Produkty

Jaka podłoga do łazienki

Jaka podłoga do łazienki

Wykończenie łazienki wiąże się z koniecznością wyboru odpowiednich materiałów. Najwięcej uwagi poświęcamy ścianom i podłodze, które nie tylko powinny ładnie wyglądać, ale również cechować się dużą trwałością. W artykule podpowiemy, w jaki sposób wykończyć łazienkową posadzkę, by osiągnąć zamierzony efekt.

drewniana podłoga w łaziencePodwyższona temperatura i wilgotność powietrza sprawiają, że nie każdy materiał wykończeniowy sprawdzi się w łazience. Powinniśmy zwrócić uwagę, by przede wszystkim był on niewrażliwy na działanie wymienionych czynników, a dodatkowo był łatwy w czyszczeniu. Jakie produkty warto polecić?

Płytki – stanowią najchętniej wybierany materiał wykończeniowy układany na podłodze w łazience. Stosuje się tutaj terakotę o lepszych właściwościach użytkowych niż mocowana na ścianach glazura, a także inne surowce, np. gres i kamień. Wybierając jednak spośród obu tych materiałów, należy wziąć pod uwagę ich różnorodność – niektóre gresy nie nadają się na posadzki ze względu na to, że są śliskie, inne natomiast potrzebują impregnacji. Również nie każdy rodzaj kamienia nadaje się do łazienki – najlepiej wybierać pomiędzy gresem, marmurem bądź trawertynem – dwa ostatnie także wymagają impregnacji.

Drewno – to materiał często wykorzystywany w wielu domowych wnętrzach, który od pewnego czasu stosujemy także w łazienkach. W pomieszczeniach tych sprawdzają się jedynie lite deski cechujące się dużą stabilnością i niewielkim współczynnikiem skurczu. Cechy takie posiadają przede wszystkim gatunki egzotyczne, do których należą np. teak, iroko czy merbau. Możemy również wybrać niektóre z rodzimych gatunków, które zostały poddane termizowaniu – w wyniku tego zabiegu surowiec zyskuje bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. W każdym wypadku należy jednak pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu drewnianej podłogi za pomocą lakieru lub oleju.

Posadzka żywiczna – materiał tego typu wylewa się na podłogę – jest więc pozbawiony łączeń i tworzy gładką powierzchnię, dzięki czemu łatwo utrzymamy go w czystości. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy nadać łazience niepowtarzalny charakter, co wynika z faktu, że masa żywiczna pozwala na zatopienie w niej różnorodnych dekoracyjnych elementów.

Posadzka betonowa – ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na podłodze betonu, który doskonale nadaje się do urządzania pomieszczeń o industrialnym gres cementowycharakterze. Wymaga on polerowania, a następnie impregnacji, która nadaje mu pełnej odporności na działanie wody i umożliwia łatwą pielęgnację.

Korek – korek jest materiałem naturalnym, który nie wchłania wilgoci i jest niepodatny na działanie grzybów i pleśni. Ponadto stanowi doskonały izolator termiczny i akustyczny oraz jest ciepły w dotyku. Podłogę korkową wykonamy albo z paneli, albo z płytek.

Wykładziny elastyczne – są niedrogie, wytrzymałe, łatwe w montażu i pielęgnacji, przyjemne w dotyku, a także niepodatne na działanie wilgoci. Wśród nich znajdziemy produkty różnego rodzaju (z linoleum, z kauczuków syntetycznych i PVC, czyli wykładziny winylowe) i utrzymane w różnym stylu. Nadają się nie tylko do łazienki, ale również do wielu innych wnętrz – także użyteczności publicznej.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Jak szybko uzupełnić ubytki w płytkach w kuchni i łazience?

Jak szybko uzupełnić ubytki w płytkach w kuchni i łazience?
Remont łazienki lub kuchni to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga czasu i pieniędzy. Przeraża Cię bałagan, konieczność szukania fachowca lub ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.03.2016
Chciałabym mieć w łazience drewno, ale tak jak piszecie - nadają się tylko lite deski. stwierdziliśmy więc, że wykonamy podłogę z takiego glinianego parkietu - jest naturalny i ciepły

Ocena i komentarz dla:

Jaka podłoga do łazienki