Produkty

Mata trzcinowa w ogrodzie – do czego ją wykorzystać

Mata trzcinowa w ogrodzie – do czego ją wykorzystać

Mata trzcinowa to niedrogi produkt, który w naszych ogrodach znajdzie wiele zastosowań. Doskonale sprawdzi się także na tarasie lub balkonie. Jaką matę trzcinową wybrać i w jaki sposób ją wykorzystać?

mata trzcinowaTrzcinowe łodygi połączone w matę

Jak wygląda trzcinowa mata? To suche łodygi trzciny połączone ze sobą cienkimi drucikami w większą, kilkumetrową całość. Pędy ułożone są ściśle jeden obok drugiego, dzięki czemu tworzą zwartą, choć pełną prześwitów matę. Kupimy ją w formie poręcznego rulonu, który wystarczy rozwinąć, by produkt był gotowy do użytku. Warto zauważyć, że maty trzcinowe dostępne są najczęściej w kilku wersjach rozmiarowych. Możemy wyposażyć się w modele wysokie (zwykle 180 lub 150 cm, ale nawet 180 czy 200 cm) oraz niskie (ok. 100-120 cm). Posiadają one naturalny jasny kolor.

Mata trzcinowa w ogrodzie

Mata wykonana z trzciny to niedrogi i dobry sposób na zapewnienie sobie nieco prywatności. Można przymocować ją do tradycyjnej siatki ogrodzeniowej, co uczyni nasz ogród mniej widocznym z okolicznych posesji. Zaletą takiego rozwiązania będzie także fakt, że zasłonimy się nieco przed silnym wiatrem oraz przed nawiewanymi przez niego zanieczyszczeniami, np. kurzem. Ponadto trzcina przytwierdzona do ogrodzenia będzie stanowiła też doskonałe tło dla ogrodowej zieleni, eksponując urodę naszych iglaków czy kwitnących krzewów.

Korzystając z maty trzcinowej, możemy także zamaskować niezbyt reprezentatywne miejsca w naszym ogrodzie, np. takie jak kompostownik, oraz zasłonić mniej zadbane tereny sąsiadujące z naszą posesją.

Mata trzcinowa 150 x 600 cmTrzcina stanowi również wartościowy materiał osłonowy, który wykorzystamy podczas przygotowywania ogrodu do zimy. Możemy wykonać z niej zabezpieczające namioty, którymi osłonimy wrażliwe na niskie temperatury i mroźny wiatr okazy. Nadają się do tego nie tylko nowe maty – warto wykorzystać również te, które straciły już swój oryginalny wygląd lub są podniszczone.

Mata trzcinowa na balkonie i tarasie

Matę, którą w ogrodzie wykorzystamy do dekoracji ogrodzenia, na balkonie i tarasie zastosujemy do przytwierdzenia do barierek i balustrady. Podobnie jak na działce, również w tym wypadku rozwiązanie takie ma wiele zalet. Zapewniamy sobie odrobinę intymności i dbamy o czystość naszej powierzchni, na którą w mniejszym stopniu nawiewane są zanieczyszczenia. Na balkonie lub w ogrodzie zwykle sprawdzają się maty niższe, jednak w razie potrzeby z łatwością dotniemy do potrzebnego rozmiaru modele o większej wysokości.

Data publikacji: 09.02.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?
Przygotowanie balkonu na ciepły sezon jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest pies lub kot. Wymaga zastosowania zabiegów, które zape...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie
Delikatny i orzeźwiający wiatr przynosi ulgę, jednak tylko w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni. W wielu wypadkach skutecznie utrudnia ogrodowe spotkani...
Czytaj więcej

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?
Produkowane najczęściej z bambusa, trzciny lub wikliny – stanowią nieodłączny element siatki. Dzięki nim przysłaniamy wszystko to, co znajduje s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Mata trzcinowa w ogrodzie – do czego ją wykorzystać