Produkty

Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie

Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie

Choć usługi telekomunikacyjne na poziomie klienta powoli zmierzają w kierunku standardu bezprzewodowego, wciąż podstawowym medium jest przewód telefoniczny oraz łączące się z tym różne rodzaje wtyków i gniazd. Omówmy je pokrótce.

wtyk RJChoć niemal w każdym domostwie spotkamy gniazda telefoniczne, tradycyjna analogowa transmisja głosowa (POTS, ang. Plain Old Telephone Service), w większości przypadków stanowi usługę marginalną – jej funkcje przejęły smartfony. Gniazdka telefoniczne służą dziś zazwyczaj transmisji danych cyfrowych, w technologii xDSL (X Digital Subscriber Line) oraz ich nowoczesnych odmian (od pierwotnej ISDN przez ADSL, aż po superszybkie VDSL). Dzięki temu możemy uzyskać stabilne i komfortowe połączenie z siecią internetową.

Tradycyjne wtyki i gniazda telefoniczne

Operatorzy telekomunikacyjni prymarnie udostępniają swoim klientom technologię PTSN (od ang. public switched telephone network), czyli „Publiczna komutowana sieć telefoniczna”. W jej ramach mamy możliwość transmisji analogowej, czyli usługę tradycyjnej telefonii analogowej oraz cyfrowej: internet, telewizję cyfrową i VoIP (telefonia cyfrowa realizowana przez łącze internetowe).

Przez wzgląd na możliwość korzystania z tradycyjnych aparatów, wciąż można spotkać w naszych domostwach stary rodzaj wtyków telefonicznych. Jest to prostokątne gniazdo, posiadające cztery styki (dwa rzędy po dwa otwory), z czego tylko dwa styki są aktywne.

Porada eksperta

Jeśli nie korzystamy już z tradycyjnej analogowej telefonii, gniazdo starszego typu nie będzie nam potrzebne. Możemy spokojnie wymienić je na nowsze, zajmujące o wiele mniej miejsca.

Wtyk telefoniczny RJ11 DPM SolidGniazda i wtyki telefoniczne z rodziny RJ

Jeśli podłączamy stacjonarny domowy internet bądź montujemy domową sieć lokalną Ethernet, z pewnością zetkniemy się ze standardem wtyków o początkowych inicjałach RJ (Registered Jack). Wymieńmy najważniejsze z nich:

- złącze RJ-9 / RJ-10 / RJ-22, - czteropozycyjny i czterostykowy (4P4C) wtyk telefoniczny służący do przesyłu danych telefonicznych pomiędzy peryferiami, czyli np. między słuchawką a aparatem telefonicznym;

- złącze RJ-11 – sześciopozycyjny i czterostykowy (6P4C) typ wtyku modularnego czterostykowego sześciopozycyjnego stosowanego do połączenia sieci telefonicznej z telefonem lub modemem xDSL. Złącze to mylone jest często z RJ-12 lub RJ25, o identycznej budowie wewnętrznej, ale innej liczbie styków (6P6C) oraz, rzecz jasna, zastosowaniem;

zaciskarka- złącze RJ-45 – ośmiopozycyjny i ośmiostykowy (8P8C) wtyk do zastosowań komputerowych. Za jego pomocą połączymy ze sobą komputery (sieć lokalna LAN) bądź też podłączymy internet z modemu szerokopasmowego.

W codziennym użytkowaniu, pomijając specjalistyczne zastosowania, potrzebne nam będą najczęściej dwa ostatnie typy wtyków. Najłatwiej zakupić potrzebne gotowe kable wraz z końcówkami. Często jednak będziemy zmuszeni wymieniać uszkodzone końcówki. Wówczas do szybkiego montażu będziemy potrzebować odpowiedniej zaciskarki oraz oczywiście niezbędnych przewodów. Do RJ-11 będzie to kabel YTKSY do RJ-45 z kolei kabel UTP.

Data publikacji: 30.11.2017
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Montujemy instalację telefoniczną w domu

Montujemy instalację telefoniczną w domu
Montaż instalacji elektrycznych, w tym telefonicznych, jest czynnością, którą należy przemyśleć jeszcze na etapie planowania budowy domu. Dzięki tem...
Czytaj więcej

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?
Choć analogowe aparaty telefoniczne powoli przechodzą już do lamusa, wciąż jego losu nie podzielają gniazda i wtyki służące do ich podłączenia. Są...
Czytaj więcej

Jakie przewody wybrać – miedziane czy z aluminium?

Jakie przewody wybrać – miedziane czy z aluminium?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardem były przewody i instalacje elektryczne wykonywane z aluminium. Dopiero w ostatnich latach zdecydowaną przewa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie