Rodzaje odwodnienia prysznicowego

Projektując nową łazienkę, stajemy przed wieloma problemami. Jednym z nich jest pytanie: zdecydować się na wannę czy brodzik? Jeżeli wybieramy drugą opcję, kolejną ważną kwestią będzie dobór odpowiedniego odpływu prysznicowego. Jakie dostępne na rynku produkty warto wziąć pod uwagę?

Rodzaje odwodnienia prysznicowego

Przeczytaj także: Jak dobrać armaturę do aranżacji łazienki

Odwodnienia charakteryzują się zróżnicowaną budową. W zależności od tego, jaki typ kabiny chcemy zastosować, możemy wybierać między rozwiązaniami montowanymi w brodziku lub bezpośrednio w podłodze. Pierwszy pomysł ma charakter tradycyjny. Wybierając brodzik, zazwyczaj zwolnieni jesteśmy z konieczności doboru odpływu, gdyż jest on często jego integralną częścią. Z kolei druga propozycja daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Przede wszystkim dzięki niej możemy urządzić wnętrze w nietypowy sposób według własnych upodobań. Jej zaletą jest także fakt, iż w łazienkach o niewielkim metrażu możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń, co jest utrudnione w przypadku wymiarowanych brodzików.

Typy odwodnienia:

Liniowe – tego typu konstrukcja składa się z rusztu, syfonu oraz rynny wmontowanej w posadzkę. Można ją zamontować na całej długości kabiny. Jedynym widocznym elementem jest ruszt. Na rynku dostępne są produkty posiadające właściwości antypoślizgowe, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z prysznica. Zaletą tego odpływu jest konieczność ustawienia spadku podłoża jedynie z jednej strony, dzięki czemu woda wraz z pianą może szybko spłynąć do kanalizacji. Ta propozycja sprawdzi się zwłaszcza przy montażu kabiny typu walk-in.

Punktowe – od liniowego różni się sposobem montażu. W przeciwieństwie do poprzednio omawianego rodzaju posiada przykrycie w postaci metalowej kratki. Jej obecność zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów, insektów oraz gryzoni do wnętrza łazienki. Odpływ wymaga jednak zaprojektowania spadku centralnego, tak aby woda mogła dostać się do rury odpływowej z czterech stron.

Zabudowane płytką – typ odwodnienia punktowego lub liniowego zakrytego płytką posadzkową. Woda wpada do kanalizacji dzięki specjalnym otworom na krawędzi płytki lub płytek. Odwodnienie takie to idealna opcja dla osób chcących, aby wykończenie łazienki prezentowało się minimalistycznie oraz elegancko. Jego wadą jest utrudniony dostęp do wnętrza konstrukcji, co w przypadku awarii skutkuje koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na jej naprawę.

Rodzaje odwodnienia prysznicowego

Ścienne – system odwodnienia ściennego charakteryzuje się ukryciem elementów montażowych w ścianie. Tym samym syfon zamieszcza się z boku, a spadek formuje się jedno- bądź dwustronnie w zależności od liczby odpływów.

Narożne – rodzaj odpływu punktowego lub odpływu liniowego, uformowanego w kształt trójkąta. Jest umiejscowiony w narożniku kabiny prysznicowej. Cechuje je dużą przepustowość wody.

Sprawdź też: Jak naprawić wannę i brodzik taśmą silikonową?

Decydując się na nietypową kabinę, mamy do wyboru wiele rozwiązań dotyczących sposobu odwodnienia. Charakterystyczną cechą każdego z nich jest umiejscowienie instalacji pod podłogą. Są one wykonane z materiałów o wysokiej wytrzymałości, takiej jak stal nierdzewna, więc nie trzeba się obawiać ich awarii. Zapewniają również komfort korzystania z prysznica przez dzieci, niepełnosprawnych oraz osoby starsze, gdyż nie mają one do pokonania żadnych przeszkód typu podwyższony próg lub rant brodzika. Dodatkowym atutem jest także łatwość utrzymania w czystości, gdyż powierzchnia kabiny pozostaje jednolita, a syfon można z łatwością wyciągnąć i przetrzeć.