Jak wybrać odpowiednią muszlę klozetową?

Wybór muszli klozetowej wiąże się z wygodą korzystania z wc, a także wpływa na spójność aranżacji łazienki. Nie mniej ważny jest dobór elementów – chociażby zbiornika, od którego zależy zużycie wody. Na co zwrócić uwagę, by podjąć najlepszą decyzję?

deska toaletowa

Miska wisząca czy stojąca?

Dawniej w łazienkach spotykało się głównie tradycyjne miski stojące. Zajmują więcej miejsca, za to są łatwe i szybkie w montażu. Nierzadko występują w wersjach kompaktowych, dzięki czemu elementów nie musimy dobierać osobno.

Dziś równie chętnie wybiera się modele wiszące, ponieważ są minimalistyczne, schludne i przyczyniają się do utrzymania pomieszczenia w czystości. To rozwiązanie idealne do małych łazienek, ponieważ zajmują mniej miejsca. Musimy jednak pamiętać, że miska wisząca wymaga zamontowania w ścianie stelaża, na którym będzie się opierać. Dodatkową korzyścią jest możliwość zamontowania na wysokości dostosowanej do użytkownika, niekoniecznie zaś tożsamej z uniwersalną.

Rozmiar i kształt miski – jakie wybrać?

Rozmiar muszli toaletowej uzależniony jest od wielkości naszej łazienki. Jeśli jest to pomieszczenie przestrzenne, a miski WC nie montujemy tuż przy ścianie, możemy sobie pozwolić na większy model. Do toalety, która stanowi odrębne pomieszczenie, lepsza będzie mniejsza miska. Możemy też zastanowić się nad skorzystaniem z urządzenia typu dwa w jednym, łączącego wc z bidetem i pozwalającego odświeżyć się w ciągu dnia czy wieczorem.

Muszlę toaletową dobieramy kształtem do pozostałych urządzeń sanitarnych. Jeśli zdecydowaliśmy się na klasyczne modele zaokrąglone, znajdziemy ich wiele. Nieco mniej będzie nowoczesnych misek prostokątnych i kwadratowych, jednak i takie są dostępne.

Dolnopłuk Inter-Sano Jantar

Podobne miski – inne zbiorniki

Jeśli miska nie występuje w komplecie ze zbiornikiem, będziemy musieli wybrać go sami. Tu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość zużywanej wody, która zależy m.in. od pojemności. Standardowy zbiornik mieści ok. 6 litrów wody. Jeśli spłuczka działa w dwóch trybach, inna ilość wody zostanie uwolniona przy wciśnięciu mniejszego przycisku: połowa zbiornika, inna przy uruchomieniu drugiego: całość. Nowoczesne spłuczki pozwalają także zatrzymać spłukiwanie w trakcie – daje nam to większą kontrolę.

Czy wiesz, że…?

Podczas wybierania spłuczki i zbiornika możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Górnopłuk zakłada zawieszenie tych elementów wysoko. Wówczas wodę najwygodniej spuszcza się poprzez pociągnięcie za sznurek. Dolnopłuk to rozwiązanie tradycyjne, a więc zbiornik umieszczony tuż nad miską.

Odpływ: poziomy czy pionowy?

Aby toaleta była w pełni funkcjonalna, model musimy wybrać zgodnie z położeniem instalacji w łazience lub przebudować instalację. Do instalacji wyprowadzonej bokiem właściwa jest toaleta z odpływem poziomym – może to być zarówno miska wisząca, jak i stojąca. Z kolei do instalacji wyprowadzonej od dołu nadają się miski z odpływem pionowym, a więc stojące.

Wykończenie – deska toaletowa

deska klozetowa

Ostatnim etapem wybierania miski toaletowej do łazienki jest wykończenie jej dopasowaną deską wc. Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie produktu zalecanego przez producenta – mamy wówczas gwarancję, że elementy są kompatybilne, a montaż przebiegnie szybko i łatwo.

Deski różnią się grubością, materiałem wykonania i dodatkowymi funkcjami, np. wolnego opadania czy łatwego wypinania. Oglądając je w sklepie warto nawet na nich usiąść – przecież mają być dopasowane do naszych potrzeb. Z kolei wybór miski toaletowej przez internet dobrze oprzeć na sprecyzowanych wcześniej kryteriach.

Data publikacji: 27.07.2018