Jaka podłoga do łazienki będzie najlepsza?

Wybierając materiał do wykończenia podłogi w łazience, należy wziąć pod uwagę zarówno estetykę, jak i praktyczność. Podłoga do łazienki powinna być w stanie wytrzymać wysokie temperatury i poziom wilgotności, a także być łatwa do czyszczenia.

Przejdź do następnych akapitów:
Podłoga w łazience – na co postawić?
Płytki
Drewno
Posadzka żywiczna
Posadzka betonowa
Korek
Wykładziny elastyczne

Podłoga w łazience – na co postawić?

Niezależnie od wybranego materiału, ważne jest, aby upewnić się, że jest on odpowiednio uszczelniony, aby zapobiec uszkodzeniu wody. Z odpowiednim wykończeniem, łazienka może zostać przekształcona w stylową i praktyczną przestrzeń. Jaka posadzka do łazienki może okazać się najlepsza?

Płytki

Większość osób zgodzi się, że płytki są jednym z najbardziej popularnych materiałów na podłogi w łazience. Płytki są trwałe, łatwe do czyszczenia i niezwykle wszechstronne, jeśli chodzi o projektowanie. Inną zaletą płytek jest to, że są one bardzo skuteczne w zakresie izolacji cieplnej. To może być ogromna korzyść. Wybierając płytki łazienkowe, należy przeanalizować wiele czynników, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Jeśli jednak poświęcisz czas na znalezienie odpowiednich płytek do swojej łazienki, będziesz mógł cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie mają do zaoferowania.

Terakota jest najczęstszym rodzajem płytek podłogowych, ale istnieje również wiele różnych rodzajów gresu porcelanowego i kamienia, które mogą być stosowane. Wybierając między tymi dwoma materiałami, należy wziąć pod uwagę ich różne cechy. Pamiętaj, że niektóre rodzaje gresu nie nadają się na podłogi, ponieważ są śliskie, inne natomiast wymagają impregnacji. 

Również nie każdy rodzaj kamienia nadaje się na podłogę w łazience – najlepszym wyborem jest gres. Równie dobrze sprawdzi się także marmur lub trawertyn. Wszystkie te materiały wymagają impregnacji, aby nie dopuścić do ich zaplamienia lub uszkodzenia.

podłoga do łazienki

Drewno

Drewno jest wszechstronnym materiałem, który można wykorzystać do wielu zastosowań, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest trwałe i łatwe w obróbce, co czyni je popularnym wyborem dla wszystkiego, od mebli po podłogi. Jeśli jednak chodzi o łazienki, nie każdy rodzaj drewna będzie odpowiedni. 

Aby wytrzymać wilgoć i duży ruch, podłogi łazienkowe muszą być wykonane z solidnych desek, które są bardzo stabilne i mają niski współczynnik kurczliwości. Egzotyczne gatunki takie jak teak, iroko, czy merbau to dobry wybór na łazienkowe podłogi, ponieważ posiadają te cechy.

Dodatkowo niektóre rodzime gatunki drewna mogą być poddane termizacji, aby nadać im zwiększone właściwości wytrzymałościowe. Bez względu na to, jaki rodzaj drewna wybierzesz na swoją łazienkową podłogę, ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu jej warstwą lakieru lub oleju, co pomoże utrzymać jej najlepszy wygląd. Drewniana podłoga do łazienki może tworzyć naprawdę eleganckie i przytulne wnętrze.

Dowiedz się więcej na ten temat: Łazienka z drewnianą podłogą - jakie drewno do łazienki?

Posadzka żywiczna

Jeśli zastanawiasz się, co na podłogę do łazienki zamiast płytek, możesz rozważyć żywicę. Żywica jest rodzajem syntetycznej podłogi, która w ostatnich latach zyskuje na popularności.

Podłoga żywiczna jest również dostępna w różnych kolorach i stylach, więc można znaleźć opcję, która pasuje do Twoich preferencji projektowych. Po prawidłowej instalacji, posadzka żywiczna może trwać przez wiele lat przy minimalnej konserwacji. Z tych wszystkich powodów, posadzka żywiczna jest doskonałym wyborem dla łazienki.

Podłoga żywiczna jest popularnym wyborem do łazienek, ponieważ jest gładka i łatwa do utrzymania w czystości. Ten rodzaj podłogi jest wykonany przez wylewanie żywicy na podłogę, która tworzy gładką powierzchnię. Podłoga żywiczna jest również stosunkowo trwała i może być dostosowana ze wbudowanymi elementami dekoracyjnymi. Wybierając podłogę żywiczną do łazienki, należy pamiętać, że może być śliska, gdy jest mokra, więc należy wybrać odmianę antypoślizgową lub dodać dywanik w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Sprawdź również: Posadzki z żywicy – czy nadają się do wnętrz?

Posadzka betonowa

Co na podłogę do łazienki? Coraz więcej osób pod uwagę bierze beton. Betonowa podłoga to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą stworzyć przestrzeń w stylu industrialnym. Betonowe podłogi są trwałe i łatwe w pielęgnacji, a także mogą pomóc w stworzeniu chłodnej, miejskiej estetyki. Aby osiągnąć gładki, polerowany wygląd, betonowe podłogi muszą być zeszlifowane, a następnie zaimpregnowane środkiem uszczelniającym. To da im pełną odporność na wodę i ułatwi utrzymanie ich w czystości. 

Korek

Wiele osób myśli o korku jako o materiale, z którego robi się korki do wina, ale korek można również wykorzystać do wykonania podłogi. Korek to naturalny materiał, który nie wchłania wilgoci i jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Ponadto jest doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym oraz jest ciepły w dotyku. 

Podłoga korkowa będzie wykonana albo z paneli, albo z płytek. Płytki są bardziej tradycyjną opcją i są łatwe w instalacji, natomiast panele nadają łazience bardzo elegancki, a przy tym niezwykle naturalny wygląd. W dodatku takie podłogi są gładkie, wszelkie łączenia są wręcz niewidoczne, co dla wielu osób ma znaczenie estetyczne. Podłogi korkowe to świetna opcja dla łazienki, ponieważ są trwałe i łatwe do czyszczenia. 

Dodatkowo podłogi korkowe są antypoślizgowe, co czyni je bezpiecznym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi lub zwierzętami domowymi. Wybierając podłogę korkową do łazienki, należy wybrać produkt, który został zabezpieczony wodoodpornym uszczelniaczem. Przy odpowiedniej pielęgnacji, podłogi korkowe mogą przetrwać wiele lat.

jaka podłoga do łazienki

Wykładziny elastyczne

Jest wiele powodów, dla których warto wybrać wykładzinę elastyczną do swojego domu. Są niedrogie, trwałe, łatwe w montażu i pielęgnacji, przyjemne w dotyku i niepodatne na wilgoć. Wśród nich znajdziesz produkty różnego typu (wykonane z linoleum, kauczuku syntetycznego i PCV, czyli wykładziny winylowe) i utrzymane w różnych stylach. Nadają się one nie tylko do łazienek, ale także do wielu innych wnętrz – w tym do użytku publicznego. 

Podłoga w łazienkach może naprawdę zyskać na wyborze odpowiednich wykładzin. Masz całe mnóstwo kolorów, wzorów i możliwości do wyboru – w ten sposób szybko osiągniesz w łazience cel, na którym Ci zależy.

Data publikacji: 03.03.2016