Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Zobacz przegląd najpopularniejszych roślin, dzięki którym otoczenie Twojej posesji przybierze najróżniejsze kształty i kolory. Od wyboru typu i gatunków zależeć będzie nie tylko estetyczny wygląd terenu, ale i konieczność sukcesywnej dbałości o samo ogrodzenie, dlatego dowiedz się, co posadzić przy ogrodzeniu.

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Dlaczego warto posadzić rośliny przy ogrodzeniu?

Bliskość ogrodzenia jest korzystnym miejscem do zasadzenia wielu roślin, spośród których wymienić należy pnącza, krzewy i drzewa zasadzone w celu uformowania żywopłotu. 

Wielkość naszej posesji wyznaczona jest właśnie przez ogrodzenie, które może być wykonane z różnych materiałów (o czym więcej pisaliśmy tutaj Montaż ogrodzenia krok po kroku). Wymienić należy tutaj przykładowo najprostszy typ, jakim jest zastosowanie ogrodzenia z siatki:

 • leśnej,
 • ocynkowanej,
 • powlekanej tworzywem sztucznym,
 • jak również ogrodzenie panelowe (metalowe lub drewniane), drewniany płot, ogrodzenie murowane z cegieł lub bloczków komórkowych, rozwiązania systemowe metalowe, a także metalowo-drewniane.

Estetyka wyżej wymienionych materiałów często nie współgra z podstawową funkcją ogrodzenia, jakim jest stworzenie niezawodnej bariery dla niechcianych gości. Z tego względu w najbliższe otoczenie ogrodzeń zapraszamy roślinność i tak ją formujemy lub kierujemy jej wzrostem, aby stanowiła uzupełnienie – nie tylko dekoracyjne – otoczenia posesji.

Oto inne powody, dla których sadzimy w pobliżu ogrodzeń różne gatunki roślin:

 • otoczenie roślinne, zwłaszcza szczelne, jest uzupełnieniem ogrodzenia – trudniej przedostać się na teren posesji niepowołanym osobom i zwierzętom,
 • szczelna bariera roślinna tuż przy siatce lub ogrodzeniu składającym się z metalowych przęseł, zapewnia skuteczną ochronę przed kurzem i hałasami z zewnątrz, jak również przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów z perspektywy chodnika,
 • rośliny wzdłuż ogrodzenia stanowią też barierę termiczną przed zimnymi podmuchami wiatru czy śniegu, co wpływa nie tylko na komfort domowników, ale i kondycję posadzonych na posesji roślin,
 • różne nasadzenia roślinne urozmaicają jednostajny widok ogrodzenia ze strony budynku mieszkalnego, stanowią również naturalne tło dla dekoracyjnych okazów usytuowanych w pobliżu krańców naszej posesji, np. domowych placów zabaw i trampolin dla dzieci czy mebli ogrodowych

Przeczytaj także: Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Co posadzić przy ogrodzeniu? Propozycje roślin

Jeśli zastanawiasz się, co można posadzić przy ogrodzeniu, aby aranżacja wyglądała stylowo i zapewniała bezpieczeństwo, mamy dla Ciebie propozycje konkretnych roślin.

Pnącza jednoroczne

Do tej kategorii należą m.in. wilec, nasturcja, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, dynia ozdobna, powojnik, chmiel japoński.

Rośliny te – niezwykle dekoracyjne – wypuszczają rokrocznie nowe pędy, którymi oplatają siatkę ogrodową lub ogrodzenie panelowe metalowe bądź drewniane. Zwisają też wielokolorową zasłoną przez mur, ubarwiając jego wygląd od strony ulicy. 

Zastosowanie ich jest szczególnie korzystne w przypadku tych ogrodzeń, które wymagają sukcesywnej konserwacji, a więc drewnianych płotów i przęseł, których warstwa ochronnej impregnacji i wyrazistego koloru z biegiem czasu traci swoje zabezpieczające i dekoracyjne właściwości. Jeśli wybierzemy rośliny wieloletnie, pomalowanie drewna będzie wymagało usunięcia żywej dekoracji lub będzie znacznie utrudnione.

Porada specjalisty:

Wiele spośród pnączy jednorocznych wymaga do prawidłowego wzrostu nie tylko częstego podlewania, ale i dużej ilości słońca, dlatego warto je zasadzić od południowej lub południowo-zachodniej stronie terenu.

Pnącza wieloletnie

Należą do nich m.in. rdest, winobluszcz, glicynia, winogrono, czy bluszcz.

