Produkty

5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin

5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin

Samodzielna uprawa roślin doniczkowych to zadanie wymagające sporego zaangażowania, wiedzy o konkretnych roślinach i regularności w ich pielęgnacji. Jednak wysiłek włożony w hodowlę przynosi wiele satysfakcji, a poszczególne okazy odwdzięczają się pięknym, dekoracyjnym wyglądem i często również obfitym kwitnieniem. Sprawdźmy, jakie akcesoria pozwolą nam uprawiać rośliny w efektowny i właściwy sposób.

tyczki do roślinTyczki, podpórki i drabinki

Jeśli marzy nam się domowa hodowla storczyków lub niektóre z naszych roślin doniczkowych osiągają już niebotyczne rozmiary, z pewnością będziemy potrzebowali podpórek i tyczek. Tego typu paliki należy wbić w podłożę blisko środka rośliny, a następnie podwiązać do nich pędy – w przypadku storczyka rosnącego na delikatnej łodyżce jest to absolutnie niezbędne. Zapobiega jego przypadkowemu złamaniu się, a ponadto kieruje kwiat bliżej światła. Podpórki pozwalają też nieco kształtować kwiaty doniczkowe, unosząc je do góry – w przeciwnym wypadku liście byłyby ustawione niżej, a cała roślina bardziej przyklapnięta. W przypadku roślin pnących zalecane jest umieszczenie w doniczce kratki, na której pędy będą mogły się swobodnie rozrastać. Pozwala to na zdrowy rozwój kwiatów i zapewnia naszym ulubionym roślinom jeszcze lepsze właściwości dekoracyjne.

Osłonka dekoracyjna i nie tylkoosłonki

Hodowanie roślin w osłonkach to doskonały sposób na ozdobienie mieszkania. Dostępne w licznych kształtach, rozmiarach i kolorach pozwalają na efektowne wyeksponowanie kwiatów, a co ważniejsze, dopasowanie ich do stylistyki otoczenia. Ich zastosowanie nie ogranicza się jednak do funkcji dekoracyjnej. Wiele roślin nie lubi przesadzania, więc przenoszenie ich od razu po zakupie do ozdobnej doniczki mogłoby niekorzystnie wpłynąć na system korzeniowy. Ponadto osłonki możesz zmieniać wraz ze zmianą wystroju, nie ingerując w swobodny wzrost rośliny.

Porada eksperta

Pamiętajmy, że choć częste przesadzanie roślin nie jest wskazane, to należy tę czynność wykonywać odpowiednio do rozrostu systemu korzeniowego. Każdy kwiat doniczkowy powinien mieć odpowiednią przestrzeń do prawidłowego wzrostu i rozwoju, więc jeśli po zakupie rośliny zobaczymy, że znajduje się ona w zbyt małej doniczce, od razu przesadźmy ją do większej.

W przypadku storczyków należy wybierać osłonki przezroczyste – rośliny te do właściwego rozwoju potrzebują dostarczania światła do korzeni. Nie dziwmy się więc, że orchidee sprzedawane są w transparentnych doniczkach i nie zabierajmy im życiodajnego światła ceramicznymi osłonkami.

Miniszklarnia

Jeśli podobają nam się rośliny, które preferują nieco wyższe temperatury niż te panujące w mieszkaniach, wcale nie musimy z nich rezygnować. Wystarczy zaopatrzyć się w miniszklarnię, czyli dość duży pojemnik, w którym możemy ustawić kwiatki doniczkowe. Ścianki i dach ze szkła sprawią, że wewnątrz będzie o kilka stopni cieplej niż w domu. Pamiętajmy jednak, aby wybrać miniszklarnię z otwieranym dachem, tak aby można było go uchylać i zadbać o prawidłowy przepływ powietrza.

storczykRośliny na balkon

Rośliny balkonowe od zawsze cieszyły się sporą popularnością. Są dość łatwe w uprawie, a przy okazji pozwalają udekorować barierki, czyniąc nasze mieszkania atrakcyjniejszymi od strony podwórza. Do prawidłowego mocowania doniczek na balkonie potrzebne są jednak odpowiednie haki, na których stabilnie je umieścimy. Obecnie dostępne są także specjalne doniczki przystosowane do bezpośredniego montażu na barierce.

Aplikatory z nawozami

Idealny wybór dla osób wiecznie zabieganych i zapominalskich. Nawozy i inne substancje odżywcze umieszczone w niewielkich aplikatorach pozwalają na zasilanie roślin potrzebnymi składnikami, bez konieczności regularnego dostarczania im płynnych nawozów. Aplikator sam dozuje odpowiednią dawkę i działa w ten sposób przez kilka miesięcy. Podobnie działają pałeczki, które wystarczy wetknąć w ziemię z kwiatkiem.

Data publikacji: 28.11.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Hoja - jak zachęcić woskownicę do kwitnienia?

Hoja - jak zachęcić woskownicę do kwitnienia?
Hoya carnosa, zwana woskownicą, to zachwycająca pięknymi i intensywnie pachnącymi kwiatami roślina uprawiana w wielu domach. Bywa jednak, że nie kwitn...
Czytaj więcej

Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw

Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw
Czym podpierać pomidory w ogrodzie? Jakie tyczki wybrać do uprawy fasoli? Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie tyczek bambusowych. Sprawdźmy, czy...
Czytaj więcej

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa

Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa
Bambus już nie tylko zdobi nasze biura i salony w postaci włożonej do wody, fantazyjnie wykręconej łodygi, z której wyrasta parę listków. Ta rośli...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin