Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Zima to czas, w którym niektóre rośliny hodowane wiosną i latem na parapecie powinny zmienić swoje lokum. Są bowiem takie gatunki, które mogą obumrzeć, będąc trzymane w zbyt dużym cieple emitowanym przez grzejniki. Sprawdź, którym kwiatom przyda się w zimie więcej chłodu.

Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Przejdź do następnych akapitów:

Cykl życia rośliny – jak to działa?

W naturalnym środowisku, rośliny wzrastają i rozwijają się zgodnie z rytmem przyrody i klimatem, który panuje tam, gdzie występują. Uprawiając niektóre z nich w domu, zaburzamy ten naturalny cykl, dlatego powinniśmy zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do tych pierwotnych. Dla przykładu – w naszym klimacie rośliny, które bez problemu zimują na zewnątrz, w domowych warunkach mogłyby nie przetrwać. Zbyt wysoka temperatura, a jednocześnie za mało światła doprowadziłoby do zaburzenia ich cyklu.

Dekorowanie mieszkań i balkonów przy wykorzystaniu egzotycznych roślin jest jednak możliwe. Jeśli marzysz o zielonym, pełnym wyjątkowych kwiatów salonie, potrzebujesz nie tylko wiedzy na temat tego, jak przezimować kwiaty balkonowe, ale też które rośliny zimą wymagają podcięcia, usunięcia starych łodyg lub skrócenia liści. Gdy zastanawiasz się, jak przezimować pelargonie, zwróć też uwagę na roślinność w pokojach, która w okresie grzewczym wymaga często dodatkowego nawilżenia powietrza i okresowego zraszania, by na wiosnę nadal wyglądać atrakcyjnie. Surfinia, pelargonia, fuksja – jak przezimować nasze ulubione rośliny balkonowe?
 

Czy wiesz, że…?

Roślina rozwija się w tak zwanym okresie wegetacyjnym, kiedy warunki do jej wzrostu są odpowiednie. Kiedy zaś pora roku zmienia się w niesprzyjającą (temperatura spada średnio poniżej 5°C), wchodzi w stan spoczynku. W warunkach znacznie zmniejszonej ilości światła, ciepła i wilgoci, wiele okazów z całego świata przestaje się rozwijać i czeka do wiosny. Taki „odpoczynek” jest wielu rodzajom i gatunkom potrzebny do prawidłowego życia.

Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Rośliny doniczkowe zimą

Również te rośliny, które są przyzwyczajone do stałej temperatury, odczują zmianę pory roku. Mniej naturalnego światła i znacznie bardziej przesuszone powietrze (od mocno grzejących kaloryferów) sprawiają, że zmieniają się ich potrzeby. Niektóre jednak przystosowują się lepiej, a niektóre gorzej. Rośliny balkonowe jednoroczne całkowicie obumierają, przeżywają jedynie ich nasiona ukryte w glebie. Byliny, czyli rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach gromadzą substancje odżywcze i zapasowe w częściach podziemnych, czyli kłączach i bulwach. Dzięki temu mogą przetrwać trudne warunki pogodowe i na nowo odrodzić się wiosną. 

Ogólne zasady pielęgnacji roślin domowych zimą, możesz poznać, czytając ten artykuł. Wymagają one bowiem innego traktowania niż we właściwym okresie wegetacyjnym. Jeśli kwiaty trzymamy w pokoju przez cały rok w tym samym miejscu, ich aktywność zimą zdecydowanie zmaleje. Nadal rosną, ale w o wiele wolniejszym tempie, dlatego nawet w grudniu lub styczniu warto poświęcić im nieco uwagi, by stały się wyjątkową wizytówką Twojego domu.

Największym problemem w okresie jesienno-zimowym jest brak światła. Dla wielu roślin zielonych pomocne jest wówczas przeniesienie ich do pomieszczenia od strony wschodniej lub południowej. Rośliny nie lubią jednocześnie otwierania okien zimą i nagłych zmian temperatur. Warto zadbać o regularne usuwanie z ich liści kurzu przy pomocy delikatnej ścierki, który także blokuje docierające do nich promienie słoneczne. W konkretnych sytuacjach można skorzystać ze specjalnych lamp doświetlających. 

