LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Płytki heksagonalne – jak wyglądają i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Płytki heksagonalne – ich wyglądem zachwyci się każdy, kto miał możliwość przebywania we wnętrzu, w którym zostały położone. Zmieniają optycznie przestrzeń, nadając jej głębi, a umiejętne zastosowanie poszczególnych kolorów składające się na całość wykańczanego pomieszczenia nie ma sobie równych w porównaniu do kwadratowych wzorów, jakie opanowały wnętrza naszych mieszkań. Co warto wiedzieć o płytkach heksagonalnych?

Przejdź do następnych akapitów:
Czym się wyróżniają płytki heksagonalne?
Płytki heksagonalne – gdzie warto je ułożyć?
Płytki heksagonalne na podłogę – czy to dobry pomysł?
Jak układać płytki heksagonalne – o czym warto pamiętać?
Płytki sześciokątne – podsumowanie

Czym się wyróżniają płytki heksagonalne?
Płytki heksagonalne przypominają stare, wymyślne wzory parkietów podłogowych, które kładzione były w dworkach i pałacach, a które zastąpione zostały przez standardowe, proste wzory lub przylegające do siebie deski. Przywodzą na myśl bogactwo i komfort – nieprzypadkowo, ponieważ są dobrem luksusowym z racji swojej ceny i mniejszej dostępności na rynku w porównaniu ze zwykłymi, kwadratowymi płytkami ceramicznymi i gresowymi. Płytki heksagon to doskonała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań w kształcie kwadratu czy prostokąta. Popularne „plastry” charakteryzują się odpornością na działanie wody czy uszkodzenia. 

Płytki heksagonalne – gdzie warto je ułożyć?
Określa się je jako plastry, co jest związane z naturalnym skojarzeniem z sześciobocznymi plastrami miodu tworzonymi w ulu przez pszczoły. Inną nazwą są heksagony. Dostępne są w różnych wymiarach – mniejsze formy heksagonalne przypominają precyzyjnie ułożoną mozaikę i znajdują zastosowanie w niedużych przestrzeniach. 

Zobacz również: Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Z kolei duże heksagony, na przykład o rozmiarze 56 na 56 cm lub większym, stosowane są w dużych wnętrzach, gdzie podkreślają i akcentują kubaturę pomieszczeń. Bardzo interesująco prezentują się nie tylko w ograniczonych ścianami przestrzeniach, ale również na zewnątrz budynku – przydają mu szyku i elegancji, a odmienny kształt wywołuje co najmniej tak duże wrażenie, jak ekskluzywny materiał wykorzystany do wytworzenia płytek w standardowych kształtach.

W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, płytki te są mniej lub bardziej nasiąkliwe. Bezpośrednio wpływa to na możliwość zastosowania ich w takich pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia. Przykładem niech będzie porcelana, której nasiąkliwość wynosi poniżej 0,5% – w tym wypadku z ekskluzywnym designem idzie w parze idealna jakość, co jest ważne w pomieszczeniach, w których częsta jest obecność wilgoci.

plytki-heksagonalneplytki-heksagonalneplytki-heksagonalneplytki-heksagonalne

Płytki heksagonalne na podłogę – czy to dobry pomysł?
Tego typu materiał, który położyć możesz na podłogach, w zupełnie inny, bardziej spójny sposób będzie łączył się z parkietem ułożonym w jodełkę. Jednak przed zastosowaniem takiego łączenia warto dobrać odpowiedniej wielkości płytki sześciokątne oraz drewniany materiał, który będzie zastosowany na przylegającej do ceramicznych heksagonów podłodze z drewna. Oczywiście możliwe jest również cięcie heksagonów w połowie, jednak tego rodzaju sztywna, jednoliniowa granica między ceramiką a drewnem będzie zauważalna i wypaczy możliwości, jakie daje zastosowanie sześciobocznych płytek.

