Produkty

Jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?

Jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?

Bliskość ogrodzenia jest korzystnym miejscem do zasadzenia wielu roślin, spośród których wymienić należy pnącza, krzewy i drzewa zasadzone w celu uformowania żywopłotu. Oto przegląd tych najpopularniejszych, dzięki którym otoczenie naszej posesji przybierze najróżniejsze kształty i kolory. Od wyboru typu i gatunków zależeć będzie nie tylko estetyczny wygląd terenu, ale i konieczność sukcesywnej dbałości o samo ogrodzenie.

Berberys (Berberis) C2
Berberys (Berberis) C2

Dlaczego obsadzamy roślinami ogrodzenia?

Wielkość naszej posesji wyznaczona jest przez jej ogrodzenie, które może być wykonane z różnych materiałów. Wymienić należy tutaj przykładowo najprostszy typ, jakim jest zastosowanie siatki:

- leśnej,
- ocynkowanej,
- powlekanej tworzywem sztucznym,
- jak również ogrodzenie panelowe (metalowe lub drewniane), drewniany płot, ogrodzenie murowane z cegieł lub bloczków komórkowych lub rozwiązania systemowe metalowe lub metalowo-drewniane.

Estetyka wyżej wymienionych często nie współgra z podstawową funkcją ogrodzenia, jakim jest stworzenie niezawodnej bariery dla niechcianych gości. Z tego względu w najbliższe otoczenie ogrodzeń zapraszamy roślinność i tak ją formujemy lub kierujemy jej wzrostem, aby stanowiła uzupełnienie – nie tylko dekoracyjne – otoczenia posesji.

Oto inne powody, dla których sadzimy w pobliżu ogrodzeń różne gatunki roślin:

Tuja Yellow Ribbon P19 80 - 100 cm
Tuja Yellow Ribbon P19 80 - 100 cm

- otoczenie roślinne, zwłaszcza szczelne, jest uzupełnieniem ogrodzenia – trudniej przedostać się na teren posesji niepowołanym osobom i zwierzętom,

- szczelna bariera roślinna tuż przy siatce lub ogrodzeniu składającym się z metalowych przęseł zapewnia skuteczną ochronę przed kurzem i hałasami z zewnątrz, jak również przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów z perspektywy chodnika,

- różne nasadzenia roślinne urozmaicają jednostajny widok ogrodzenia ze strony budynku mieszkalnego, stanowią również naturalne tło dla dekoracyjnych okazów usytuowanych w pobliżu krańców naszej posesji.

Dlaczego warto zadbać o urozmaicony dobór roślin przy ogrodzeniu?

Jeśli naszym zadaniem jest zamaskowanie widoku jednostajnego lub nieestetycznego ogrodzenia z perspektywy okien budynku i jeśli użyjemy do tego celu tylko jednego gatunku roślin – na przykład popularnie stosowanych obecnie tui – uzyskamy efekt równie mało spektakularny. Warto różnicować dobór roślin sadzonych przy ogrodzeniach również z innych, obok dekoracyjnych, powodów:

- przy niektórych fragmentach ogrodzenia przebiegają podziemne instalacje, do których dobrze jest zachować swobodny dostęp,

- jeśli do nawadniania roślin służy nam jedynie wyposażony w dyszę lub pistolet wąż ogrodowy, zasięg strumienia wody powinien być dodatkową wskazówką przy wybieraniu roślin – jeśli niewystarczająco podlejemy za pomocą węża poszczególne fragmenty roślinności wymagające do wzrostu sporej ilości wody, będziemy skazani na noszenie wody w konewkach,

Pnącza P9
Pnącza P9

- dobór roślin powinien być zgodny z ilością nasłonecznienia, jakie panuje na danej części posesji,

- posadzenie zbyt wysokich drzew w pobliżu ogrodzenia usytuowanego tuż obok budynku spowoduje ograniczenie ilości słońca, co może mieć skutki pozytywne (naturalna osłona tarasu) lub negatywne (mniejsze nasłonecznienie ścian domu zimą).

Kiedy warto zastosować pnącza?

1. Pnącza jednoroczne: wilec, nasturcja, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, dynia ozdobna, powojnik, chmiel japoński.

Rośliny te – niezwykle dekoracyjne – wypuszczają rokrocznie nowe pędy, którymi oplatają siatkę ogrodową lub ogrodzenie panelowe metalowe i drewniane, zwisają też barwną zasłoną przez mur, ubarwiając jego wygląd od strony ulicy. Zastosowanie ich jest szczególnie korzystne na tych spośród ogrodzeń, które wymagają sukcesywnej konserwacji, a więc drewnianych płotów i przęseł, których warstwa ochronnej impregnacji i wyrazistego koloru z biegiem czasu traci swoje zabezpieczające i dekoracyjne właściwości. Jeśli wybierzemy rośliny wieloletnie, pomalowanie drewna będzie wymagało usunięcia żywej dekoracji lub będzie znacznie utrudnione.

Porada specjalisty:

Wiele spośród pnączy jednorocznych wymaga do prawidłowego wzrostu nie tylko częstego podlewania, ale i dużej ilości słońca, dlatego warto je zasadzić od południowej lub południowo-zachodniej stronie terenu.