O ile większość z domowych roślin będzie mogła nadal pozostać na naszych parapetach, o tyle kilka z nich będzie trzeba przenieść w miejsce chłodne, bardziej wilgotne, a nawet mniej nasłonecznione. Rośliny zimą wymagają rzadszego podlewania – im niższa temperatura w pokoju, tym ilość wody powinna być mniejsza. Podlewanie można uzupełnić o spryskiwanie liści wodą ze spryskiwacza – taki zabieg jest jednak niewskazany w przypadku roślin pokrytych włoskami lub meszkiem. 

Jak przezimować fuksje i które kwiaty trzymamy w chłodzie? Dla niektórych roślin mało światła, a dużo ciepła oznacza zupełną anomalię. Jeśli mamy ogród zimowy, osłonięty balkon, altankę, a nawet piwnicę – to właśnie tam możemy przenieść nasze okazy. W ciemności dobrze będą czuły się wszelkie kaktusy. Doskonale sprawdzi się także chłodna klatka schodowa i nieogrzewany strych. Wiedza jak przezimować kwiaty balkonowe, przyda Ci się również wtedy, gdy planujesz remont balkonu lub tarasu – usunięcie doniczek z roślinami pozwoli Ci uniknąć ich zniszczenia i zabrudzenia materiałami budowlanymi.

Przeczytaj także: Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę

Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Które rośliny domowe muszą zimować w chłodzie?

Niektóre rośliny uprawiane w domu przez cały rok mogą nigdy nie zakwitnąć. Do takich należy choćby:

 • opuncja,
 • cereus,
 • kamelia,
 • gardenia,
 • echinopsis.

Rodzaje te powinny być zatem przeniesione na zimę do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia.

Innymi roślinami, dla których wskazane jest przebywanie zimą w mniejszych temperaturach (oscylujących z reguły między 4°C a 15°C), są:

 • wszelkie cytrusy,
 • oleandry,
 • skimie,
 • agawy,
 • granatowce,
 • eszewerie.

Zima to okres spoczynku dla rośliny, dlatego musimy pamiętać także, aby nie przesycać jej pokarmem i wodą. Gdy dzień zaczyna się już widocznie skracać, nie nawozimy, ani nie podlewamy często naszych okazów.

Pelargonie - jak przezimować najpopularniejsze kwiaty balkonowe? 

Wśród wszystkich kwiatów, uprawianych na naszych balkonach i tarasach, od wielu lat zdecydowany prym wiodą właśnie pelargonie. Zastanawiasz się, jak przezimować pelargonie w domu, by w kolejnym sezonie nie trzeba było inwestować w nowe sadzonki? Pelargonie to idealne rośliny do uprawiania w pojemnikach. Są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i świetnie nadają się do ogródka początkującego miłośnika kwiatów.

Wiele osób po jednym sezonie pozbywa się ich, mimo iż są to rośliny wieloletnie. Trudno nie docenić ich atrakcyjnego wyglądu. Po pierwsze często kwitną od maja do października. Po drugie mogą mieć wszystkie odcienie czerwieni oraz różu. Dostępne są również w kolorach: fioletowym, białym, a nawet odmianie dwubarwnej. Wśród pelargonii wyróżnić można również pelargonie rabatowe, o wzniesionym pokroju, grubych łodygach i sporych, sztywnych listkach, a także pelargonie bluszczolistne. Te drugie mają zwisające łodygi, które przypominają liście bluszczu pospolitego. 

Jak przezimować pelargonie w domu? Pelargonie angielskie i rabatowe najlepiej czują się na stanowisku nasłonecznionym, natomiast bluszczolistne mogą bytować w cieniu i półcieniu. Wszystkie pelargonie wymagają lekkiej, przepuszczalnej gleby (dobrze rosną w gotowych mieszankach dla kwiatów balkonowych). Pelargonie to kwiaty, które uwielbiają nawożenie, dlatego nie zapomnij o ich odżywieniu.

