Funkcjonalna łazienka w stylu skandynawskim - metamorfoza w Twoim domu

Marzy Ci się łazienka w stylu skandynawskim? Postaw na jasne barwy, proste formy i naturalne materiały. Do odmienienia przestrzeni użyj kafli imitujących drewno, szarej farby, funkcjonalnych mebli oraz oryginalnych dodatków, także tych wykonanych własnoręcznie.

Przejdź do następnych akapitów:

 1. Skandynawski design, czyli pochwała prostoty i praktyczności
 2. Łazienka skandynawska – nasz projekt
 3. Metamorfoza łazienki – jak przygotować pomieszczenie do remontu?
 4. W ramach przygotowania do remontu koniecznie pozbądź się wilgoci. Jak to zrobić?
 5. Materiały potrzebne podczas remontu
 6. Łazienka w stylu skandynawskim – jak przeprowadzić remont?
 7. Styl skandynawski – dodatki do wnętrza
 8. Łazienka w stylu skandynawskim – aranżacje, które Cię zainspirują

Skandynawski design, czyli pochwała prostoty i praktyczności

Nasi sąsiedzi zza Bałtyku mają fantastyczny zmysł do aranżacji wnętrz, który Polacy nieprzerwanie od dobrych kilku lat chętnie adaptują w swoich domach. W czym tkwi urok stylu Skandynawów? Zdecydowanie w prostocie, spójności, umiłowaniu natury, praktycznych rozwiązaniach i minimalizmie.

Wnętrza skandynawskie pełne są jasnych kolorów – m.in. bieli i szarości – oraz naturalnych materiałów. Nie może w nich zabraknąć drewna czy kamienia. To swego rodzaju trzon i cecha charakterystyczna tego stylu.

łazienka skandynawska

Kolejną istotną cechą w pomieszczeniach wprost z północy Europy jest światło, którego im więcej w pokoju, tym lepiej. Wiele powierzchni zastosowanych we wnętrzach skandynawskich, ma za zadanie jak najlepiej odbijać wpadające do środka promienie. W tym celu wykorzystuje się np. połyskujące fronty mebli czy duże tafle lustra. Szczególnie te drugie powierzchnie dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie – to korzystny patent, idealny do wykorzystania przy małym metrażu. Jeśli nie masz możliwości wpuszczenia do wnętrza światła dziennego (co nierzadko dotyczy łazienek w mieszkaniach w blokach), pamiętaj, by dobrze doświetlić przestrzeń. To bardzo istotne. Warto dodać, że często, by maksymalnie skorzystać z naturalnego oświetlenia, we wnętrzach skandynawskich rezygnuje się z firan i zasłon.

skandynawski design

Duńczycy, mieszkańcy Finlandii i Szwedzi przywiązują dużą wagę do ekologii, co pokazują również w wystroju swojego codziennego otoczenia. Stąd ich zamiłowanie do naturalnych materiałów i tkanin. Co ciekawe, mimo że urządzane przez nich wnętrza są minimalistyczne, sprawiają wrażenie nie chłodnych, a bardzo ciepłych i przytulnych.

Fakt, że skandynawski design bazuje na minimalizmie, nie oznacza, że wnętrza są surowe i pozbawione dodatków. Wręcz przeciwnie. Znajdziesz w nich elementy wystroju z naturalnych materiałów, takich jak wełna, len czy wiklina. Mimo, że jest ich niewiele, nadają pomieszczeniom wspomnianego przytulnego charakteru i to właśnie one ocieplają je.

Styl skandynawski

A co z meblami w praktycznie urządzonych pomieszczeniach? Oczywiście, że są i to bardzo funkcjonalne. Co więcej, z uwagi na minimalizm, współgrają z przestrzenią, a ta nie jest nimi przytłoczona. Dobierając jakiekolwiek meble do stylu skandynawskiego, pamiętaj, że w pierwszej kolejności muszą one służyć użytkownikom, a dopiero potem odpowiednio wyglądać. Proste, niewielkie, ale za to bardzo funkcjonalne szafki, idealnie sprawdzą się do wnętrz aranżowanych w stylu skandynawskim. Koniecznie białe lub z naturalnego drewna.

