LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Ogrodzenie murowane jest jednym z wielu sposobów na trwałe otoczenie terenu działki i uczynienie jej niedostępnym dla osób postronnych. Wykonanie murowanego ogrodzenia jest okazją do wykończenia zewnętrznej, widocznej z ulicy części posesji, tak aby nawiązywała kolorystycznie i materiałowo do frontu budynku i jego najbliższego otoczenia. Przedstawiamy kolejność prac przy budowie ogrodzenia z bloczków betonowych od fazy jego projektowania do wykończenia z udziałem roślinności, która przyda betonowym słupkom dekoracyjnego charakteru.

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Co uwzględnić przy projektowaniu ogrodzenia?

Podczas projektowania budynku mieszkalnego zwykle najwięcej czasu poświęcamy na ustalenie ilości pomieszczeń, sposobu poprowadzenia instalacji i ogólnego wyglądu bryły budynku. Tymczasem to postawienie ogrodzenia jest pierwszym etapem ingerencji w zastaną przestrzeń, a zarazem tym, co najpierw widzą osoby zbliżające się do naszej posesji. Już po wyglądzie płotu, muru czy sporządzonych z metalowych prętów paneli w połączeniu z wizerunkiem zbudowanego domu, można wywnioskować, czy całości budowy towarzyszył projekt dobrze wykonany, czyli uwzględniający spójny wygląd całości posesji, od jej granic aż do drzwi wejściowych prowadzących do wnętrza domu. Częstą praktyką jest wygrodzenie działki tymczasowo przed wylaniem fundamentów i wykonanie ogrodzenia w zaplanowanym kształcie po postawieniu budynku.

Oto, co należy uwzględnić podczas projektowania przebiegu ogrodzenia:

 •  zachowanie odpowiedniej odległości od ścian budowanego domu,
 • pozostawienie przestrzeni do składowania i odbierania odpadów,
 • umiejscowienie furtki i bramy wjazdowej,
 • uwzględnienie miejsca postawienia skrzynki na listy, skrzynek przyłączy energii elektrycznej i gazu ziemnego.
   

Czy wiesz, że...

Budowę tego typu zgłaszamy w urzędzie gminy, jeśli planujemy postawienie ogrodzenia o wysokości minimum 2,2 m.

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Różne rodzaje ogrodzeń

Od niskiego żywopłotu niemal symbolicznie wyznaczającego granice posesji do szczelnej, murowanej i całkowicie nieprzeziernej zapory uniemożliwiającej dojrzenie zakamarków naszego terenu z zewnątrz – pomiędzy tymi dwoma biegunami znajdujemy szereg rozwiązań, które są i funkcjonalne (w znacznym stopniu utrudniają intruzom przedostanie się w pobliże domu), i dekoracyjne zarazem.

Szczególnie rozpowszechnionym sposobem wygradzania terenów prywatnych jest zastosowanie paneli ogrodzeniowych. Te mogą być wykonane z drewna bądź – obraz codziennie widziany przez nas ostatnimi czasy – ocynkowanych metalowych drutów.

Pozostawienie prześwitów jest korzystne dla osób przebywających na posesji, które mogą widzieć, co się dzieje na ulicy, jak i również dojrzeć przedzierających się przez ogrodzenie intruzów. Ma też aspekt dekoracyjny, ponieważ z zewnątrz widoczne będą fragmenty wypielęgnowanego ogrodu lub chociaż przyciętego kosiarką trawnika.
 

Porada eksperta:

Jakość ogrodzenia i jego szczelność wyznaczy na lata poziom bezpieczeństwa domowników. Z tego względu warto skorzystać z materiałów trwałych, całkowicie odpornych na przedwczesne zużycie i łatwych do wymiany w razie uszkodzenia. Pamiętajmy, że efektowne, drewniane ogrodzenia lub ich elementy wymagać będą okresowej impregnacji i z tego względu niekorzystne będzie obsadzanie ich bujnie wzrastającymi pnączami.

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Kolejność prac w czasie budowy ogrodzenia z bloczków betonowych

Przystępując do prac związanych z budową ogrodzenia z bloczków betonowych, oprócz samych elementów składających się na podmurówkę i poszczególnych słupów, zgromadzić warto pozostałe materiały i narzędzia potrzebne do wykonania całości. Będą to bloczki, przęsła z akcesoriami montażowymi, brama wjazdowa, furtka, płytki i czapy ogrodzeniowe klinkierowe wraz z elastyczną zaprawą klejową do tych materiałów, zaprawa do betonu komórkowego, beton ciężki klasy C16/20 (dawniej B20) do wypełnienia fundamentu i plastyczny klasy C20/25 do uzupełnienia komór bloczków, szalunki ławy fundamentowej wraz ze zbrojeniem, szpadel do wykonania fundamentów, sznurek, drewniane listwy, paca, etc.

