Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie

Choć usługi telekomunikacyjne na poziomie klienta powoli zmierzają w kierunku standardu bezprzewodowego, wciąż podstawowym medium jest przewód telefoniczny oraz łączące się z tym różne rodzaje wtyków i gniazd. Omówmy je pokrótce.

Choć niemal w każdym domostwie spotkamy gniazda telefoniczne, tradycyjna analogowa transmisja głosowa (POTS, ang. Plain Old Telephone Service), w większości przypadków stanowi usługę marginalną – jej funkcje przejęły smartfony. Gniazdka telefoniczne służą dziś zazwyczaj transmisji danych cyfrowych, w technologii xDSL (X Digital Subscriber Line) oraz ich nowoczesnych odmian (od pierwotnej ISDN przez ADSL, aż po superszybkie VDSL). Dzięki temu możemy uzyskać stabilne i komfortowe połączenie z siecią internetową.

wtyk RJ

Tradycyjne wtyki i gniazda telefoniczne

Operatorzy telekomunikacyjni prymarnie udostępniają swoim klientom technologię PTSN (od ang. public switched telephone network), czyli „Publiczna komutowana sieć telefoniczna”. W jej ramach mamy możliwość transmisji analogowej, czyli usługę tradycyjnej telefonii analogowej oraz cyfrowej: internet, telewizję cyfrową i VoIP (telefonia cyfrowa realizowana przez łącze internetowe).

Przez wzgląd na możliwość korzystania z tradycyjnych aparatów, wciąż można spotkać w naszych domostwach stary rodzaj wtyków telefonicznych. Jest to prostokątne gniazdo, posiadające cztery styki (dwa rzędy po dwa otwory), z czego tylko dwa styki są aktywne.

Porada eksperta

Jeśli nie korzystamy już z tradycyjnej analogowej telefonii, gniazdo starszego typu nie będzie nam potrzebne. Możemy spokojnie wymienić je na nowsze, zajmujące o wiele mniej miejsca.

Wtyk telefoniczny RJ11 DPM Solid

Gniazda i wtyki telefoniczne z rodziny RJ

Jeśli podłączamy stacjonarny domowy internet bądź montujemy domową sieć lokalną Ethernet, z pewnością zetkniemy się ze standardem wtyków o początkowych inicjałach RJ (Registered Jack). Wymieńmy najważniejsze z nich:

złącze RJ-9 / RJ-10 / RJ-22, - czteropozycyjny i czterostykowy (4P4C) wtyk telefoniczny służący do przesyłu danych telefonicznych pomiędzy peryferiami, czyli np. między słuchawką a aparatem telefonicznym;

złącze RJ-11 – sześciopozycyjny i czterostykowy (6P4C) typ wtyku modularnego czterostykowego sześciopozycyjnego stosowanego do połączenia sieci telefonicznej z telefonem lub modemem xDSL. Złącze to mylone jest często z RJ-12 lub RJ25, o identycznej budowie wewnętrznej, ale innej liczbie styków (6P6C) oraz, rzecz jasna, zastosowaniem;

złącze RJ-45 – ośmiopozycyjny i ośmiostykowy (8P8C) wtyk do zastosowań komputerowych. Za jego pomocą połączymy ze sobą komputery (sieć lokalna LAN) bądź też podłączymy internet z modemu szerokopasmowego.

W codziennym użytkowaniu, pomijając specjalistyczne zastosowania, potrzebne nam będą najczęściej dwa ostatnie typy wtyków. Najłatwiej zakupić potrzebne gotowe kable wraz z końcówkami. Często jednak będziemy zmuszeni wymieniać uszkodzone końcówki. Wówczas do szybkiego montażu będziemy potrzebować odpowiedniej zaciskarki oraz oczywiście niezbędnych przewodów. Do RJ-11 będzie to kabel YTKSY do RJ-45 z kolei kabel UTP.

zaciskarka

Data publikacji: 30.11.2017