Płytki heksagon w mniejszych wymiarach są równie łatwe do nakładania, co kwadratowa mozaika – sprzedawane są przyklejane do siatki, co umożliwia szybkie ich przytwierdzenie do powierzchni. Jednak w przeciwieństwie do kwadratowych kształtów, pozwalają na zupełnie inne wrażenia związane z użyciem kolorów. Wystarczą zaledwie 3 z nich – czarny, szary i biały, by pomieszczenie nimi wypełnione optycznie wyglądało na bardziej przestrzenne, niż jest w rzeczywistości. 

Efekt trójwymiarowości dają z kolei płytki heksagonalne, które składają się z trzech rombów – jeśli każdy z nich będzie miał odmienną barwę i ułożą się one w jeden wzór, będziemy mieć wrażenie, że układają się one w niekończące się schody.

Jak układać płytki heksagonalne – o czym warto pamiętać? 
Wydawałoby się, że układanie płytek heksagonalnych jest zadaniem uciążliwym i mozolnym. Nie jest to jednak prawdą. Dobry projekt, odpowiednie obliczenia i kilka porad – to wystarczy, byś stworzył niepowtarzalną ścianę czy podłogę. O czym powinieneś pamiętać podczas pracy? 

Płytki heksagonalne to elegancki sposób na dekorację ściany. Zanim jednak przystąpisz do ich montażu, musisz wybrać odpowiedni produkt. Zwróć uwagę na rozmiary, wzór oraz kolor płytek. Stwórz cały projekt na papierze. Zmierz ścianę, na której znajdą się płytki, by dobrać odpowiednie wymiary oraz ilość produktu. 

Sprawdź także: Funkcjonalna łazienka w stylu skandynawskim - metamorfoza w Twoim domu

Może się okazać, że konieczne będzie docięcie płytek. Pamiętaj, aby wykonać to zadanie piłą, która tnie na mokro. Dzięki temu płytka nie pęknie, a pracę wykonasz sprawnie. Zaopatrz się w zatyczki do uszu, ponieważ sprzęt do cięcia jest dosyć głośny. Konieczne będą również rękawice oraz gogle. Czasem zdarzą się odpryski. Do cięcia płytki możesz również wykorzystać karton. Przygotuj sobie odpowiednie kształty.

Pamiętaj również o tym, by zaprawę przygotowywać małymi partami. Dzięki temu nie będziesz musiał się obawiać, że międzyczasie stwardnieje. Zabezpiecz inne elementy w pomieszczeniu, by ich nie zachlapać. Po nałożeniu i rozczesaniu zaprawy pozostaw wypukłości, by płytka odpowiednio przylgnęła do powierzchni. Musisz być niezwykle precyzyjny, ponieważ klej chwyta praktycznie od razu. 

Płytki heksagonalne możesz również układać na podłodze. Sam proces nie różni się praktycznie niczym, jednak musisz dobrać odpowiedni produkt. Zwróć uwagę na parametry płytki. Przeczytaj etykietę i upewnij się, że kafelki przeznaczone są do poruszania się po nich. 

plytki-heksagonalneplytki-heksagonalneplytki-heksagonalneplytki-heksagonalne

Płytki sześciokątne – podsumowanie
Płytki plaster miodu, czyli w formie sześciokąta, nie są jedynym, rozwiązaniem, jakie daje o sobie znać ostatnimi czasy w dekoratorstwie wnętrz. Aby urozmaicić przestrzenie ścian czy podłóg, stosowane są jeszcze bardziej wymyślne kształty – arabeski czy ośmiokątne, które do zapełnienia płaszczyzn potrzebują kwadratowych, mniejszych rozmiarowo uzupełnień. Stanowią one zupełnie nową jakość w kreowaniu aranżacji wnętrz. I chociaż nie są wciąż dostępne w takim wymiarze rozmiarów i kolorów, na jaki zasługują, do nich należy przyszłość wykańczanych ceramiką wnętrz łazienek, kuchni i innych pomieszczeń. Niezależnie, na który wariant postawisz, najlepsze produkty znajdziesz w asortymencie Castoramy!

Data publikacji: 09.02.2016