Kolejność prac krok po kroku przy wykonywaniu ogrodzenia prezentuje się następująco:

1. Wyrównanie terenu i wyznaczenie linii przebiegu ogrodzenia za pomocą sznurka rozpoczyna szereg prac.

2. Wykopanie fundamentu o szerokości najmniej 30 cm i głębokości większej niż granica przemarzania odpowiednia do danego rejonu geograficznego.

3. Zalanie fundamentu betonem ciężkim z uwzględnieniem zachowania szczelin dylatacyjnych.

4. Wyrównanie i doszlifowanie powierzchni ławy fundamentowej.

5. Wykonanie szalunków do wysokości najmniej 30 cm i szerokości nieprzekraczającej szerokości ogrodzenia.

6. Wykonanie zbrojenia.

7. Zalanie betonem plastycznym.

8. Pokrycie podmurówki izolacją.

9. Budowanie ogrodzenia z bloczków z ubijaniem betonu w komorach prefabrykatów po uprzednim wprowadzeniu dodatkowego zbrojenia wewnątrz słupków.

10. Wycięcie szczelin na kotwy przęseł.

11. Zakotwienie przęseł, bramy, furtki.

12. Zamocowanie daszków po związaniu betonu w komorach.

13. Wykończenie powierzchni słupków w dowolnie wybrany sposób.

Wykonanie ogrodzenia murowanego ułatwia wybór wykończenia, który swoją fakturą i kolorystyką nawiązywał będzie do materiałów użytych do zakrycia elewacji – jej całości lub jedynie cokołu. W tym celu warto zastosować te same – przykładowo – płytki z klinkieru lub gresu, które widoczne są na froncie domu lub na cokole okalającym budynek. Pamiętajmy, by do przyklejenia materiału wykończeniowego użyć tych samych trwałych środków, co wewnątrz posesji, tak aby ogrodzenie było równie solidnie wykonane, co ściany domu.
 

Porada eksperta:

Przechodzenie do kolejnych etapów pracy wymaga uprzedniego upewnienia się, że upłynął czas potrzebny do związania betonu ciężkiego i plastycznego. Pamiętajmy, że w przypadku budowania ogrodzenia o dużej wysokości należy pozostawić wolne przejścia w formie otworów o niewielkiej średnicy dla przemieszczających się zwierząt.

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Ogrodzenie z bloczków betonowych – dlaczego warto?

Ogrodzenie posesji bloczkami betonowymi jest rozwiązaniem trwałym i uniwersalnym względem miejscowych wymogów dotyczących wysokości ogrodzenia, które spełnimy, wybierając odpowiednie przęsła i dopasowane do nich wielkościowo furtkę i bramę. To ważny wymóg, ale jeśli naszym zamiarem było wykonanie obramowania terenu mniej przeziernego i wyższego, tuż za przęsłami możemy zasadzić szczelny żywopłot z szybko rosnących iglaków. Gęsta, zielona zasłona stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie przed ingerencją niepowołanych osób, którym uda się sforsować barierę ogrodzenia.

Jeśli tego rodzaju ochrona z gęsto zasadzonych roślin nie będzie potrzebna, bardziej dekoracyjnym charakterem cechować się będzie ubranie ogrodzenia w innego rodzaju zielone okrycie, jakie stanowić mogą pnącza. W tym wypadku możemy zastosować co najmniej dwa sposoby na ubarwienie ogrodzenia roślinnością:
 

 • pierwszy z nich polega na obsadzeniu ogrodzenia winoroślą – tego rodzaju szybko rosnąca okrywa będzie z sezonu na sezon coraz bardziej szczelna, a jej dekoracyjny charakter uwidoczni się jesienią, kiedy liście przybierać będą barwy od jaskrawożółtej po ciemnopurpurowej,
   
 • drugi stanowić będzie całoroczny, jednolicie ciemnozielony płaszcz roślinności zwisający poprzez metalowe przęsła, jeśli zdecydujemy się na zasadzenie bluszczu. Rozwiązanie to będzie również atrakcyjne wizualnie i bardziej od winorośli odporne na warunki pogodowe panujące w sezonie zimowym.
   

Ogrodzenie tego typu jest trwałe i poza elementami metalowymi przęseł, bramy wjazdowej i furtki nie wymaga okresowej dbałości o pokrycie preparatem antykorozyjnym. Wyjątkiem będą słupki i podmurówka, które pokryte zostały kamieniem naturalnym o porowatej powierzchni, chłonącej we wzmożonym zakresie wodę – takie ogrodzenie należy okresowo impregnować odpowiednim preparatem przeznaczonym do – na przykład – wapienia lub piaskowca. Czynności takie przeprowadzane są zaledwie co kilka lat i nie należą do pracochłonnych, ponieważ do rozprowadzenia impregnatu możemy użyć najwygodniejszego dla nas sposobu, znanego z remontów i odświeżania ścian wewnętrznych: pędzlawałka lub pistoletu natryskowego.

Data publikacji: 26.04.2017