Produkty

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż

Furtka jest niezbędnym elementem każdego ogrodzenia. Aby była funkcjonalna, musi być umieszczona w odpowiednim miejscu i odpowiednio zamontowana. Gdzie ją zamocować i jak to zrobić?

płot panelowy furtkaFurtka w ogrodzeniu panelowym – usytuowanie

Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy uwzględnić w nim obecność furtki i najczęściej także bramy. Nie inaczej jest w przypadku ogrodzenia panelowego, które coraz częściej wybierane jest na ogrodzenie przydomowych posesji.

Zanim jednak zaczniemy wznosić ogrodzenie panelowe – a także każde inne – powinniśmy zaplanować położenie furtki i bramy. Najczęściej oba elementy montuje się tuż obok siebie, co pozwala na poprowadzenie w jednym kierunku zasilających je przewodów instalacyjnych (jeśli są przewidziane). Taki układ jest też wygodny i estetyczny.

Furtkę ogrodzeniową najczęściej planujemy naprzeciwko wejścia do domu, tak by mieć na nią dobry widok.wejście na posesję Zamontowana na wprost drzwi wejściowych i połączona z prowadzącym do nich chodnikiem lub ścieżką pozwoli na łatwe i szybkie dostanie się do domu. Wybierając miejsce montażu furtki, możemy zdecydować się także na większe oddalenie jej od domu – to propozycja dla tych, którym zleży na efektownym urządzeniu strefy wejściowej i stworzeniu dłuższego przejścia otoczonego ogrodową zielenią.

Jak zamontować furtkę ogrodzeniową?

Montaż furtki jest zadaniem, z którym powinniśmy poradzić sobie we własnym zakresie. Jeśli zgromadzimy niezbędne akcesoria, a będą to słupki furtkowe, zawiasy, poziomica, kaseta z zamkiem, klamki, beton i podstawowe narzędzia, cały proces wykonamy szybko i sprawnie.

Uwaga!

Furtka ogrodzeniowa powinna spełniać także wymogi formalne. Przede wszystkim jej minimalna szerokość nie może być mniejsza niż 90 cm – dla większej wygody można wybrać tę o szerokości 100 cm. Pamiętajmy też, że furtka musi otwierać się do wewnątrz – najlepiej, by uchylała się całkowicie, czyli pod kątem 180 stopni, tak by umożliwić nam swobodne poruszanie się.

furtka do płotu panelowegoMontaż furtki panelowej zaczynamy od wykopania dołków na słupki, które pozwolą na stabilne osadzenie ich w odpowiedniej odległości. Następnie przystępujemy do przygotowania betonu – postępujemy wg instrukcji na opakowaniu, tworząc masę o właściwej konsystencji. Gdy mieszanka jest gotowa, sięgamy po jeden ze słupków i wsadzamy go do przygotowanego dołka na właściwą głębokość, która będzie zależna m.in. od rodzaju gruntu. Dołek zalewamy betonem. Tę samą czynność powtarzamy z drugim słupkiem – po jego osadzeniu sięgamy po poziomicę, by upewnić się, że oba słupki osadzone są równo – gdy beton jest mokry, położenie słupków możemy jeszcze w razie potrzeby wyregulować.

Do montażu samej furtki możemy przystąpić dopiero wtedy, gdy beton się utwardzi, a słupki są w pełni stabilne. Do słupka zawiasowego montujemy dolny zawias, a następnie osadzamy na nim furtkę, po czym montujemy zawias górny. W samej furtce mocujemy natomiast kasetę z zamkiem oraz klamki – czynności te możemy wykonać także przed przytwierdzeniem furtki do słupka. W słupku zamkowym mocujemy z kolei zaczep zamka, który może pełnić jednocześnie funkcję ogranicznika zabezpieczającego przed otwieraniem się furtki w przeciwną stronę. W razie problemów z płynnym zamykaniem bramki, należy jeszcze wyregulować zawiasy.

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu, jak dopasować do ogrodu?

Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu, jak dopasować do ogrodu?
Aby ogrodzenie domu pełniło nie tylko funkcję czysto użytkową, ale także stanowiło element dekoracyjny naszej posesji ważne jest, by płot, brama wejśc...
Czytaj więcej

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?
Ogrodzenie to integralny element posesji – powinno być trwałe i funkcjonalne, a przy tym także estetyczne. Na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzen...
Czytaj więcej

Jak przygotować ogrodzenie i bramę do zimy?

Jak przygotować ogrodzenie i bramę do zimy?
Zima to czas, kiedy wszelkie elementy znajdujące się na świeżym powietrzu narażone są na niszczenie. Szczególnie dotyczy to ogrodzeń, których w żaden ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż