Co warto wiedzieć o instalacji odgromowej?

Wyładowania atmosferyczne w trakcie burzy mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasz dom, jeśli nie został on zabezpieczony dzięki instalacji odgromowej. Pękanie ścian, uszkodzenie izolacji, pożar czy zniszczenie sprzętów elektronicznych podłączonych do sieci wewnątrz budynku to jedne z możliwych strat. Jak może nam pomóc instalacja odgromowa?

Co warto wiedzieć o instalacji odgromowej?

Instalować czy nie instalować?

Obowiązek wykonania instalacji odgromowej został uwzględniony przez polskie prawo budowlane i obejmuje wszystkich wykonawców budynków przemysłowych, użyteczności publicznej oraz domów wyższych niż 15 metrów, posiadających powierzchnię większą niż 500 m2, a także stworzonych z materiałów łatwopalnych, co dotyczy w szczególności coraz modniejszych w naszym kraju domów z drewna. Stając przed dylematem dotyczącym wykonania instalacji odgromowej, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że ryzyko trafienia piorunem jest niewielkie, ale nie zminimalizowane do zera. Skutki wyładowań atmosferycznych możemy odczuwać nawet w odległości 1,5 kilometra od naszego domu. Warto więc w każdym przypadku przemyśleć wykonanie takiego rodzaju instalacji. 

Jak to działa?

Co warto wiedzieć o instalacji odgromowej?

Dzięki wykonaniu instalacji odgromowej możliwe jest skuteczne stworzenie warunków przepływu dla prądu piorunowego, który w bezpieczny sposób, poprzez drogę o małym oporze, zostanie odprowadzony z dachu do gruntu. Prąd jest przewodzony przez zainstalowany na dachu piorunochron. Aby możliwe było prawidłowe i przede wszystkim bezpieczne przewodzenie, konieczna jest współpraca wszystkich elementów instalacji odgromowej, do których należy zaliczyć zwody, przewody odprowadzające, przewody uziemiające oraz uziom. Zwody są przewodami usytuowanymi na dachu, które odpowiadają za bezpośrednie przyjmowanie prądów piorunowych. Przewody odprowadzające montowane na zewnętrznych ścianach budynku, łączą zwody z przewodami uziemiającymi, które z kolei łączą przewody odprowadzające z uziomami w linii prostej. Uziomy montowane są bezpośrednio w gruncie. 

Odgromniki

Zamontowanie na naszym budynku wszystkich wyżej wymienionych elementów nie zabezpiecza nas w stu procentach przed wyładowaniami atmosferycznymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę wszelkich instalacji znajdujących się wewnątrz domu. Aby skutecznie chronić sprzęt podłączany do gniazdek elektrycznych, telefonicznych czy antenowych, powinniśmy zdecydować się na wykorzystanie odgromników, czyli specjalnych urządzeń służących do zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Odgromniki przeciwdziałają groźnym udarom prądowym, które powstają podczas burzy.