icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

10 pomysłów na oryginalną aranżację łazienki

Czasami nie przykładamy większej wagi do aranżacji łazienki, a czasami zwyczajnie brak nam ciekawych pomysłów. Chcemy jedynie by było bardziej nowocześnie lub bardziej tradycyjnie, ale przede wszystkim schludnie. Nasze pomieszczenie nie różni się wtedy zbytnio od tysiąca, jak nie miliona jemu podobnych. Tymczasem, żeby się wyróżnić, nie potrzeba wiele. Niekiedy wystarczy właściwa inspiracja. Oto 10 ciekawych podpowiedzi aranżacyjnych.

Przejdź do następnych akapitów:
1. Umywalka na blacie
2. Płytki heksagonalne
3. Zwisające żarówki
4. Podświetlana mozaika
5. Ciemna armatura
6. Płytki ze strukturą drewna
7. Podłoga w formie szachownicy
8. Szafki wiszące
9. Cegiełki
10. Beton

1. Umywalka na blacie
Modna łazienka to obecnie pomieszczenie, w którym niekoniecznie pod umywalką musi się znaleźć mniej lub bardziej standardowa szafka. Umywalka może bowiem zostać przymocowana do ściany i osadzona właśnie na blacie. Możemy w tym przypadku zastosować wariant z samodzielnym blatem, również przymocowanym bezpośrednio do ściany, lub modelem stołowym, wyposażonym w nogi. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej opcji nie stosujemy zazwyczaj szafek umywalkowych, które mogą zaburzyć wizualnie układ całej kompozycji – prostej, acz bardzo oryginalnej. Zamiast szafek możemy natomiast umieścić pod blatem inne elementy – jednym z najbardziej nietuzinkowych jest rower – oczywiście pozbawiony kierownicy i siodełka.

10-pomyslow-na-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-aranzacje-lazienki

Porada eksperta:

Sam blat, jeśli jest drewniany lub drewnopodobny, może mieć stelaż lub nogi wykonane z innych materiałów – ważne, aby kolorystycznie elementy te zgrywały się armaturą.

2. Płytki heksagonalne
Heksagonalne, czyli inaczej w formie plastra miodu. Aranżacja łazienki z wykorzystaniem tego rodzaju płytek jest idealna na przełamanie nudy związanej ze standardowymi, prostokątnymi elementami. Nadają się one doskonale do wykończenia zarówno ściany, jak i podłogi. Co więcej, mogą się równie świetnie sprawdzić także np. jako obudowa wanny. Możemy łatwo tworzyć z nich kompozycje jednokolorowe lub złożone z wielu barw i odcieni – w nieregularnym ułożeniu stworzą wówczas efekt trójwymiarowości, prezentując się chociażby jak ściekająca ze ściany lub wanny woda. Jeśli układamy je w jednej tonacji, warto stosować do nich kontrastową kolorystycznie fugę. Płytki heksagonalne mogą być też wyłożone w formie dekoracyjnym patchworków, ożywiających każdą strefę łazienki.

3. Zwisające żarówki

10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki

Co bardzo istotne, stanowią one źródło światła zarówno punktowego, jak i dekoracyjnego, pełniąc dwie ważne funkcje w łazience. Od kilku sezonów zwisające na przewodzie żarówki są coraz bardziej popularne w innych pomieszczeniach mieszkalnych: stonowanych i minimalistycznych, retro czy industrialnych, jak i stricte nowoczesnych. Przy ich odpowiednim zabezpieczeniu mogą one również stanowić wyposażenie stylowych i nowoczesnych łazienek. Należy pamiętać też o tym, że nie mogą one utrudniać korzystania z łazienki. Najlepiej jeśli zastosujemy je jako źródło strefowe nad lustrem, równomiernie oświetlając je kilkoma punktami – same żarówki powinny wówczas emitować chłodne światło. Są wtedy idealną alternatywą dla oprawek stosowanych w sufitach podwieszanych.

Uwaga!

Decydując się na zamontowanie zwisających żarówek w łazience, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zarówno przewodu, jak i samych żarówek przed działaniem wilgoci, a także wcześniej zaplanować poprowadzenie kabli w pożądanych punktach sufitu.

4. Podświetlana mozaika
Tego rodzaju mozaika będzie doskonałym uzupełnieniem większych płytek łazienkowych, podkreśli charakter pomieszczenia i znacząco je ożywi. Możemy ją podświetlić np. taśmami LED, dzięki czemu zyska ona niezwykłą prezencję. Świetnie sprawdzi się wówczas przede wszystkim we wnękach pomiędzy poszczególnymi partiami ścian. Najlepiej prezentuje się w takim układzie na ścianach kabin prysznicowych bez brodzika, tuż nad wanną oraz nad umywalką – w każdej z tego rodzaju wnęk zyskujemy dodatkową, bardzo efektowną półeczkę na codzienne akcesoria. Podświetlana mozaika świetnie sprawdzi się też jako obudowa wanny.