Czasem we wnętrzach inspirowanych Skandynawią pojawiają się meble i dodatki vintage oraz przejawy eklektyzmu. Co ciekawe, z biegiem lat aranżowanie przestrzeni na wzór z północy Europy mocno ewoluowało. Obecnie doszukasz się kilku odmian i znajdziesz w nich elementy różnorodnych stylów.

Gdzie zastosować jasną i funkcjonalną przestrzeń? Styl skandynawski sprawdzi się w każdym wnętrzu – w pokoju dziecięcym, kuchni czy salonie. Wprowadzając go do swojej łazienki, niezależnie od jej rozmiarów, stworzysz sobie domową strefę relaksu współgrającą z naturą, w której na pewno znajdziesz ukojenie. Niezależnie od tego, czy wejdziesz do niej na szybki prysznic czy odprężającą kąpiel po ciężkim dniu.

Oczami wyobraźni widzisz już swoją łazienkę? Gotowy na metamorfozę? No to zaczynamy!

Łazienka skandynawska – nasz projekt

Najwięcej trudności przysparzają metamorfozy niewielkich pomieszczeń. Takich, których za sprawą przyzwyczajenia do pewnego układu, może Ci się wydawać, że ani inaczej, ani funkcjonalniej się nie da się urządzić. Czasem nie trzeba zmienić wiele, by efekt był spektakularny. Stąd koncepcja niewielkiej łazienki (5 m2). Idealna do zastosowania w mieszkaniu w bloku. Będzie to elegancka, przytulna, a przede wszystkim funkcjonalna łazienka, utrzymana w stylu skandynawskim. Jak wygląda projekt?

metamorfoza łazienki

Na ścianie z prysznicem i podłodze pojawią się kafle imitujące drewno. Ten sam materiał pokryje stelaż toalety. Ściany uzupełnią też białe płytki i szara farba. W pomieszczeniu znajdzie się dodatkowo:

 • toaleta,
 • umywalka o szerokości 60 cm wraz z szafką,
 • szafka lustrzana,
 • pralka,
 • suszarka,
 • prysznic,
 • lustro,
 • wieszak.

Metamorfoza łazienki – jak przygotować pomieszczenie do remontu?

Po wyniesieniu z pomieszczenia wszystkich mobilnych mebli i urządzeń, wyczyść łazienkę aż do gołego betonu. Skuj stare płytki ze ścian i podłogi. Pozbądź się wanny lub brodzika z prysznica, drzwi i futryn (jeśli też je wymieniasz) oraz kratek wentylujących. Oczyść także ściany i sprawdź ich stan.

Problemem, który najczęściej pojawia się w łazienkach, jest wilgoć i idący w ślad za nią grzyb. Słaba wentylacja oraz środowisko narażone na ciągłe działanie wody i pary wodnej, sprzyja jego rozwojowi. To nie tylko kłopot estetyczny, ale również zdrowotny.

Może zdarzyć się tak, że problem ukarze się Twoim oczom dopiero po ściągnięciu płytek. Zwilgocenie ściany wynikające z przecieku rury lub ciągłego polewania tej samej powierzchni (szczególnie niezabezpieczonej) także przyczynia się do powstania grzyba. Takiej sytuacji nie możesz zbagatelizować.

W ramach przygotowania do remontu koniecznie pozbądź się wilgoci. Jak to zrobić?