 O czym powinieneś jeszcze pamiętać, przygotowując te kwiaty do sezonu zimowego? 

Pelargonie trzeba usunąć z balkonu przed nastaniem pierwszych przymrozków. Ważne jest także usunięcie wszystkich suchych liści. W stanie zimowego spoczynku kwiat nie wymaga tak często podlewania, jak wiosną i latem, dlatego możesz nawadniać go raz w tygodniu.  Większą dawkę wody zastosuj wówczas, gdy na wiosnę zauważysz na roślinie młode pączki. To znak, że Twoja pelargonia znów budzi się do życia.

Przeczytaj także: Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw

Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Jak przechować fuksje na zimę?

Fuksje, obok pelargonii i surfinii, należą do najpopularniejszych kwiatów trzymanych na naszych tarasach.  Fuksja to roślina o bardzo barwnych kwiatach, która kwitnie od kwietnia do października. Nadaje się do kompozycji z innymi roślinami, może mieć pędy pnące, które wymagają delikatnych podpór, a także wzniesione, które możesz kształtować na miniaturowe drzewka. Fuksje do płynnego rozwoju potrzebują rozproszonego światła. Nie lubią zbyt intensywnych promieni słonecznych, gdyż pod ich wpływem więdną, zanim na dobre się rozwiną. Wymagają żyznego i wilgotnego podłoża, dzięki któremu bogato kwitną aż do końca jesieni. Dobrze jest nawozić je nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, optymalnie od kwietnia do sierpnia co dwa tygodnie. Chcesz dowiedzieć się, jak przezimować fuksje, by wiosną znów mogły cieszyć Twoje oko? 

Jak przechować fuksje przez zimę? Fuksja nie jest odporna na mróz. Najlepiej zimuje w temperaturze 8–10 stopni, w lekko zacienionym miejscu. Przed ustawieniem jej na zimowym stanowisku warto usunąć obumarłe liście i wysuszone pędy. Roślina w naturalny sposób gubi zimą swoje liście, by na ich miejsce wiosną wypuścić nowe. W marcu można przenieść sadzonki fuksji do lepiej oświetlonego miejsca i pokoju o temperaturze pokojowej. W tym czasie wskazane jest też intensywniejsze podlewanie, dzięki czemu roślina  otrzyma zastrzyk energetyczny do wzrostu i rozwinie się przed nastaniem sezonu wakacyjnego. Do ogrodu powinniśmy wynieść ją dopiero pod koniec maja, gdy temperatury na zewnątrz się ustabilizują i nie będzie ryzyka wystąpienia porannych przymrozków. Wiosna to także optymalny czas na rozmnażanie fuksji poprzez sadzonki pędowe. Można dodatkowo uszczknąć im wierzchołki, dzięki czemu pojawiają się na niej liczne pędy boczne.

Kwiaty balkonowe zimą

Zima to czas, kiedy chętniej sięgasz po ciepły koc i kubek gorącej herbaty. Nasza aktywność fizyczna w grudniu i styczniu naturalnie maleje, potrzebujemy rozgrzewających potraw i nierzadko prowadzimy bardziej spokojny styl życia. Nasze rośliny balkonowe zachowują się podobnie – wpadają w zimowy letarg i spowalniają funkcje życiowe, by na nowo odrodzić się wraz z nastaniem wiosny. 

Zima to okres w roku, kiedy rośliny z balkonu należy przenieść w chłodniejsze, zaciemnione miejsce, ograniczyć podlewanie i nawożenie. Przed schowaniem fuksji i pelargonii usuwamy obumarłe liście i uschnięte pędy oraz staramy się stworzyć im warunki, przypominające te w ich środowisku naturalnym. Dzięki temu już w pierwszych tygodniach wiosny obudzą się na nowo i będą pewną ozdobą Twojego tarasu lub balkonu. Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz produkty, dzięki którym stworzysz zachwycające aranżacje kwiatowe w swoim mieszkaniu.

Data publikacji: 04.01.2018