Pnącza wieloletnie tracą swoje dekoracyjne właściwości przed sezonem zimowym, choć szczególnie piękne wybarwienie zyskują dopiero jesienią (winobluszcz pięcioklapowy). Wyjątkiem jest tutaj bluszcz pospolity, którego jednolity, ciemnozielony kobierzec cieszy oko domowników przez cały rok.

W porównaniu do pozostałych wymienionych pnączy wielosezonowych bluszcz wymaga też do wzrostu o wiele mniejszej dawki promieni słonecznych, ponieważ najlepiej czuje się w miejscach zacienionych. Warto wykorzystać tę właściwość przy obsadzaniu krańców posesji skierowanych na północ, tym samym komponując ich wygląd za pomocą co najmniej dwóch odmian bluszczu. W ten sposób ubarwimy jednostajny charakter ogrodzenia za pomocą jasnozielonych lub niemal całkowicie żółtych wysepek.

Porada specjalisty:

Bluszcz jest ekspansywną rośliną okrywową, dlatego granice jego położenia warto kontrolować i nie dopuścić do swobodnego pokrycia bluszczem sąsiadujących z nim rejonów ogrodu. Kobierzec z bluszczu estetycznie ubarwiają konwalie – pamiętajmy jednak, że zarówno bluszcz pospolity, jak i konwalia, są roślinami trującymi.

Drzewa 

Co posadzić przy ogrodzeniu z siatki, drewna czy betonu? Uniwersalnym i sprawdzonym pomysłem okażą się drzewa, zarówno liściaste, jak i iglaste. W tej roli doskonale sprawdzą się cisy, buki, jałowce, klony, graby czy świerki. Nie wymagają właściwie żadnej pielęgnacji (oprócz sezonowego grabienia), a do tego wyglądają naturalnie.

Niska roślinność

Jeśli nie wiesz, co posadzić przy ogrodzeniu, którego nie chcesz zasłonić, a jedynie ozdobić – postaw na niskie rośliny. Taka kwiecista aranżacja będzie wyglądać lekko i subtelnie, a jednocześnie przyciągnie wzrok i powoli cieszyć się bliskością natury. 

Zastosuj zatem niskie trawy ozdobne, np. Red Baron, trzcinnik, czy rozplenicę japońską. Uzupełnij je kolorowymi rabatkami – begonią, petunią, bratkami czy pelargoniami. Jeśli ogrodzenie jest dobrze odizolowane od ulicy i znajduje się z daleka od drogi głównej, możesz też posadzić krzaczki owoców, np. agrestu, porzeczek czy poziomek.

W takim niskim ogrodzeniu doskonale sprawdzą się też dekoracje ogrodowe, np. lampiony, drewniane ławeczki, oczka wodne czy leżaczek z miękkimi poduchami. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu.

Zobacz też: Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe
 

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Rośliny tworzące żywopłot

Jeśli zastanawiasz się, co posadzić przy ogrodzeniu od ulicy, dobrym rozwiązaniem będzie żywopłot. Jest on bardzo popularną formacją roślinną, stosowaną w nasadzeniach przy granicy posesji. Żywopłot jest bardzo łatwy w pielęgnacji i formowaniu, a w rękach uzdolnionych ogrodników potrafi osiągnąć niezwykle efektowne kształty, o czym więcej przeczytasz w artykule Jak przycinać i formować żywopłot?.

Także jednolity szpaler drzew lub krzewów składający się na żywopłot nie jest dziełem przypadku. Wymaga bowiem uprzedniego zaplanowania, wytyczenia linii i łuków, skomponowania gatunkowego, przygotowania gleby zasobnej w składniki mineralne, a także zapewnienia odpowiedniego nawadniania, ponieważ do wzrostu żywopłot potrzebuje jej stosunkowo dużo. Rośliny, które mogą stanowić zawartość żywopłotu, to między innymi:

 • liściaste: głóg pospolity, dzika róża, buk, klon polny, ligustr, grab, bukszpan, lipa drobnolistna, irga błyszcząca, ałycza.
 • iglaste: żywotnik, świerk, jałowiec, cis pośredni, sosna czarna, kosodrzewina.

Spośród powyższych gatunków rozróżniamy formowane, z których tworzyć można za pomocą przycinania najróżniejsze dekoracyjne kształty roślinnych rzeźb, jak i nieformowane, które wzrastają swobodnie bez koniecznej ingerencji rąk ogrodnika wyposażonych w nożyce bądź sekator.

