Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Ogrodzenie to integralny element posesji – powinno być trwałe i funkcjonalne, a przy tym także estetyczne. Na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzenia i jak dopasować do siebie poszczególne jego elementy – przęsła, furtkę i bramę?

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Przejdź do następnych akapitów:

Pomysł na ogrodzenie

Ogrodzenie zabezpiecza naszą posesję przed dostępem osób trzecich, zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i prywatności, a ponadto stanowi integralny element aranżacji przydomowej przestrzeni. Należy pamiętać, że wybór ogrodzenia, które będzie podobało nam się pod względem estetycznym, to nie wszystko. Musimy zadbać także o jego funkcjonalność – za którą w dużej mierze odpowiada obecność furtki oraz bramy wjazdowej. Te z kolei muszą pasować stylistycznie do wybranych przez nas przęseł – musimy także dobrać i zamontować je w taki sposób, by pozwalały na bezpieczne wchodzenie i wjeżdżanie na posesję.

Jeśli mamy pomysł na ogrodzenie naszej posesji, zastanówmy się także nad kosztami jego utrzymania. Te będą różne w zależności od rodzaju płotu, który wybierzemy – ten drewniany lub z metalu będzie wymagał regularnej konserwacji i malowania, co wiąże się z nakładami finansowymi, a także czasu poświęconego na wykonanie niezbędnych prac. Jakie praktyczne aspekty należy wziąć pod uwagę, wybierając ogrodzenie posesji?
 

Porada eksperta

Pamiętajmy, że każdy rodzaj ogrodzenia ma zalety i wady. Niektóre materiały grodzeniowe wymagają zabiegów konserwacyjnych (np. drewno, metal), podczas gdy pielęgnacja innych ograniczona jest do minimum (np. beton, siatka ogrodzeniowa). Elementy ogrodzeń systemowych zamontujemy łatwo i szybko, podczas gdy inne będą wymagać przygotowania fundamentów i murowania. Zanim więc zdecydujemy się na wybór konkretnego materiału do budowy ogrodzenia, rozważmy wszelkie za i przeciw, by upewnić się, że stworzona konstrukcja będzie odpowiadała nam pod każdym względem.

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Budowa ogrodzenia – co wziąć pod uwagę

Zanim przystąpimy do zakupu materiałów i budowy ogrodzenia, odpowiedzmy sobie na kilka pytań, które pomogą nam określić, czego oczekujemy od tego typu konstrukcji i jak ma ona wyglądać.

Z jakiego materiału wykonać ogrodzenie?

Jaki płot sprawdzi się na naszej posesji najlepiej? Będzie to zależało od kilku kwestii. Nasze ogrodzenie może powstać z drewna, co doda uroku tradycyjnej aranżacji otoczenia i pięknemu ogrodowi ze swobodnymi nasadzeniami. Może być także metalowe i składać się z efektownie uformowanych, ażurowych przęseł połączonych np. z kamiennymi słupkami. Do wyboru mamy też ogrodzenie betonowe zbudowane z połączonych ze sobą paneli czy tradycyjną siatkę ogrodzeniową. Pamiętajmy również, że poszczególne materiały do budowy ogrodzenia możemy ze sobą łączyć, uzyskując w ten sposób w pełni elegancki i funkcjonalny płot.

Wybór materiału ogrodzeniowego będzie zależał od środków finansowych, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup materiałów, ale powinien też uwzględniać konieczność przeprowadzania ewentualnych prac konserwacyjno-renowacyjnych – nie unikniemy ich szczególnie w przypadku ogrodzenia drewnianego i metalowego. O materiałach na ogrodzenie przeczytamy szerzej w tym miejscu.

Jaki styl ogrodzenia wybrać?

Jeśli nasza posesja utrzymana jest w stylu minimalistycznym, najlepiej ograniczyć wybór do nowoczesnych ogrodzeń o prostej formie – doskonale sprawdzą się tu np. przęsła stalowe wypełnione poziomymi elementami, stanowiące elementy systemów ogrodzeniowych. W przypadku posesji położonych w odległych od miast, zacisznych zakątkach, możemy zdecydować się na ogrodzenie wykonane z drewnianych sztachet lub paneli, które idealnie skomponuje się z sielskim, wiejskim krajobrazem (o możliwościach wykorzystania drewna do budowy ogrodzenia przeczytamy także tutaj). Ogrodzenie z kamienia będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych posesji, na których kamień został użyty także do budowy domu, tarasu czy elementów architektury ogrodowej. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie natomiast montaż ogrodzenia panelowego złożonego m.in. ze słupków i lekkich przęseł.

Czy wiesz, że...

W otoczeniu nowoczesnej architektury doskonale sprawdzają się także ogrodzenia gabionowe. Do ich budowy potrzebujemy przede wszystkim specjalnej siatki gabionowej oraz materiału wypełniającego, którym może być kamień, ale także drewno, kora czy zwykła ziemia.

Projekt ogrodzenia – jaka wysokość i forma?

