Produkty

Jakie rośliny doniczkowe powinny zimować w chłodzie?

Jakie rośliny doniczkowe powinny zimować w chłodzie?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektóre nasze rośliny hodowane na parapecie, nie będą zbyt szczęśliwe w zimie. Są bowiem takie ich gatunki, które mogą zmarnieć, gdy będą trzymane w cieple przez cały rok. Zobaczmy, którym z nich przyda się w zimie więcej chłodu.

Cykl życia rośliny – jak to działa?

W naturalnym środowisku, rośliny wzrastają i rozwijają się zgodnie z rytmem przyrody i klimatem, który panuje tam, gdzie występują. Hodując niektóre z nich w domu, zaburzamy ten naturalny cykl i musimy zapewnić im jak najlepiej zbliżone warunki do przeżycia. Dla przykładu – w naszym klimacie rośliny, które bez problemu zimują na zewnątrz, w domowych warunkach mogłyby nie przetrwać. Zbyt wysoka temperatura, a jednocześnie za mało światła doprowadziłoby do zaburzenia ich cyklu.

Czy wiesz, że…?

Roślina rozwija się w tak zwanym okresie wegetacyjnym, kiedy warunki do jej wzrostu są odpowiednie. Kiedy zaś pora roku zmienia się w niesprzyjającą (temperatura spada średnio poniżej 5°C), wchodzi w stan spoczynku. W warunkach znacznie zmniejszonej ilości światła, ciepła i wilgoci, wiele okazów z całego świata przestaje się rozwijać i czeka do wiosny. Taki „odpoczynek” jest wielu rodzajom i gatunkom potrzebny do prawidłowego życia.

rośliny na tarasieRównież te rośliny, które są przyzwyczajone do stałej temperatury odczują zmianę pory roku. Mniej naturalnego światła i znacznie bardziej przesuszone powietrze (od mocno grzejących kaloryferów) sprawiają, że zmieniają się ich potrzeby. Niektóre jednak przystosowują się lepiej, a niektóre gorzej.

Rośliny doniczkowe zimą

Ogólne zasady pielęgnacji roślin domowych zimą, możemy poznać, czytając ten artykuł. Wymagają one bowiem innego traktowania niż we właściwym okresie wegetacyjnym.

roślina w doniczce O ile większość z nich będzie mogła nadal pozostać na naszych parapetach, o tyle kilka z nich będzie trzeba przenieść w miejsce chłodne, bardziej wilgotne, a nawet mniej nasłonecznione. Dla niektórych roślin mało światła, a dużo ciepła oznacza zupełną anomalię. Jeśli mamy ogród zimowy, osłonięty balkon, altankę, a nawet piwnicę – to właśnie tam możemy przenieść nasze okazy. W ciemności dobrze będą czuły się wszelkie kaktusy.

Doskonale sprawdzi się także chłodna klatka schodowa i nieogrzewany strych.

Które rośliny domowe muszą zimować w chłodzie?

Niektóre rośliny uprawiane w domu przez cały rok mogą nigdy nie zakwitnąć. Do takich należy choćby:

- opuncja,
- cereus,
- kamelia,
- gardenia,
- echinopsis.

Rodzaje te powinny być zatem przeniesione na zimę do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia.

Innymi roślinami, które „ucieszą się” na mniejsze temperatury (a oscylują one z reguły między 4°C a 15°C) będą:

- wszelkie cytrusy,
- oleandry,
- skimie,
- agawy,
- granatowce,
- eszewerie.

Podstawka na kółkach Prosperplast terakotaPonieważ zima to okres spoczynku dla rośliny, musimy pamiętać także, aby nie przesycać jej pokarmem i wodą. Gdy dzień zaczyna się już widocznie skracać, pod żadnym pozorem nie nawozimy, ani nie podlewamy często naszych okazów.

A oto rośliny, które przetrwają wszystko.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Jak i po co zrobić drenaż w doniczce?

Jak i po co zrobić drenaż w doniczce?
Uprawa roślin w domu może przynieść sporo satysfakcji i pozwoli na udekorowanie mieszkania w dobrym stylu – naturalnie i ze smakiem. Jednak aby ...
Czytaj więcej

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodnictwie?

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodnictwie?
Sodę oczyszczoną wykorzystywać można w kuchni, podczas zabiegów pielęgnacyjnych całego ciała oraz porządków w gospodarstwie domowym. To ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie rośliny doniczkowe powinny zimować w chłodzie?