Jeśli nie chcemy poświęcać pielęgnacji żywopłotu zbyt wiele czasu, warto zdecydować się na te pierwsze – ich wzrost jest mniej intensywny niż gatunków formowanych, a zakres obowiązków pielęgnacyjnych – znacznie szczuplejszy. Jeśli zasadzimy ostrokrzew, cis czy świerk, zyskamy dodatkowo całoroczną zieloną dekorację – tym sposobem zapewnimy naszemu ogrodzeniu maksimum ozdoby przy minimalnym wkładzie starań własnych.

Porada specjalisty:

Jeśli z kolei naszą pasją jest formowanie wymyślnych kształtów drzew i krzewów składających się na żywopłot, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Oprócz geometrycznych czy zwierzęcych kształtów zjawiskowym efektem jest stworzenie ukośnego kordonu lub wytyczenie obrzeża reprezentacyjnej alejki przez płaskie palmety.

 Spis zalet, jakie daje umiejętnie posadzony żywopłot, należy uzupełnić o możliwość wytyczenia ścieżki między ogrodzeniem a ścianą roślinności, zwłaszcza uformowanej. Pozwoli to przede wszystkim na dostęp do paneli ogrodzeniowych lub siatki w celu jej okresowej konserwacji czy nawet całościowej wymiany – w tym ostatnim przypadku szpaler roślinności może tymczasowo pełnić funkcję ogrodzenia. Pozostawienie wolnej przestrzeni na ścieżkę przydatne będzie również w przypadku posiadania psa, który swobodnie będzie mógł przemieszczać się po całej posesji.

Pamiętajmy też, że żywopłot rozciągający się wzdłuż ogrodzenia może znaleźć swoje przedłużenie w innych częściach terenu zielonego, towarzysząc alejkom czy wydzielając fragmenty służące do uprawiania sportu, wypoczynku, grillowania czy zabawie najmłodszych gości naszego ogrodu. 

Dlaczego warto zadbać o urozmaicony dobór roślin przy ogrodzeniu?

Jeśli naszym zadaniem jest zamaskowanie widoku jednostajnego lub nieestetycznego ogrodzenia z perspektywy okien budynku oraz jeśli użyjemy do tego celu tylko jednego gatunku roślin – na przykład popularnie stosowanych obecnie tui – uzyskamy efekt równie mało spektakularny. Warto różnicować dobór roślin sadzonych przy ogrodzeniach również z innych, obok dekoracyjnych, powodów:

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej
 • przy niektórych fragmentach ogrodzenia przebiegają podziemne instalacje, do których dobrze jest zachować swobodny dostęp,
 • jeśli do nawadniania roślin służy nam jedynie wyposażony w dyszę lub pistolet wąż ogrodowy, zasięg strumienia wody powinien być dodatkową wskazówką przy wybieraniu roślin. Jeśli niewystarczająco podlejemy za pomocą węża poszczególne fragmenty roślinności, wymagające do wzrostu sporej ilości wody, będziemy skazani na noszenie wody w konewkach.
 • dobór roślin powinien być zgodny z ilością nasłonecznienia, jakie panuje na danej części posesji,
 • posadzenie zbyt wysokich drzew w pobliżu ogrodzenia usytuowanego tuż obok budynku spowoduje ograniczenie ilości słońca, co może mieć skutki pozytywne (naturalna osłona tara
 • su) lub negatywne (mniejsze nasłonecznienie ścian domu zimą),
 • monotonia jest… nudna! Dlatego, jeśli zastanawiasz się, co posadzić zamiast tui przy ogrodzeniu, postaw na kilka gatunków roślin, a aranżację uzupełnij np. o eleganckie palisady czy kwiaty w donicach

Aranżacja ogrodzenia – zadbaj o spokój, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd

Jak widzisz, warto zadbać o to, aby obsadzić ogrodzenie różnorodnymi roślinami. Wpływa to nie tylko na komfort domowników, ale i Wasze bezpieczeństwo. Drzewa, krzewy, czy pnącza dodają aranżacji naturalnego, przytulnego klimatu oraz będą doskonałym tłem dla mebli ogrodowych czy dodatków.

Jeśli szukasz zielonych roślin, kwiatów, akcesoriów do uprawy czy nietuzinkowych ozdób ogrodowych, sprawdź nasz asortyment. W Castoramie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by ogród był zadbany i funkcjonalny!