Jeżeli grzyb jest głęboko, musisz skuć tynk (z zapasem), całkowicie osuszyć pomieszczenie i użyć specjalnego preparatu eliminującego zarodniki – na wyczyszczoną powierzchnię nałóż środek grzybobójczy (np. preparat do usuwania grzyba SUPERPROFI). Na koniec nałóż nowe tynki.
Gdy grzyb nie wniknął w ścianę, wystarczy, że użyjesz wyłącznie preparatu grzybobójczego. Pamiętaj tylko, by nie skracać czasu jego schnięcia.
Metamorfoza łazienki nie zawsze wiąże się z usuwaniem starych płytek. Kiedy nie jest to konieczne? Wykonaj prosty test. Jeśli po stuknięciu w kafelek nie usłyszysz głuchego dźwięku to znak, że materiał dobrze przylega do ściany, a Ty nie musisz skuwać glazury. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, że płytki na podłodze nie mogą być ułożone wyżej od tych w przedpokoju. Takie zabezpieczenie okaże się bardzo przydatne podczas ewentualnego zalania.

Ściany są już gołe? Teraz musisz jedynie oczyścić pomieszczenie z gruzu i łazienka w skandynawskim stylu może powoli powstawać. Nim jednak rozpoczniesz prace, wybierz się na zakupy po wszystkie przydatne produkty.

Materiały potrzebne podczas remontu

Na początek bardzo ważna uwaga. Planując remont, nie odkładaj zakupów na ostatni moment. Czasem sprowadzenie materiałów lub elementów wyposażenia trwa kilka dni. Szkoda, by przez taki powód twoje prace znacząco się opóźniły. A co powinno znaleźć się na liście zakupów, by skandynawski styl zagościł w Twojej łazience?

 

Zacznijmy od materiałów i narzędzi potrzebnych podczas przygotowania powierzchni do remontu. Do skucia starych kafelek przyda Ci się stalowy przebijak i młotek. Z kolei do wyrównania ścian potrzebna będzie wodoodporna płyta gipsowa. Produkt ten maskuje pęknięcia oraz nierówności tynku, co znacznie ułatwia pracę. Stanowi też barierę przeciwpożarową. Stworzysz z niej także ściankę działową, która stanie się bokiem kabiny prysznicowej. W tym celu dodatkowo będziesz potrzebować specjalnych profili (do zrobienia konstrukcji).

Według projektu, łazienka w stylu skandynawskim powstanie z połączenia dwóch rodzajów płytek oraz emalii. Wybierając farbę, sięgnij po jasnoszary kolor. Pamiętaj, by był to produkt przeznaczony do zastosowania w łazience (czyli wodoodporny). Trzon aranżacji stanowią płytki imitujące drewno. A dopełnią ją klasyczne białe kafle. Taki wybór materiałów sprawi, że Twoja skandynawska łazienka nie wyjdzie z mody przez lata.

funkcjonalna łazienka

Kafelki o chropowatej fakturze dobrze sprawdzą się w łazience, bo mają właściwości antypoślizgowe. Przejedź palcem po płytce, a wyczujesz delikatną fakturę. To właśnie ona zabezpiecza stopę przed pośliźnięciem się na mokrej podłodze. Warto wiedzieć, że w niewielkich łazienkach dobrze jest użyć dwóch rodzajów kafli, niekoniecznie rozgraniczając podłogę od ściany. Wyraźniejszą płytką możesz na przykład podkreślić wybrane elementy pomieszczenia. 

Kompletując farby i kafle, nie zapomnij o dodatkowych materiałach i akcesoriach. A przyda ci się m.in.:

 • wałek do malowania,
 • odpowiednia zaprawa,
 • preparat do gruntowania ścian,
 • kolorystycznie dobrana fuga,
 • krzyżyki do zachowania odpowiedniej szerokości między kaflami,
 • paca do nałożenia kleju.
skandynawski styl

Podczas zakupów wybierz również armaturę i potrzebne meble. Zgodnie z zaproponowanym projektem, skandynawski styl wnętrza łazienki dopełni:

 • biała szafka z dwoma szufladami (60-centymetrowa),
 • takiej samej szerokości zlew,
 • szafka z lustrem,
 • stelaż podtynkowy z miską toaletową,
 • duże lustro.

