Produkty

Automatyczne regulatory napięcia – kiedy będą potrzebne?

Automatyczne regulatory napięcia – kiedy będą potrzebne?

W razie awarii sieci energetycznej lub innych kłopotów z dostawą prądu, aby uzupełnić niedobory energii w domu, uruchamiamy agregat prądotwórczy. Jednak, żeby prąd dostarczany przez urządzenie spełniał wymagania urządzeń elektronicznych, musi on być stabilizowany – tym właśnie zajmują się automatyczne regulatory napięcia. Przyjrzyjmy im się bliżej.

agregat Gdy zabraknie prądu

Prąd na przełomie dziesięcioleci upowszechnił się do tego stopnia, że wiele domostw jest uzależniona od jego obecności. Bez niego nie jesteśmy w stanie często otworzyć bramy ogrodzeniowej czy wręcz sterować kotłem centralnego ogrzewania. Stąd, na wypadek przerwy w jego dostawie, agregat prądotwórczy jest niezbędnym urządzeniem w naszych domach.

Zwykłe agregaty jednak generują prąd o niestabilnym napięciu i pulsującym przebiegu. Dla większości automatyki czy niektórych narzędzi elektrycznych taki prąd jest w stanie skutecznie zasilić te urządzenia. Problem pojawia się wówczas, gdy pragnęlibyśmy zasilić z agregatu również o wiele bardziej czułe urządzenia elektroniczne. Rozwiązaniem jest agregat inwertorowy lub zastosowanie stabilizatorów napięcia.

Stabilizator napięcia 1500VA AVRStabilizator napięcia a automatyczny regulator napięcia

Napięcie podawane z agregatu prądotwórczego może wahać się aż do 10%. Oznacza to, że zakres napięć na wyjściu może mieścić się w zakresie od ok. 200-250 V, możemy to łatwo sprawdzić, podłączając żarówkę do obwodu i obserwując wyraźne pulsowanie emitowanego przez nie światła. Takie wahania napięcia, dla co wrażliwszych sprzętów (a stanowią one większość w domowych warunkach), stanowi poważne zagrożenie, a także negatywnie wpływa na ich trwałość.

Automatyczny regulator napięcia (AVR – ang. Automatic Voltage Regulation) to układ, który pozwoli ograniczyć to negatywne zjawisko, obniżając wahania napięcia do 1-2% (zależnie od modelu). Dlatego coraz częściej tego typu układy montuje się bezpośrednio w samych agregatach, co znacznie poszerza ich zastosowanie.

Uwaga!

Z powodu niskiej jakości układów AVR, stosowanych w tanich agregatach, do obsługi delikatnych urządzeń zaleca się stosować układy zewnętrzne o większej skuteczności i poziomie bezpieczeństwa.

zasilaczWarto pamiętać, że taki przebieg napięcia na wyjściu takiego agregatu wciąż nie jest zadowalający – nie na tyle, by móc bezpiecznie podłączać do niego wrażliwą elektronikę. Przebieg bowiem daleki jest od sinusoidy i zawiera różne zakłócenia. Aby je wyeliminować zaleca się się stosować stabilizatory napięcia, które oprócz sprawdzonego układu AVR posiadają również odpowiednie filtry przeciwzakłóceniowe.

Szczególną zaś formą stabilizatora są zasilacze UPS-y, które są w stanie przez jakiś czas po wyłączeniu prądu zapewnić napięcie dla urządzeń elektronicznych – szczególnie jest to istotne w przypadku komputerów czy serwerów sieciowych, gdzie nagła utrata napięcia może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia danych lub poważniejszych uszkodzeń sprzętu.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym się kierować przy wyborze ładowarki do akumulatorków?

Czym się kierować przy wyborze ładowarki do akumulatorków?
Wielokrotne wykorzystanie tych samych baterii może nam pomóc w rozsądnym dysponowaniu dostępnymi zasobami energii. Właśnie do tego służy ładowar...
Czytaj więcej

Stabilizatory napięcia oraz przetwornice – kiedy mogą się przydać?

Stabilizatory napięcia oraz przetwornice – kiedy mogą się przydać?
Zarówno w zwykłych codziennych sytuacjach domowych, jak i podczas pracy zawodowej, mogą zdarzyć się problemy wynikające ze zmian napięcia w sie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Automatyczne regulatory napięcia – kiedy będą potrzebne?