Glazura na wysoki połysk – czy warto

Na ściany łazienek i kuchni w naszych domach najczęściej wybieramy glazurę. Ten rodzaj płytek ceramicznych nadaje się najbardziej właśnie do wykończenia powierzchni pionowych wewnątrz budynków. Zazwyczaj sięgamy po glazurę matową i wzorzystą, tymczasem spory wybór istnieje też wśród modeli wykończonych na wysoki połysk. Czy warto postawić na takie płytki?

minimalistyczna łazienka glazuraminimalistyczna łazienka glazuraminimalistyczna łazienka glazuraminimalistyczna łazienka glazura

Minimalistyczna łazienka – glazura na wysoki połysk

Wśród dostępnej nam glazury większość stanowią modele wykończone matowo, a co więcej – ozdobione wzorem bądź wykonane w typie mozaiki. Modne są powierzchnie imitujące kamień, beton, a nawet drewno. Możemy także sięgnąć po takie płytki na ścianę do łazienki czy kuchni, które wzornictwem nawiązują do tradycji portugalskich i hiszpańskich albo wprowadzają do wnętrza nowoczesne elementy geometrii.

Jeśli jednak chcemy, aby nasza łazienka prezentowała się maksymalnie minimalistycznie, możemy również postawić na jak najgładszą glazurę. Matowe wykończenie jest wybierane najchętniej, to jednak płytki na wysoki połysk utworzą niepowtarzalny charakter wnętrza. Łazienka, toaleta bądź kuchnia staną się dzięki takiej glazurze wyjątkowe. Światło odbite od błyszczącej powierzchni połyskującej płytki dekoruje przestrzeń i podkreśla minimalistyczną formę.

Czy wiesz, że…?

Glazura to płytka z rodzaju fajansowych (czyli porcelanowych) wykonana z zanieczyszczonego kaolitu, czym przypomina cegłę. Jej powierzchnia nie jest sama w sobie odporna na wilgoć, a wręcz wysoko nasiąkliwa. Takie płytki ceramiczne są jednak poddawane szkliwieniu. Proces ten pozostawia na nich powłokę, która jest całkowicie odporna na wodę, a także łatwo zmywalna.

dekoracyjna glazura połyskdekoracyjna glazura połyskdekoracyjna glazura połyskdekoracyjna glazura połysk

Jaka glazura do pomieszczenia na wysoki połysk?

Najczęściej do wyboru będziemy mieli połyskującą glazurę w jednolitym kolorze i o gładkiej strukturze. Wśród tego rodzaju płytek ceramicznych możemy jednak znaleźć modele o ciekawej formie i fakturze. Dostępne są nie tylko klasyczne formaty, jak kwadrat czy prostokąt, ale również glazura w kształcie romboidalnym czy też wykonana w lekko wypukłym czy trójwymiarowej postaci.

Modne są też błyszczące, śnieżno-białe cegiełki, które możemy zastosować nie tylko do wykończenia wszelkich pomieszczeń narażonych na wilgoć. Taka glazura doskonale sprawdzi się także jako ozdobna okładzina przedpokojów, salonów i sypialni. W ofercie spotkamy się także z wykończoną na wysoki połysk glazurą, a jednocześnie ozdobioną wzorkami. Na szczególną uwagę zasługuje także płytka na ścianę, która wyróżnia się całkiem oryginalną fakturą. Jest wykończona na wysoki połysk, a jednocześnie ma strukturalną powierzchnię, nieco przypominającego baranka.

glazura biała cegła połyskglazura biała cegła połyskglazura biała cegła połyskglazura biała cegła połysk

Czy warto stosować glazurę na wysoki połysk?

Ściany wykończone błyszczącymi płytkami nadadzą wnętrzu szczególnie minimalistyczny charakter, mogą jednak mieć swoje wady. Wszelkie rysy i zabrudzenia są na takiej glazurze bardziej widoczne (o ile ma gładką fakturę). Jednak szkliwiona powierzchnia płytki fajansowej jest bardzo łatwo zmywalna, a okładzina ścienna nie ulega często ani zniszczeniu, ani wyjątkowemu zabrudzeniu. Możemy zrezygnować z glazury połyskliwej w newralgicznych miejscach – przy kuchence, samej umywalce czy blacie stołu.

Data publikacji: 04.06.2018