Wanna czy prysznic – to jeden z największych dylematów każdego, kto przygotowuje się do metamorfozy łazienki. Z uwagi na metraż ustalony w projekcie i fakt, że ma to być bardzo funkcjonalne pomieszczenie, stanie w nim prysznic. Jak wybrać odpowiednią kabinę? W pierwszej kolejności podejmij decyzję, czy zainstalujesz niski, czy wysoki brodzik. Kieruj się nie tylko gustem i zmysłem estetycznym, ale także możliwościami budynku. Następna sprawa to drzwi. Ich wybór nie kończy się na podaniu w sklepie wymiaru. Dostępnych jest mnóstwo modeli, które różni m.in. sposób otwierania. Przesuwne, wahadłowe, składane, otwierane na dwa skrzydła – jak sam widzisz opcji jest wiele. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wybierasz wannę, prysznic, czy toaletę, sprawdź w sklepie wygodę korzystania z danego urządzenia. Skontroluj m.in. czy odpowiada Ci wysokość brodzika oraz poziom umiejscowienia miski toaletowej na stelażu.

Łazienka w stylu skandynawskim – jak przeprowadzić remont?

Po przygotowaniu pomieszczenia i oczyszczeniu go z gruzu (pamiętaj, by odpady umieścić w specjalnym pojemniku lub worku), czas zmienić wygląd wnętrza na styl skandynawski.

Jeśli to konieczne, metamorfoza łazienki powinna się rozpocząć od prac hydraulicznych i wymiany starej instalacji elektrycznej. By nie przysporzyć sobie dodatkowej pracy, kosztów i problemów, skorzystaj z usług fachowców. Co dalej?

Przy pomocy wodoodpornych płyt gipsowych zakryj widoczne rury, ubytki i nierówności ścian. Zamontuj też stelaż podtynkowy z miską toaletową i zabuduj go. Według projektu na wprost drzwi stanie prysznic. Jego boczne ściany utworzą mury pomieszczenia i dodatkowa ścianka działowa. Stwórz ją na tym etapie prac. Zamontuj także brodzik.

Skandynawska łazienka powoli nabiera kształtów. Teraz czas na zabezpieczenie ściany, kafelkowanie i malowanie. By kafle i farba dobrze się trzymały, nie zapomnij zagruntować powierzchni przed ich przytwierdzeniem. Płytki imitujące drewno połóż na podłodze, ścianie pod prysznicem oraz na ściance zasłaniającej stelaż toalety. Mur, do którego przytwierdzisz stelaż z muszlą sedesową, uzupełnij białymi kaflami. Połóż je również na bokach kabiny prysznicowej. Resztę ścian pokryj farbą w szarym kolorze. Po fugowaniu zabezpiecz narożniki silikonem (szczególnie miejsca narażone na częsty kontakt z wodą).

Po położeniu kafelków i pomalowaniu ścian, łazienka w skandynawskim stylu jest już prawie gotowa. Pora złożyć meble, wnieść sprzęty i zamontować potrzebne urządzenia. Montaż szafek z reguły nie jest trudny. Składając je, zawsze kieruj się instrukcją. Nie bagatelizuj informacji o konieczności pomocy drugiej osoby. By meble były dobrze skręcone, czasem wymagają przytrzymania z jednej strony, co trudno zrobić samemu. Gdzie rozstawić urządzenia?

wnętrza skandynawskie

Tuż obok toalety zamontuj szafkę ze zlewem. Nad umywalką zawieś szafkę lustrzaną. Pralkę i suszarkę wstaw obok prysznica (jedna na drugą). Zamontuj drzwi do kabiny oraz armaturę. Naprzeciwko toalety zawieś lustro i drewniany wieszak na ręczniki.

Łazienka skandynawska już prawie gotowa. Czas na ostatni etap pracy, czyli dekorowanie pomieszczenia.

