Czym jest izolacja termorefleksyjna?

Pod hasłem izolacji termorefleksyjnej kryją się nowoczesne materiały budowlane wykorzystywane do termicznego oraz akustycznego izolowania budynków. Wykorzystują odbicie promieniowania termicznego od ekranu, który jest pokryty niskoemisyjną powłoką, co odróżnia je od standardowych materiałów termoizolacyjnych. Dzięki temu doskonale zapobiegają stratom ciepła w zimie oraz chronią budynek przed przegrzaniem w trakcie lata.

Czym jest izolacja termorefleksyjna

Maty termorefleksyjne

Do wykonywania tego typu izolacji wykorzystywane są specjalne maty. Produkowane są z folii bąbelkowej, która okrywana jest folią aluminiową, lub w sposób wielowarstwowy: z folii metalizowanej, watoliny, wkładek refleksyjnych i pianek. Bez względu na formę materiały te wyróżniają się znakomitymi właściwościami termicznymi. Są efektywnym sposobem na zapobieganie powstawaniu liniowych oraz punktowych mostków termicznych. Wszystko to sprawia, że maty termorefleksyjne są w stanie zredukować zużycie energii cieplnej o blisko 30%. Wyroby tego typu są ponadto wyjątkowo wytrzymałe, odporne na deformacje oraz niewrażliwe na kurz i wodę. W przeciwieństwie do tradycyjnych izolacji są także odporne na kondensację oraz działanie wiatru.

Zastosowanie

Materiały te są łatwe w obróbce i montażu. Odznaczają się dużą elastycznością, dzięki czemu idealnie nadają się do umieszczenia we wszelkich trudno dostępnych miejscach, takich jak rury, przegrody i kanały wentylacyjne. Maty termorefleksyjne dostępne są w postaci rulonów, co znacząco ułatwia ich transport na plac budowy oraz przenoszenie do wymaganej lokalizacji.

To doskonałe rozwiązanie w przypadku izolowania termicznego ścian, elewacji i dachów – mata może być stosowana jako paro- lub wiatroizolacja. Co bardzo ważne, można wykorzystać ją też w roli samodzielnej izolacji termicznej lub dodatkowego materiału, wspierającego istniejące już ocieplenie.

Czym jest izolacja termorefleksyjna

Ważne parametry

Podczas wyboru odpowiedniej maty termorefleksyjnej należy wziąć pod uwagę takie parametry użytkowe jak:

- wymiary produktu (wyrażane w metrach),
- współczynnik izolacji cieplnej (W/mK),
- grubość (mm),
- gramatura (g/m2),
- materiał wykonania,
- procent refleksyjności.

Taśmy termorefleksyjne

Do łączenia wielowarstwowych mat termorefleksyjnych służą specjalne metalizowane taśmy wykonane z folii BOPP. Podobnie jak same maty, zapewniają szczelność izolacji i skutecznie zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Ponadto zabezpieczają materiał izolacyjny przed działaniem wilgoci. Są również łatwe w montażu, co wynika z faktu, iż są samoprzylepne. Warto również wspomnieć, że mogą służyć także do montażu i napraw instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i ciepłowniczych.