostępne są również modele mniejsze. Są to zwykle wanny wolnostojące, jednakże możesz je też wykorzystać do montażu przyściennego i narożnego. 

Wanna narożna do niedużej łazienki

Ciekawą propozycją jest też wanna narożna. Do wyboru masz modele trójkątne, pięciokątne i sześciokątne, symetryczne i asymetryczne. Wanny asymetryczne mają boki prostopadłe różnej długości, z czego wynika ich podział na wersje lewe (z krótszym bokiem po lewej stronie) i prawe (bok krótszy po stronie prawej). Są one dostępne w szerokiej gamie rozmiarów.

Jak wybrać wannę do małej łazienki?

Wanna do małej łazienki z akrylu, kamienia czy stali?

Drugi ważny podział wanien dotyczy materiału, z którego armatura jest wykonana. Masz zatem do wyboru trwałą, solidną, choć zimną w dotyku wannę żeliwną albo stalową, której powłoka pokryta jest farbą emaliowaną. Wanna wolnostojąca w małej łazience konglomeratowa to z kolei model z idealnie gładką powierzchnią o subtelnym połysku. Popularna wanna akrylowa ma lekką, odporną na uderzenia, a przy tym ciepłą w dotyku powierzchnię. 

Możesz też wybrać luksusową i bardzo elegancką wannę kamienną, wykonaną wyłącznie z kamienia albo mieszanki, np. granitu z innymi substancjami. Ciekawą propozycją jest też wanna drewniana – bardzo trwała, efektowna oraz ciepła w dotyku.

Z jakiego materiału mała wanna z prysznicem sprawdzi się najlepiej w Twojej łazience? W tej kwestii wybór zależy wyłącznie od Ciebie. Każde tworzywo ma swoje zalety, zadecyduj więc, które z nich są dla Ciebie najistotniejsze.

Jak wybrać wannę do łazienki?

Wanna w małej łazience – jaka sprawdzi się najlepiej?

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić przed wyborem wanny, jest wykonanie dokładnych pomiarów. Określ zatem, w którym miejscu ustawisz wannę, a następnie precyzyjnie zmierz to miejsce. Do niedużych łazienek sprawdzą się modele krótkie o długości 100-140 cm i szerokości w zakresie 65-75 cm. Następnie zadecyduj, jaki rodzaj wanny Cię interesuje.

Jeśli chodzi o kształt, to w niewielkiej łazience najlepszym wyborem jest prostokątna, mała wanna z prysznicem albo wanna narożna. Ze względu na duży wybór modeli o różnych wielkościach z łatwością wybierzesz spośród nich wersję najlepiej dopasowaną do wymiarów Twojego pomieszczenia. 

Zarówno wanna narożna, jak i prostokątna zamontowana przy ścianie to rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie pozwalające zaoszczędzić cenną przestrzeń. Wanna do małej łazienki o zwężającej się szerokości albo z wycięciami oferuje odpowiednią ilość miejsca do swobodnego wykonywania ruchów, a jednocześnie nie zajmuje wiele przestrzeni. Sprawdź też, czy wannę możesz częściowo wbudować w ścianę. Takie rozwiązanie pozwoli Ci uzyskać nieco dodatkowej przestrzeni.

Jeśli lubisz długie, relaksujące kąpiele, ale nie chcesz też rezygnować z szybkiego prysznica, wanna i prysznic w małej łazience to strzał w dziesiątkę. Zamontuj praktyczny parawan nawannowy, który pozwoli Ci cieszyć się kąpielami pod prysznicem, bez obaw o zachlapanie wodą całej łazienki. Parawany harmonijkowe, przesuwne, stałe czy otwierane wahadłowo są dostępne w różnych rozmiarach. To pozwoli Ci dobrać odpowiedni model do nawet najmniejszej wanny.

Data publikacji: 24.04.2018