Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?

Okazy flory, które możemy i chcemy trzymać na zewnątrz wymagają właściwego przechowywania. Nie tylko donica czy osłonka będą w tej kwestii ważne. Podstawka spełnia kilka funkcji, które trzeba rozważyć, wybierając jej model i dopasowując ją do danej rośliny.

Podstawka do roślin

Metody przechowywania roślin na zewnątrz

Okazy, którymi ozdabiamy zewnętrzną przestrzeń domu, jednak z jakichś przyczyn przechowujemy je w pojemnikach, mogą być trzymane w nich cały rok lub sezonowo wystawiane na balkon, taras czy ogród. Między innymi od tego, czy będziemy w ogóle przenosić roślinę, czy nie, zależy to, jaką podstawkę powinniśmy wybrać.

Rośliny mogą także być sezonowo „wysadzane” z ziemi i przechowywane w pojemnikach jedynie przez jakiś czas.

Nasze okazy możemy trzymać w donicach i osłonkach – w zależności od tego, jakie wymagania ma roślina, dno powinno być zamknięte lub dziurkowane. W ten sposób może ona regulować ilość wody, jaką pobiera. Podstawka do doniczki potrzebna jest zawsze wtedy, gdy dno jest przepuszczalne. Czy może spełniać też inne funkcje?

Rodzaje podstawek – jaki mamy wybór?

Podstawka do roślin

Podstawowym podziałem podstawek będzie rodzaj materiału ich wykonania. Elementy te najczęściej wyrabiane są z:

- tworzywa sztucznego,

- ceramiki,

- terakoty,

- drewna,

- metalu.

Jeśli chodzi o ich funkcjonalność, możemy rozdzielić podstawki do donic na dwie grupy:

- magazynujące wodę,

- pomagające w transporcie rośliny.

Porada eksperta

Jeśli często zmieniamy miejsce, w którym przebywa roślina lub wiemy, że sezonowo musimy zapewnić jej inne warunki do wzrostu, wybierzmy podstawkę na kółkach. Rolę magazynowania może spełnić wtedy osłonka. Taka podstawka będzie szczególnie funkcjonalna, jeśli nasza roślina wraz z doniczką dużo waży – jest np. dorodnym już, kilkuletnim okazem.

Podstawka do roślin

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podstawki do roślin zewnętrznych

Podstawka do roślin doniczkowych, które wystawiamy na zewnątrz, musi koniecznie wykazywać się zwiększoną odpornością na wilgoć, zmiany temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. To na balkonie, tarasie, podjeździe czy po prostu w ogrodzie jest ona bardziej narażona na zniszczenie. Przesuwanie i przenoszenie rośliny także może spowodować, że podstawka szybciej ulegnie wyeksploatowaniu.

Musimy także pamiętać, że w przypadku niektórych roślin, podstawka powinna być szczególnie głęboka – tak, aby zapewnić im odpowiednie magazynowanie wody. Dotyczy to szczególnie roślin trzymanych na słonecznych balkonach i tarasach. W takich miejscach woda szybko wyparowuje z ziemi, pozostawiając okazy bez odpowiadającego im dostępu do wilgoci.

Zwróćmy również uwagę na to, jakiej trwałości jest podstawka. Plastikowe elementy mogą dobrze sprawdzać się na zewnątrz, a ich zaletą jest niska waga, jednak są stosunkowo łatwo narażone na pęknięcie i zniszczenie. Wybierzmy taką podstawkę, która wykonana jest z grubszego, sztywniejszego tworzywa sztucznego. Ceramiczne modele odznaczają się zaś estetycznym wyglądem i doskonale radzą sobie na zewnątrz, mogą być jednak uciążliwe przy częstym przenoszeniu naszych okazów. Ciężkie, terakotowe i gliniane podstawki są również narażone na zbicie.