Winorośl w odmianach C2 70 cm
Winorośl w odmianach C2 70 cm

2. Pnącza wieloletnie: rdest, winobluszcz, glicynia, winogrono, bluszcz.

Pnącza wieloletnie tracą swoje dekoracyjne właściwości przed sezonem zimowym, choć szczególnie piękne wybarwienie zyskują dopiero jesienią (winobluszcz pięcioklapowy). Wyjątkiem jest tutaj bluszcz pospolity, którego jednolity, ciemnozielony kobierzec cieszy oko domowników przez cały rok.

W porównaniu do pozostałych wymienionych pnączy wielosezonowych wymaga też do wzrostu o wiele mniejszej dawki promieni słonecznych, ponieważ najlepiej czuje się w miejscach zacienionych. Warto wykorzystać tę właściwość przy obsadzaniu skierowanych na północ krańców posesji, komponując ich wygląd za pomocą co najmniej dwu odmian bluszczu – ubarwimy w ten sposób jednostajny wygląd ogrodzenia za pomocą jasnozielonych lub niemal całkowicie żółtych wysepek.

Porada specjalisty:

Bluszcz jest ekspansywną rośliną okrywową, dlatego granice jego płożenia warto kontrolować i nie dopuścić do swobodnego pokrycia bluszczem sąsiadujących z nim rejonów ogrodu. Kobierzec z bluszczu estetycznie ubarwiają konwalie – pamiętajmy jednak, że zarówno bluszcz pospolity, jak i konwalia, są roślinami trującymi.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) doniczka C2
Bluszcz pospolity (Hedera helix) doniczka C2

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Żywopłot jest bardzo popularną formacją roślinną stosowaną w nasadzeniach przy granicy posesji. Bardzo łatwa w pielęgnacji i formowaniu, w rękach uzdolnionych ogrodników, potrafi osiągnąć niezwykle efektowne kształty.

Ale również jednolity szpaler drzew lub krzewów składający się na żywopłot nie jest dziełem przypadku. Wymaga bowiem uprzedniego zaplanowania, wytyczenia linii i łuków, skomponowania gatunkowego, przygotowania gleby zasobnej w składniki mineralne, a także zapewnienia odpowiedniego nawadniania, ponieważ do wzrostu żywopłot potrzebuje jej stosunkowo dużo. Rośliny, które mogą stanowić zawartość żywopłotu, to między innymi:

- liściaste: głóg pospolity, dzika róża, buk, klon polny, ligustr, grab, bukszpan, lipa drobnolistna, irga błyszcząca, ałycza,

Powojnik (Clematis) P9 40 cm
Powojnik (Clematis) P9 40 cm

- iglaste: żywotnik, świerk, jałowiec, cis pośredni, sosna czarna, kosodrzewina.

Spośród powyższych gatunków rozróżniamy formowalne, z których tworzyć można za pomocą przycinania najróżniejsze dekoracyjne kształty roślinnych rzeźb, jak i nieformowalne, które wzrastają swobodnie bez koniecznej ingerencji rękami ogrodnika wyposażonymi w nożyce bądź sekator.

Jeśli nie chcemy poświęcać pielęgnacji żywopłotu zbyt wiele czasu, warto zdecydować się na te pierwsze – ich wzrost jest mniej intensywny niż gatunków formowalnych, a zakres obowiązków pielęgnacyjnych – znacznie szczupleszy. Jeśli zasadzimy ostrokrzew, cis czy świerk, zyskamy dodatkowo całoroczną zieloną dekorację – tym sposobem zapewnimy naszemu ogrodzeniu maksimum ozdoby przy minimalnym wkładzie starań własnych.

Porada specjalisty:

Jeśli z kolei naszą pasją jest formowanie wymyślnych kształtów drzew i krzewów składających się na żywopłot, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Oprócz geometrycznych czy zwierzęcych kształtów zjawiskowym efektem jest stworzenie ukośnego kordonu lub wytyczenie obrzeża reprezentacyjnej alejki przez płaskie palmety.

Róża In My Garden pnąca doniczka C 2

Spis zalet, jakie daje umiejętnie posadzony żywopłot, należy uzupełnić o możliwość wytyczenia ścieżki między ogrodzeniem a ścianą roślinności, zwłaszcza uformowanej. Pozwoli to przede wszystkim na dostęp do paneli ogrodzeniowych lub siatki w celu jej okresowej konserwacji czy nawet całościowej wymiany – w tym ostatnim przypadku szpaler roślinności może tymczasowo pełnić rolę ogrodzenia. Pozostawienie wolnej przestrzeni na ścieżkę przydatne będzie również w przypadku posiadania psa, który swobodnie będzie mógł przemieszczać się po całej posesji.

Pamiętajmy też, że żywopłot rozciągający się wzdłuż ogrodzenia może znaleźć swoje przedłużenie w innych częściach terenu zielonego, towarzysząc alejkom czy wydzielając fragmenty służące do uprawiania sportu, wypoczynku, grillowania czy zabawie najmłodszych gości naszego ogrodu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące
Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsad...
Czytaj więcej

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór
Wiele z roślin nadających się do uprawy w naszych ogrodach to piękne ozdobne pnącza. Ich pędy pną się ku górze, a bez stosownej podpory ich uroda nie ...
Czytaj więcej

Forsycja – jeden z najpiękniejszych krzewów

Forsycja – jeden z najpiękniejszych krzewów
Forsycja – niezwykle urokliwy krzew, który ukwieca nasz ogród pięknym, żółtym kolorem swoich kwiatów. Stosunkowo niewielki, ale za to bardzo dek...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?