6 sposobów na to, jak wyciszyć mieszkanie

W coraz bardziej hałaśliwym świecie nie sposób przecenić znaczenia izolacji akustycznej w domu. Można to osiągnąć na wiele sposobów. Weź pod uwagę swoje własne potrzeby i możliwości – przestrzenne, ale także budżetowe. A jak wyciszyć mieszkanie? Dowiedz się!

Jak wygłuszyć mieszkanie? 6 sposobów

Coraz więcej mieszkańców bloków – zwłaszcza tych z wielkiej płyty – zastanawia się, jak wygłuszyć mieszkanie. To podnosi komfort mieszkania, jego standard, a także wartość. Wszystko to jest czymś, co zawsze warto mieć na uwadze. Czasami nawet nie trzeba wiele, by wygłuszyć mieszkanie – przynajmniej w tym bardzo podstawowym zakresie. Jak wyciszyć mieszkanie, by było to skuteczne?

1. Dywany i zasłony

To może wydawać się dla wielu banalnym, trywialnym wręcz rozwiązaniem. Najważniejsze jednak jest to, że jest rozwiązaniem skutecznym. Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z dołu, a przy tym nie musieć przeprowadzać kosztownych remontów – gruby dywan może być doskonałym rozwiązaniem. Dywany ocieplą Twoje wnętrze, ale też znacząco obniżą poziom hałasu. Jeśli jesteś zdania, że dywany to zbyt mało, być może wykładziny dywanowe będą czymś odpowiednim dla Ciebie. Możesz nimi wyłożyć pomieszczenie od ściany do ściany i zadbać o to, by w ten sposób było równomiernie wyciszone.

Można również zastosować zasłony lub żaluzje, aby zmniejszyć ilość hałasu przedostającego się do domu. To może być szczególnie dobre rozwiązanie, gdy zastanawiasz się, jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy i zrobić to relatywnie małym kosztem. Podejmując te proste kroki, można znacznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia hałasem, na jaki jest się narażonym na co dzień.

6 sposobów na to, jak wyciszyć mieszkanie

2. Tapety wygłuszające

Tapety wygłuszające na ścianach pozwolą Ci nie tylko odmienić i odświeżyć wygląd danego wnętrza. Pomogą Ci też znacząco zmniejszyć poziom hałasu, który dopływa do Ciebie z ruchliwej ulicy lub sąsiada zza ściany.

Takie tapety prezentują się bardzo dobrze, a przy tym pozwalają Ci na znaczące zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem.

3. Styropian i wełna mineralna

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wygłuszenie domu jest dodanie izolacji do ścian. Pomoże to w pochłanianiu dźwięku i zmniejszy ilość hałasu przedostającego się do domu. To rozwiązanie, które wymaga już konkretnego remontu i poważnych zmian. Nie da się jednak ukryć, że izolacja akustyczna ścian, stropu, podłogi za pomocą styropianu lub wełny mineralnej będzie rozwiązaniem bardzo skutecznym.

Nie musisz się martwić, jeśli nie masz pojęcia jak się zabrać za wygłuszanie mieszkania tą metodą. Wystarczy, że kupisz odpowiednie materiały, a ich montaż zlecisz fachowcom. Profesjonalna ekipa, która zajmuje się wyciszaniem i ocieplaniem, zadba o to, by cały montaż odbył się prawidłowo. Poza samą wełną, styropianem lub innym materiałem wygłuszającym przydatne będą też odpowiednie akcesoria do izolacji. 

4. Pianka akustyczna

Jednym z najskuteczniejszych materiałów do wygłuszania jest pianka akustyczna. Pianka ta została specjalnie zaprojektowana do pochłaniania fal dźwiękowych, a po nałożeniu na ściany lub sufity może pomóc w zmniejszeniu ilości hałasu przedostającego się do pomieszczenia. Ponadto pianka akustyczna jest stosunkowo niedroga i łatwa w montażu, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce wygłuszyć swój dom.

Pianka akustyczna jest ceniona nie tylko przez tych, którzy zastanawiają się, jak wyciszyć mieszkanie. Wykorzystywana jest też przez osoby, które chcą poprawić wchłanianie i rozprowadzanie dźwięków po domu. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które zajmują się, na przykład, muzyką.

Przeczytaj także: Tynki do wnętrz – jakie wybrać? 

6 sposobów na to, jak wyciszyć mieszkanie

5. Sufit podwieszany

Sufit podwieszany to rodzaj sufitu, który jest podtrzymywany przez metalowe ruszty lub ramy i zawieszony poniżej sufitu właściwego. Jest on często stosowany w budynkach komercyjnych lub pomieszczeniach biurowych, ale można go również stosować w domach.

Jedną z głównych zalet sufitu podwieszanego jest to, że może on pomóc w wygłuszeniu mieszkania. Pochłaniając hałas, może sprawić, że w mieszkaniu będzie panował większy spokój i cisza. Ponadto, sufit podwieszany pomoże również poprawić akustykę mieszkania, dzięki czemu słuchanie muzyki lub oglądanie telewizji stanie się bardziej komfortowe. W rezultacie sufit podwieszany może być doskonałym sposobem na poprawę ogólnej jakości dźwięku w mieszkaniu. To też doskonały sposób na to, jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z góry.

Dzięki niemu zyskasz nie tylko ciszę i spokój. Zapewnisz sobie też piękny sufit, który pozwoli Ci zadbać o wygląd danego wnętrza.

6. Drzwi i okna

Innym skutecznym sposobem na wygłuszenie domu jest zastosowanie listew uszczelniających wokół drzwi i okien. Pomoże to uszczelnić wszelkie pęknięcia lub szczeliny, przez które hałas może przedostawać się do domu.

Możesz też pomyśleć o wymianie okien i drzwi – czasami są one niewłaściwie dobrane i nie chronią Twojego domu tak dobrze przed hałasem. Dobrze dobrane okna nie tylko pomogą Ci znacząco zmniejszyć poziom hałasu. Pozwolą Ci też zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie oraz zadbać o odpowiedni komfort termiczny w mieszkaniu.

Zobacz też: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ociepleniu garażu

6 sposobów na to, jak wyciszyć mieszkanie

Dlaczego warto wyciszyć mieszkanie?

We współczesnym świecie zanieczyszczenie hałasem stanowi poważny problem. Niepożądany hałas może być bardzo uciążliwy, niezależnie od tego, czy jest to odgłos ruchu ulicznego za oknem, czy dźwięk telewizora sąsiada. Na szczęście istnieje wiele sposobów na wygłuszenie domu i zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia hałasem, na które jesteśmy narażeni na co dzień.

Wyciszenie mieszkania pozwoli Ci cieszyć się pełnym komfortem. Hałas potrafi bardzo mocno utrudnić życie – przeszkadza, nie pozwala się skupić, zasnąć czy po prostu rozmawiać. Możesz też nie chcieć być mimowolnym świadkiem kłótni sąsiadów czy choćby ich zwykłych rozmów, a ściany w blokach bywają przecież bardzo cienkie.

Brak wygłuszenia mieszkania w wielu przypadkach sprawia, że możesz czuć się pozbawiony pewnego stopnia prywatności w domu, a to sytuacja dla wielu niesamowicie niekomfortowa. Można to jednak łatwo rozwiązać – wystarczy wiedzieć, jak wyciszyć mieszkanie w bloku. Czasami trzeba naprawdę niewiele, by polepszyć standardy mieszkaniowe.