W projekcie ogrodzenia musimy uwzględnić także jego wysokość oraz formę. Niskie ogrodzenie nie zapewni pełnej ochrony naszej posesji oraz odpowiedniego stopnia prywatności. Należy jednak pamiętać, że ogrodzenie wysokie może zbytnio zacieniać naszą działkę, a także przytłaczać ją, szczególnie, gdy jest ona niewielka (tak jak posadowiony na niej dom). Warto także rozważyć formę, jaką ma przyjąć ogrodzenie – do wyboru mamy płoty ażurowe, częściowo ażurowe lub pełne.

Ogrodzenie ażurowe (np. siatka ogrodzeniowa, przęsła stalowe, panele drewniane lub betonowe) dodadzą otoczeniu lekkości i sprawdzą się lepiej na niewielkich działkach.

Ogrodzenia pełne sprawiają wrażenie masywnych, więc najlepiej stosować je na działkach o większej powierzchni. Stanowią skuteczną ochronę posesji i zapewniają pełną prywatność. Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie ogrodzenia częściowo ażurowego (zwykle w górnej części), które nie tyko gwarantuje większe poczucie bezpieczeństwa i intymności, ale też dodaje ogrodzeniu estetyki. W każdym wypadku możemy jednak ukryć wady poszczególnych rodzajów ogrodzeń poprzez zastosowanie roślin – o tym, które z nich sadzić przy płocie, przeczytamy w tym artykule.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży     

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Brama wjazdowa i furtka – niezbędne elementy ogrodzenia

Bez względu na to, jakiego rodzaju ogrodzenie wybraliśmy, nie obędzie się ono bez bramy wjazdowej oraz furtki, pozwalających na bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy posesją a terenem zewnętrznym pojazdom oraz osobom pieszym. Jakie warunki powinni spełniać te elementy ogrodzenia i czym kierować się w ich wyborze?

Brama i furtka dopasowane do przęseł ogrodowych

Jeśli wiemy już, jak ma wyglądać nasze ogrodzenie, powinniśmy zadbać o to, by furtka i brama wjazdowa były do niego jak najlepiej dopasowane – powinny być wykonane z tego samego materiału, utrzymane w tym samym stylu i kolorystyce, a najlepiej, by wchodziły w skład jednego systemu ogrodzeniowego. Wybierając takie elementy, zyskujemy pewność, że zbudowane ogrodzenie będzie prezentowało się estetycznie i spójnie.

Wjazd na posesję i furtka ogrodzeniowa zgodne z prawem

Nie możemy zapominać, że brama wjazdowa na posesję oraz furtka muszą spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim powinny otwierać się do wnętrza działki – dotyczy to bramy skrzydłowej oraz furtki. Jeśli natomiast zdecydujemy się na bramę przesuwną, należy pamiętać, żeby nasze ogrodzenie było na tyle długie, by umożliwiało swobody ruch skrzydła – w żadnym wypadku nie może ono wychodzić na sąsiednią posesję. Warto poczytać także o wadach i zaletach poszczególnych rodzajów bram. Jeśli chodzi o wymiary bramy i furtki ogrodzeniowej, to przyjmuje się, że pierwsza z nich powinna mieć minimum 2,4 metra szerokości, a druga 90 cm. W praktyce o wiele lepszym rozwiązaniem jest natomiast montaż bramy 3-metrowej, a nawet szerszej, co pozwala na wygodne i bezpieczne pokonywanie przejazdu.

Przeczytaj także: Oznaczenia bram – jaki mamy wybór?
 

Porada eksperta

Wśród bram ogrodzeniowych możemy wyróżnić rozwierane bramy skrzydłowe oraz modele przesuwnej. Ich wybór powinien być podyktowany naszymi upodobaniami, ale także warunkami panującymi na posesji. Brama skrzydłowa sprawdzi się wtedy na wąskiej działce, gdy nasze ogrodzenie nie jest na tyle długie, by umożliwiało montaż bramy przesuwnej. Ta druga pozwala z kolei na zaoszczędzenia miejsca na podjeździe, co docenimy w sytuacji, gdy jest on krótki. W każdym wypadku warto także rozważyć zautomatyzowanie konstrukcji, by można było otwierać ją i zamykać bez konieczności wychodzenia z samochodu.

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Montaż ogrodzenia, bramy wjazdowej i furtki

Musimy pamiętać, że montaż ogrodzenia i poszczególnych jego elementów będzie wymagał zgromadzenia niezbędnych do tego materiałów. Będą to nie tylko przęsła, brama i furtka, ale i słupki ogrodzeniowe, elementy montażowe, a także liczne akcesoria, których dobór zależeć będzie od rodzaju zastosowanych elementów. W przypadku zastosowania systemu ogrodzeniowego przydatne okażą się np. bloczki czy murki ogrodzeniowe, w przypadku ogrodzenia z siatki będziemy potrzebować napinacza i drutu wiązałkowego, a do budowy ogrodzenia panelowego niezbędne okażą się obejmy, podstawy słupków czy podmurówka. W każdym przypadku należy uwzględnić konieczność zakupu wszelkich niezbędnych akcesoriów, co pozwoli nam oszacować całkowity koszt poszczególnych konstrukcji.

Data publikacji: 18.05.2017