icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż

Furtka jest niezbędnym elementem każdego ogrodzenia. Aby była funkcjonalna, musi być umieszczona w odpowiednim miejscu i odpowiednio zamontowana. Gdzie ją zamocować i jak to zrobić?

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż

Furtka w ogrodzeniu panelowym – usytuowanie

Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy uwzględnić w nim obecność furtki i najczęściej także bramy. Nie inaczej jest w przypadku ogrodzenia panelowego, które coraz częściej wybierane jest na ogrodzenie przydomowych posesji.

Zanim jednak zaczniemy wznosić ogrodzenie panelowe – a także każde inne – powinniśmy zaplanować położenie furtki i bramy. Najczęściej oba elementy montuje się tuż obok siebie, co pozwala na poprowadzenie w jednym kierunku zasilających je przewodów instalacyjnych (jeśli są przewidziane). Taki układ jest też wygodny i estetyczny.

Furtkę ogrodzeniową najczęściej planujemy naprzeciwko wejścia do domu, tak by mieć na nią dobry widok. Zamontowana na wprost drzwi wejściowych i połączona z prowadzącym do nich chodnikiem lub ścieżką pozwoli na łatwe i szybkie dostanie się do domu. Wybierając miejsce montażu furtki, możemy zdecydować się także na większe oddalenie jej od domu – to propozycja dla tych, którym zleży na efektownym urządzeniu strefy wejściowej i stworzeniu dłuższego przejścia otoczonego ogrodową zielenią.

Przeczytaj także: Kiedy zastosować ogrodzenie panelowe?

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż

Jak zamontować furtkę ogrodzeniową?

Montaż furtki jest zadaniem, z którym powinniśmy poradzić sobie we własnym zakresie. Jeśli zgromadzimy niezbędne akcesoria, a będą to słupki furtkowe, zawiasy, poziomica, kaseta z zamkiem, klamki, beton i podstawowe narzędzia, cały proces wykonamy szybko i sprawnie.

 

Uwaga!

Furtka ogrodzeniowa powinna spełniać także wymogi formalne. Przede wszystkim jej minimalna szerokość nie może być mniejsza niż 90 cm – dla większej wygody można wybrać tę o szerokości 100 cm. Pamiętajmy też, że furtka musi otwierać się do wewnątrz – najlepiej, by uchylała się całkowicie, czyli pod kątem 180 stopni, tak by umożliwić nam swobodne poruszanie się.


Montaż furtki panelowej zaczynamy od wykopania dołków na słupki, które pozwolą na stabilne osadzenie ich w odpowiedniej odległości. Następnie przystępujemy do przygotowania betonu – postępujemy wg instrukcji na opakowaniu, tworząc masę o właściwej konsystencji. Gdy mieszanka jest gotowa, sięgamy po jeden ze słupków i wsadzamy go do przygotowanego dołka na właściwą głębokość, która będzie zależna m.in. od rodzaju gruntu. Dołek zalewamy betonem. Tę samą czynność powtarzamy z drugim słupkiem – po jego osadzeniu sięgamy po poziomicę, by upewnić się, że oba słupki osadzone są równo – gdy beton jest mokry, położenie słupków możemy jeszcze w razie potrzeby wyregulować.

Do montażu samej furtki możemy przystąpić dopiero wtedy, gdy beton się utwardzi, a słupki są w pełni stabilne. Do słupka zawiasowego montujemy dolny zawias, a następnie osadzamy na nim furtkę, po czym montujemy zawias górny. W samej furtce mocujemy natomiast kasetę z zamkiem oraz klamki – czynności te możemy wykonać także przed przytwierdzeniem furtki do słupka. W słupku zamkowym mocujemy z kolei zaczep zamka, który może pełnić jednocześnie funkcję ogranicznika zabezpieczającego przed otwieraniem się furtki w przeciwną stronę. W razie problemów z płynnym zamykaniem bramki należy jeszcze wyregulować zawiasy.

Data publikacji: 30.10.2017