Produkty

Jak wyciszyć mieszkanie?

Jak wyciszyć mieszkanie?

Mieszkania w dużych blokach lub przy szczególnie ruchliwych ulicach potrafią być bardzo niekomfortowe przez nieustanny hałas. Według obowiązujących norm w pomieszczeniach mieszkalnych poziom hałasu nie powinien przekraczać 40 decybeli w ciągu dnia i 30 w nocy. Jednakże nazbyt często normy te są przekraczane.

wyciszenie podłogiJak i kiedy najlepiej

Najlepiej zadbać o wyciszenie naszego domu już na etapie budowy. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a i tak zwykle uciążliwość hałasów zauważamy dopiero po faktycznym zamieszkaniu. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z istniejącej izolacji akustycznej, najlepiej poprawić ją przy okazji planowanego remontu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczne wytłumienie pomieszczeń wymaga pogrubienia przegród wewnętrznych i odbywać się musi kosztem ograniczenia powierzchni mieszkania.

W pierwszej kolejności

Na początek warto zadbać o te pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu i gdzie najbardziej potrzebujemy wyciszenia. Powinniśmy odizolować ich ściany od hałasów z sąsiedztwa, poprzez wykonanie rusztu, obłożenie ściany watą mineralną lub szklaną, a następnie osłonięcie materiału izolacyjnego płytami kartonowo-gipsowymi czy gipsowo-wiórowymi. Nie możemy jednak układać owej warstwy izolacji bezpośrednio przy istniejącej ścianie, ale w odstępie co najmniej 3 cm. Najlepiej, żeby kładziona warstwa izolacji miała grubość około 15 cm, a już najmniej 5 cm. Jeśli chcemy, by konstrukcja wyciszająca zajęła nam nieco mniej miejsca, warto zastosować np. folię akustyczną.

Podłogi

Na podłogach pod panelami, parkietami czy płytkami ceramicznymi układamy specjalne maty akustyczne. Muszą one zawierać odpowiednio grube warstwy materiałuwyciszanie sufitu, wyciszyć mieszkanie izolującego, np. pianki poliuretanowej czy wełny mineralnej. Im więcej warstw ułożymy i im będą one grubsze, tym lepszą uzyskamy izolację akustyczną. Wiąże się to ze sporymi kosztami oraz koniecznością podniesienia poziomu podłogi o kilka centymetrów. Jako nieco oszczędniejszą, możemy zastosować metodę izolacji z użyciem korka technicznego. Dotyczy to zarówno podłóg, jak i ścian mieszkania. W innym artykule dowiecie się wszystkiego o tym, jak sprawuje się podłoga korkowa.

Sufity

Wyciszenie sufitu możemy wykonać w podobny sposób, jak w przypadku ścian czy podłóg. Jednak najczęściej wolimy zdecydować się na tzw. sufity podwieszane, które są znacznie efektowniejsze. Obniżenie wysokości pomieszczenia nie jest aż tak odczuwalne, jak podniesienie poziomu podłóg czy zwiększenie grubości ścian, dlatego dużo łatwiej będzie nam zdecydować się na izolację akustyczną sufitu stanowiącą jednocześnie stylową dekoracją.

Wyciszone okna 

Dla wytłumienia hałasów z zewnątrz musimy zadbać o zamontowanie w naszym mieszkaniu okien o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Osiągane są one dzięki zastosowaniu szkła dźwiękochłonnego oraz odpowiedniemu zespoleniu pakietu szybowego. Poza szybami musimy także zwrócić uwagę na profile okienne, właściwy montaż oraz szczelność wszelkich spoin.

Wyciszone drzwi

Wygłuszenie drzwi uzyskujemy poprzez ich odpowiednie wypełnienie. Najtańsze, ale i najmniej wyciszające, są drzwiowe wypełnienia kartonowe o strukturze plastra miodu. Droższe, ale skuteczniejsze, są wypełnienia drzwi z wiórowych płyt otworowych lub płyt ułożonych warstwowo i blachy aluminiowej. Także bardzo istotny będzie tu właściwy i szczelny montaż ościeżnicy, progu i samych dźwiękoszczelnych drzwi.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie rodzaje izolacji zastosować pod podłogą?

Jakie rodzaje izolacji zastosować pod podłogą?
Aby posadzka była sucha, ciepła i cicha, konieczne jest jej zaizolowanie przed położeniem okładziny podłogowej. W zależności od przeznaczenia wnętrza ...
Czytaj więcej

Jak wybrać wełnę do izolacji akustycznej

Jak wybrać wełnę do izolacji akustycznej
Najpopularniejszą formą wykonywania izolacji akustycznej ścian czy dachów jest wypełnienie przegrody obudowanej płytami gipsowo-kartonowymi weł...
Czytaj więcej

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?
Pięknie wykończona łazienka - idealna glazura, reprezentatywny gres. Stylowe baterie, eleganckie wykończenia. A jednak coś zgrzyta! Komfort użytkowani...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
11.10.2015
Do wyciszenia mieszkania istotne są 3 rzeczy: wyciszenie drzwi, wyciszenie okien oraz wyciszenie podłogi.

Ocena i komentarz dla:

Jak wyciszyć mieszkanie?