Styl skandynawski – dodatki do wnętrza

Jak pewnie pamiętasz, głównie minimalizm i prostota składają się na styl skandynawski. Łazienka nie może się jednak obyć bez podstawowych dodatków, takich jak pojemniki na akcesoria kosmetyczne, dozownik mydła, uchwyt na papier toaletowy czy kosz na pranie. Dekorując wnętrze, postaw na naturalne materiały. I pamiętaj, im prościej, tym lepiej, a każdy przedmiot ma mieć swoje odpowiednie miejsce. Co wybrać? Kamienna mydelniczka, wiklinowe kosze lub drewniane pojemniki idealnie wpasowują się w styl skandynawski. Łazienka, szczególnie ta z dostępem do naturalnego światła, to także dobre miejsce na hodowanie zielonych roślin w doniczkach pasujących do pomieszczenia.

 

łazienka w stylu skandynawskim

Wnętrza skandynawskie bazują na jasnych kolorach, jednak wybrane przez Ciebie dodatki wcale nie muszą być białe ani szare. Śmiało postaw na barwny kontrast. Pomieszczenia urządzone zgodnie z pomysłami Skandynawów doskonale uzupełnią elementy w kolorze błękitu, wrzosu, zieleni, żółci czy czerni. Pamiętaj tylko, że im prostsza forma, tym lepiej, a umiar ma ogromne znaczenie.

Czym jeszcze można urozmaicić stworzony w łazience styl skandynawski? Dodatki zrobione własnoręcznie to zawsze dobry pomysł na dekorację wnętrza. Włóż drewniane gałązki do wazonu albo kamienie do słoika i postaw je na półce powstałej ze stelaża toalety. Sklej ze sobą kilka plastrów drewna o niewielkiej średnicy i umieść stworzoną instalację zamiast wazonu.

Jeśli lubisz majsterkować, stwórz sobie nietypowy pojemnik na akcesoria kosmetyczne, który zawiesisz na ścianie w łazience. Przygotuj kawałek drewnianej deski (muszą się na nim zmieścić trzy słoiki) i postarz go za pomocą specjalnej szczotki. Następnie zabezpiecz powierzchnię olejem, który dodatkowo jeszcze bardziej podkreśli strukturę materiału. Teraz przykręć do deski metalowe obręcze (standardowo używa się ich do łączenia rur). Włóż w nie słoiki, dokręć i gotowe.

Łazienka w stylu skandynawskim – aranżacje, które Cię zainspirują

Nie brakuje pomysłów na to, jak ma wyglądać łazienka w stylu skandynawskim. Aranżacje i inspiracje są naprawdę bardzo różne, a głównie chodzi w nich o umiar, jasne barwy i proste formy. Powyższy projekt to tylko jedna z propozycji, jak zinterpretować styl skandynawski. Łazienka zaaranżowana w tym nurcie może mieć wiele odmiennych wykończeń.

Jak jeszcze możesz ją zaprojektować?

Królującą w skandynawskim stylu biel, przełam czernią. Postaw na drobne kafelki w kolorze węgla, wannę i pozostałe akcesoria o tej samej barwie oraz zielone rośliny.
Zamiast płytek imitujących drewniane deski, połóż na ścianę naturalny materiał. Wcześniej dobrze zaimpregnuj jego powierzchnię, by nie wchłaniał wilgoci, kurzu i brudu.

styl skandynawski

Nie montuj klasycznego drewnianego wieszaka na ręczniki, ale użyj starej, odnowionej drabiny lub krzesła z powiększonym oparciem. Ta ciekawa a zarazem nietypowa ozdoba uatrakcyjni wnętrze.
Zamiast montować szafkę pod zlew, wpuść go w drewniany lub kamienny blat.
Ciekawym pomysłem na aranżację wnętrza w stylu skandynawskim jest zabawa formą. W celu urozmaicenia ściany z płytkami, kafelki możesz ułożyć nie w tradycyjny sposób, a na przykład w jodełkę. Dzięki takiemu ułożeniu, ściana sama w sobie będzie ozdobą. Z kolei ciekawą taflę lustra utworzysz z połączenia kilkunastu heksagonów.
Jeśli nie jesteś uwiązany małym metrażem, wstaw do wnętrza białą wannę lub prysznic zbudowany ze szklanych ścian.
Data publikacji: 20.02.2019