Produkty

Niestabilne gniazdka elektryczne – jak sobie z nimi radzić?

Niestabilne gniazdka elektryczne – jak sobie z nimi radzić?

Gniazdka elektryczne, które nie trzymają się ściany to problem, który jest często spotykany zarówno w przypadku nowych, jak i starych instalacji. Jak zatem możemy poprawić ich stabilność?

 

gniazdkaMimo iż naprawa niestabilnego gniazdka elektrycznego może wiązać się jedynie z drobną korektą, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, powinniśmy uprzednio wyłączyć prąd. Aby upewnić się, czy korki zostały poprawnie wyłączone, możemy spróbować uruchomić jeden ze sprzętów użytku domowego bądź zweryfikować to za pomocą specjalnego próbnika napięcia.

Naprawa

Jeśli gniazdko wysunęło się z muru i niepewnie trzyma się ściany, na początku spróbujmy je lekko dopchnąć. Powodem mogą być niedokręcone śruby trzymające kontakt. W takiej sytuacji możemy jednak napotkać opór, co oznacza, że niezbędne jest odkręcenie obudowy. Po odsunięciu gniazdka należy sprawdzić, czy jego boczne uchwyty są prawidłowo umieszczone w puszce. Jeśli to one są powodem blokady, powinniśmy je poluzować i wycofać. W sytuacji, kiedy posiadamy starsze gniazdka elektryczne, elementem mocującym są specjalne gumki recepturki, które po wykruszeniu należy wymienić. Przy ponownym umieszczaniu obudowy w ścianie należy zwrócić uwagę na to, aby precyzyjnie zmieściła się ona w otworze. Gniazdko warto dokładnie docisnąć do muru jedną ręką, drugą zaś przykręcając śrubki, aż do momentu oporu. Dzięki temu uchwyty w postaci blach rozporowych, które odgrywają dużą rolę w stabilności kontaktu, zostaną skutecznie przytwierdzone do ściany. W przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych koniecznie jest natomiast uzupełnienie ubytków samej powierzchni za pomocą gipsu lub cementu, ponieważ to ona jest najczęściej powodem usterki.

Wymiana

gniazdkaMożemy się również znaleźć w sytuacji, w której szybka naprawa nie będzie dostatecznym rozwiązaniem. Dzieję się tak np. wtedy, gdy mamy do czynienia z pęknięciem czy wyrwaniem obudowy. Pierwszym krokiem, jakiego powinniśmy się podjąć, jest wówczas zakup nowego gniazdka, które będzie pasowało do danego otworu – najlepiej, aby był to taki sam model jak poprzedni. Następnie należy zdemontować obudowę, odłączając wszystkie przewody poprzez poluzowanie zacisków. Zanim to jednak zrobimy, warto zapamiętać lub zanotować sobie prawidłowe połączenie poszczególnych przewodów, co będzie kluczowe przy instalowaniu nowego gniazdka. Kiedy podłączymy odpowiednie przewody do nowego modelu, precyzyjnie umieszczamy go w puszce i dokręcamy według wcześniej wspomnianych wskazówek.

Uwaga!

Aby unikać tego problemu, powinniśmy odpowiednio użytkować wszystkie gniazdka elektryczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na odłączanie z kontaktów wszelkich sprzętów użytku domowego i nie tylko. Nigdy nie należy w tym celu ciągnąć za kabel, a wtyczkę należy wyjmować jedną ręką, drugą zaś przytrzymując gniazdko.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych
Od kilku lat, zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, umieszczanie na sprzętach elektrycznych etykiet energetycznych stało się obowiązkiem. Każdy pr...
Czytaj więcej

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazdka elektryczne to gwarancja komfortowego i wydajnego korzystania z domowych pomieszczeń. Szczególnie ważne s...
Czytaj więcej

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?
Umiejętne rozmieszczenie kuchennych sprzętów AGD jest tak samo ważne, jak uprzednie przygotowanie instalacji elektrycznej na ich pojawienie się. Dzięk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Niestabilne gniazdka elektryczne – jak sobie z nimi radzić?