Produkty

Charakterystyka płytek heksagonalnych

Charakterystyka płytek heksagonalnych

Ich wyglądem zachwyci się każdy, kto miał możliwość przebywania we wnętrzu, w którym zostały położone. Zmieniają optycznie przestrzeń, nadając jej głębi, a umiejętne zastosowanie poszczególnych kolorów składające się na całość wykańczanego pomieszczenia nie ma sobie równych w porównaniu do kwadratowych wzorów, jakie opanowały wnętrza naszych mieszkań. Co warto wiedzieć o płytkach heksagonalnych?

płytki podłogowe heksagonalneWzór heksagonu, czyli sześciokąta, nie jest jedynym, jaki daje o sobie znać ostatnimi czasy w dekoratorstwie wnętrz. Aby urozmaicić przestrzenie ścian czy podłóg, stosowane są jeszcze bardziej wymyślne kształty – arabeski czy ośmiokątne, które do zapełnienia płaszczyzn potrzebują kwadratowych, mniejszych rozmiarowo uzupełnień. Stanowią one zupełnie nową jakość w kreowaniu aranżacji wnętrz. I chociaż nie są wciąż dostępne w takim wymiarze rozmiarów i kolorów, na jaki zasługują, do nich należy przyszłość wykańczanych ceramiką wnętrz łazienek, kuchni i innych pomieszczeń.

Płytki heksagonalne przypominają stare, wymyślne wzory parkietów podłogowych, które kładzione były w dworkach i pałacach, a które zastąpione zostały przez standardowe, proste wzory lub przylegające do siebie deski. Przywodzą na myśl bogactwo i komfort – nieprzypadkowo, ponieważ są dobrem luksusowym z racji swojej ceny i mniejszej dostępności na rynku w porównaniu ze zwykłymi, kwadratowymi płytkami ceramicznymi i gresowymi.

Określa się je jako plastry, co jest związane z naturalnym skojarzeniem z sześciobocznymi plastrami miodu tworzonymi w ulu przez pszczoły, a inną nazwą są heksagony. Dostępne są w różnych wymiarach – mniejsze formy heksagonalne przypominają precyzyjnie ułożoną mozaikę i znajdują zastosowanie w niedużych przestrzeniach. Z kolei duże heksagony, na przykład o rozmiarze 56 na 56 cm lub większym, stosowane są w dużych wnętrzach, gdzie podkreślają i akcentują kubaturę pomieszczeń. Bardzo interesująco prezentują się nie tylko w ograniczonych ścianami przestrzeniach, ale również na zewnątrz budynku – przydają mu szyku i elegancji, a odmienny kształt wywołuje co najmniej tak duże wrażenie, jak ekskluzywny materiał wykorzystany do wytworzenia płytek w standardowych kształtach.płytka heksagonalna

Płytki heksagonalne w mniejszych wymiarach są równie łatwe do nakładania, co kwadratowa mozaika – sprzedawane są przyklejane do siatki, co umożliwia szybkie ich przytwierdzenie do powierzchni. Jednak w przeciwieństwie do kwadratowych kształtów, pozwalają na zupełnie inne wrażenia związane z użyciem kolorów. Wystarczą zaledwie 3 z nich – czarny, szary i biały, by pomieszczenie nimi wypełnione optycznie wyglądało na bardziej przestrzenne, niż jest w rzeczywistości. Efekt trójwymiarowości dają z kolei płytki heksagonalne, które składają się z trzech rombów – jeśli każdy z nich będzie miał odmienną barwę i ułożą się one w jeden wzór, będziemy mieć wrażenie, że układają się one w niekończące się schody.

Tego typu materiał, który położyć możemy na podłogach, w zupełnie inny, bardziej spójny sposób będzie łączył się z parkietem ułożonym w jodełkę. Jednak przed zastosowaniem takiego łączenia warto dobrać odpowiedniej wielkości płytki oraz drewniany materiał, który będzie zastosowany na przylegającej do ceramicznych heksagonów podłodze z drewna. Oczywiście możliwe jest również cięcie heksagonów w połowie, jednak tego rodzaju sztywna, jednoliniowa granica między ceramiką a drewnem będzie zauważalna i wypaczy możliwości, jakie daje zastosowanie sześciobocznych płytek.

W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, są mniej lub bardziej nasiąkliwe, co bezpośrednio wpływa na możliwość zastosowania ich w takich pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia. Przykładem niech będzie porcelana, której nasiąkliwość wynosi poniżej 0,5% - w tym wypadku z ekskluzywnym designem idzie w parze idealna jakość, co jest ważne w pomieszczeniach, w których częsta jest obecność wilgoci.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pepitka na ścianie w łazience? Sprawdzamy szykowną, ale nowoczesną kolekcję Femme

Pepitka na ścianie w łazience? Sprawdzamy szykowną, ale nowoczesną kolekcję Femme
Tradycyjne sposoby na wykończenie i urządzenie łazienek mogą wydawać się oklepane. Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie różniło się od innych,...
Czytaj więcej

Wady i zalety płytek na balkonie

Wady i zalety płytek na balkonie
Stosowanie płytek na balkonie to rozwiązanie popularne, wygodne i mające wiele plusów. Ma jednak również drobne wady. Warto zapoznać się...
Czytaj więcej

Oryginalne płytki w kuchni – przegląd nowoczesnych propozycji

Oryginalne płytki w kuchni – przegląd nowoczesnych propozycji
Zastosowanie płytek ceramicznych to najbardziej klasyczny sposób na wykończenie posadzki i ścian w kuchni – wciąż cieszy się jednak niesł...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
03.10.2016
Płytki heksagonalne naprawdę mają coś w sobie i bardzo się cieszę, że są znowu produkowane.
03.05.2016
Rzeczywiście fajne takie płytki heksagonalne! Szczególnie z kamionki, ale w sumie mozaika tego typu też by u mnie pasowała gdzieniegdzie.

Ocena i komentarz dla:

Charakterystyka płytek heksagonalnych