Produkty

Co warto wiedzieć o płytkach wielkoformatowych?

Co warto wiedzieć o płytkach wielkoformatowych?

Płytki wielkoformatowe coraz częściej wybierane są jako element wykończenia ścian czy podłóg. Nie tylko prezentują się efektownie i nowocześnie, ale z łatwością można je utrzymać w czystości.

Przejdź do następnych akapitów:

Wielkoformatowe, czyli jakie?

Płytki uważa się za wielkoformatowe, jeśli co najmniej jeden z wymiarów przekracza 30 cm. Niektórzy twierdzą, że wielkoformatowe produkty tego typu powinny mieć wymiary większe niż 45 x 45 cm, a prostokątne – co najmniej 30 x 60 cm czy też powyżej 25 x 70 cm. Niezależnie jednak od konkretnych wymiarów większe płytki stały się modne i coraz chętniej stosowane.

Gres Erato luxo polerowany

Grubość płytek

Grubość płytek wielkoformatowych wynosić może już od 3 mm (tzw. płytki slim), poprzez 4 do 5 mm, a najpopularniejsze grubości to 9 do 12 mm. Najcieńsze płytki są stosowane na ściany wewnętrzne i często wzmacniane są siatką z włókna szklanego. Pocienione płytki można układać nawet na istniejących już okładzinach ceramicznych lub kamiennych. Można więc zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku przeznaczonego na skuwanie starej powierzchni. Cieńsze płytki zabierają także mniej przestrzeni użytkowej w mieszkaniu.

Materiałem, z jakiego wykonane są płytki wielkoformatowe, może być glazura, terakota, gres i szereg innych. Im większy format, tym ważniejszy staje się sposób ułożenia oraz przebieg fug. Ma to potem znaczący wpływ na estetykę wykonania i efekt końcowy.

Układanie płytek wielkoformatowych

Gres szkliwiony Belsize 60 x 120 cm natural 1,44 m2

Trzeba pamiętać, że ułożenie płytek wielkoformatowych stanowi znacznie większe wyzwanie niż układanie płytek małych. W przypadku dużego formatu nie da się ukryć ani zatuszować nierówności, braku wypoziomowania czy przesunięć. Poprawne ułożenie dużych płytek wymaga przygotowania idealnie gładkiej powierzchni, najlepiej przy współpracy 2 osób, ewentualnie użycia przyssawek. Warto stosować upłynnioną masę klejową oraz gumowy młotek do dociskania powierzchni płytek. Żeby nie dopuścić do przypadkowego pęknięcia materiału (a każda z dużych płytek to niemały koszt), trzeba wypełnić klejem całą powierzchnię pod płytą bez pozostawiania tam pustych miejsc.

Fugowanie płytek wielkoformatowych

Przy większych rozmiarach płytek należy brać pod uwagę zmiany ich wymiarów pod wpływem zmian temperatury. Nie powinno się tworzyć zbyt wąskich fug, żeby rozszerzające się płytki nie popękały. Dla fug cementowych zalecana jest np. grubość 8 mm między płytkami o wymiarach 60 x 60. Przy fugach epoksydowych – droższych, ale bardziej elastycznych – można tę odległość nieco zmniejszyć. Z kolei kładąc duże płytki na ogrzewaną podłogę, trzeba podaną szerokość fug przezornie zwiększyć.

Bardzo modne i estetyczne jest bezfugowe łączenie płytek wielkoformatowych, tak aby przylegały one do siebie prawie na styk. Stwarza to wrażenie jednolitej i gładkiej jak tafla powierzchni, a stosowane jest szczególnie do wykończenia ścian. Do tego celu możemy jednak użyć tylko płytek tzw. rektyfikowanych. Boki tych płytek są dokładnie wyrównywane poprzez specjalną precyzyjną obróbkę mechaniczną (o dokładności do 0,2 mm).

Gres szkliwiony polerowany Spinstone Ceramstic 60 x 120 cm 1,44 m2

Stosowania bezfugowych łączeń nie poleca się w przypadku posadzek. Na podłogach warto stosować chociaż niewielkie spoiny, po to aby brud i kurz nie przedostawały się między płytki.

Wymiary płytek

Najczęstsze wymiary płytek na okładziny ścian mają 25 x 70 cm albo 30 x 100 cm. Płytki podłogowe są produkowane w rozmiarach 45 x 90, 60 x 60, 90 x 90, 60 x 120, 120 x 120, a nawet 120 x 180 cm. Mniej standardowe i całkiem inne wymiary są także możliwe do zamówienia, choć zwykle wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Stosowanie i stylistyka

Różnego rodzaju płyty miewają różne zastosowania. Na przykład na kuchenne posadzki warto zastosować wielkoformatowe płytki gresowe, zwane także kaflami. Są odpowiednio grube, odporne i trwałe. Powinniśmy zadbać o ich antypoślizgową powierzchnię, szczególnie w kuchni, łazience, na podestach, schodach czy w holu.

Na często uczęszczane i intensywnie użytkowane podłogi nie powinniśmy używać gresu polerowanego, który łatwo ulega zaplamieniu i jest dość śliski. Lepszy będzie gres naturalny albo szkliwiony, o podwyższonej antypoślizgowości.

Gres 60 x 119,5 cm nero gold 1,434 m2

Szczególnie estetycznie i elegancko prezentują się posadzki wykonane z wielkoformatowych płytek rektyfikowanych, które możemy ułożyć niemal bez szczelin. Dają wrażenie jednolitej tafli.

Wielkoformatowe płyty mogą świetnie imitować marmur, drewno, beton czy też skórę lub tkaninę. Nadają się do stylowych i wytwornych wnętrz, podkreślają wrażenie świeżości, rozmachu i nowoczesności.

Duże płytki warto stosować w pomieszczeniach przestronnych, gdzie można je ładnie wyeksponować, a optycznie jeszcze bardziej tę przestrzeń powiększają. W wąskich i małych izbach wielkoformatowe płytki jednak słabo się sprawdzają, mogą wręcz przytłaczać.

Podłużne płytki wielkoformatowe mogą optycznie zwiększyć szerokość pomieszczenia bądź też optycznie je skrócić – w zależności od kierunku, w jakim je ułożymy.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
5 komentarzy
17.09.2018
Fakt teraz mamy spory wybór na rynku, sama spędziłam kilka godzin w sklepie żeby wybrać te jedyne płytki, ale teraz jaką fugę do nich wybrać ? Jakby nie patrzeć też jest w czym wybierać. Jakiego producenta polecacie ?
13.09.2018
Pamiętajcie drodzy miłośnicy dużych płytek - duży rozmiar wymaga dobrego kleju oraz fugi, co by wam nie poodpadały i się porozłaziły. A szczególnie jak używacie tego w łazience.
30.10.2017
Uwielbiam duże płytki szczególnie w sypialni białe wspaniałe komponują się ze stalowym łóżkiem i materacem z drutu kolczastego. Do tego jakiś mięciutki dywan z waty szklanej i piękny żyrandol np. 4 jarzeniówki w plastikowej oprawie. A na deser i kwintesencji smaku piękne duże okno z płytą azbestową zamiast szyb... Z pewnością wiele osób podziela mój gust więc pozdrawiam ich cieplutko.
06.07.2016
Lubię duże płytki szczególnie w łazienkach, żadne tam mozaiki.
01.03.2016
Oj wspaniałe są takie wielkie płytki. W przyszłości właśnie taką widzę łazienkę, najlepiej w beżu i szarościach. Taką minimalistyczną.

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o płytkach wielkoformatowych?