5. Ciemna armatura
Sprawdzi się doskonale w bardzo modnych, białych i stonowanych łazienkach, gdzie będzie stanowić element kontrastowy dla całej kompozycji. Biała łazienka stanie się wówczas bardziej wyrazista i oryginalna, będzie też zgodna z najnowszymi trendami w aranżacji łazienek, które mówią o tym, by nie trzymać się sztywno jasno określonych stylów. Gra kolorami i kontrastami odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Do białych umywalek i płytek idealnie dopasujemy więc czarne baterie, kurki i elementy instalacyjne.

Porada eksperta:

Dobrym pomysłem na osiągnięcie nietuzinkowego efektu jest też zastosowanie czarnej obudowy dla umywalek, bidetów, WC czy wolnostojących wanien.

6. Płytki ze strukturą drewna

10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki

W łazience możemy postawić na wiele drewnianych elementów, ale po pierwsze – są one drogie, a po drugie – wymagają sporego nakładu pracy, co wynika przede wszystkim z konieczności ich odpowiedniego zabezpieczenie w procesie olejowania, które tworzy powłokę chroniącą drewno przed wnikaniem wilgoci. Do tego, że drewno wszędzie prezentuje się pięknie, nie trzeba jednak specjalnie przekonywać. Pożądany efekt możemy również uzyskać, stosując specjalne płytki do łazienki ze strukturą drewna, które doskonale imitują ten naturalny materiał. Są one ponadto dostępne w wielu odcieniach, dzięki czemu łatwo wpasować je w wybrany styl. Bardzo jasne, idealne do minimalistycznego wnętrza czy ciemne, doskonałe do eleganckich łazienek. A to wszystko dzięki perfekcyjnej imitacji, jaką znajdziemy na gresie szkliwionym.

10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki

To kolejny z efektów, który jesteśmy w stanie stosunkowo łatwo osiągnąć. Szachownicę stworzymy bowiem łącząc ze sobą na przemian w kolejnych rzędach czarne oraz białe płytki. Możemy je ponadto układać zarówno w linii prostej względem ścian, jak i na ukos, w jednym i drugim przypadku tworząc bardzo oryginalną aranżację. Co więcej, takie rozwiązanie pasuje do wielu stylów wykończeniowych, ponieważ świetnie sprawdzi się w bardzo nowoczesnych wnętrzach, jak i tam, gdzie znajdziemy elementy z drewna czy cegły. Podłoga w formie szachownicy będzie bez wątpienia świetnym uzupełnieniem stonowanego wykończenia, nawet jeśli w grę wchodzi aranżacja małej łazienki.

Czy wiesz, że...?

Łącząc ze sobą powtarzające się na przemian białe i czarne elementy, nie tylko tworzymy bardziej dynamiczny efekt aranżacyjny, ale także optycznie powiększamy pomieszczenie.

8. Szafki wiszące
To trend, który jest rzadko spotykany w łazienkach, tymczasem możemy go uznać za niezwykle wszechstronny. Szafki wiszące sprawdzą się bowiem świetnie zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym czy autentycznym, jak i eleganckim, gdzie wszystkie meble do łazienki są najczęściej wykonane z ciemnego drewna. Możemy je wykorzystać szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się zamontować wspomnianą na początku umywalkę na blacie bez szafki umywalkowej, w której zazwyczaj umieszczamy podstawowe kosmetyki i środki czystości.

9. Cegiełki
Cegła to element, który potrafi nadać charakter niemal każdemu wnętrzu. Gdziekolwiek nie zostanie umieszczona, sprawia, że odbieramy pomieszczenie jako bardziej oryginalne. Czemu więc nie postawić by na nią w łazience, gdzie na poszczególnych fragmentach ścian może stanowić świetne uzupełnienie, szczególnie w loftach czy wnętrzach utrzymanych w stylu retro. Mówimy oczywiście o klasycznych cegłach w odcieniach czerwieni. W nowoczesnych łazienkach świetnie sprawdzą się zaś jasne i ciemne cegiełki, mocowane na całych powierzchniach ścian czy jako obudowa wanny. W tej roli doskonale spisuje się zarówno gładka glazura, jak i chropowate gresy, które mogą mieć różne odcienie – od bordowych i palonych, przez czarne, do bardzo jasnych.

10. Beton

10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki10-pomyslow-na-oryginalna-aranzacje-lazienki

Styl skandynawski, industrialny, nowoczesny – wszędzie tam sprawdzi się beton. Jednocześnie chłodny, ale zarazem też bardzo wszechstronny i przede wszystkim… uniwersalny, głównie ze względu na różne odcienie szarości, jakie oferuje. Oczywiście, jeśli mowa o pomieszczeniach łazienkowych, tutaj także możemy liczyć na płytki betonowe. Mogą to być zarówno płytki wielkoformatowe, które potęgują wrażenie dużej przestrzeni w każdym wnętrzu, jak i drobne, elewacyjne elementy, które niekoniecznie posiadają płaski kształt, swoimi wypukłościami podnosząc jeszcze bardziej oryginalność łazienki. Oprócz klasycznego betonu, świetnie sprawdzi się tutaj gres szkliwiony, terakota, a nawet glazura z delikatnymi dekorami.

Data publikacji: 21.12.2016