Najlepsze sposoby na ocieplenie piwnicy

Chcę, aby moja piwnica była dobrze ocieplona – mówimy, gdy zaczynamy budowę. Niestety, jak się później okazuje, tak szybko jak zaczynamy myśleć o ociepleniu piwnicy, nasuwają się kolejne pytania: czy ocieplić ją od wewnątrz (po skończonych pracach), czy od zewnątrz (na etapie prac budowlanych)?

Dobra izolacja termiczna ścian piwnic wpływa na ograniczenie strat ciepła i jest istotnym czynnikiem tworzącym wrażenie komfortu cieplnego. Stosowanie izolacji ścian fundamentowych, piwnic i cokołów jest niezbędne, ponieważ największa gęstość strumienia cieplnego występuje na poziome gruntu i na grubości ściany fundamentowej.

Warto pamiętać: ściany piwniczne, jeśli to możliwe, zawsze izolujemy od zewnątrz, ocieplenie wykonane od środka będzie mniej skuteczne.

Jak dobieramy grubość warstwy termoizolacyjnej?

Pamiętajmy, by uwzględnić wartość współczynnika przenikania ciepła i porównać ją do maksymalnej wartości podanej w warunkach technicznych.

Przy ścianach zewnętrznych jest to zazwyczaj 0,25 W/(m²·K), jeśli temperatura w pomieszczeniu nie spada poniżej 16ᵒ C lub 0,45 W/(m²·K), jeżeli osiąga wartość z przedziału 8-16ᵒ C.

Te wymagania dotyczą najczęściej piwnic częściowo wyniesionych nad poziom gruntu. Ponieważ dla pozostałych ścian zagłębionych w gruncie nie ma jednoznacznych wymagań, ciepło ucieka przez nie nieco wolniej, bo przylegający do nich grunt ma zimą temperaturę wyższą niż powietrze na zewnątrz.

Zobacz także: Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Najlepsze sposoby na ocieplenie piwnicy

Ocieplamy tylko ściany - czyli podstawowy błąd!

Jeśli chcemy uzyskać wysoki stopień izolacji, należy skupić się na każdej przegrodzie. Tyczy się to nie tylko podłogi i ścian zewnętrznych, ale także ścian wewnętrznych oddzielających piwnicę od pomieszczeń nieogrzewanych lub ogrzewanych dużo słabiej.

Warto wiedzieć, że jeśli planujemy w piwnicy utrzymywać taką samą temperaturę jak w  pomieszczeniach na kondygnacjach, to stropu je oddzielającego nie musimy ocieplać. W innym przypadku jest to zabieg konieczny.

Na jakie miejsca należy zwrócić szczególną uwagę?

Dodatkowy pas ocieplenia warto umieścić pod nawierzchnią, która stanowi opaskę domu. Szczególnie wtedy, gdy fundamenty znajdują się  poniżej strefy przemarzania.

Ocieplenie na zewnątrz czy od wewnątrz?

Jeśli ocieplenie wykonujemy podczas budowy domu, to zawsze lepiej jest wykonać ocieplenie zewnętrzne. Unikniemy wówczas powstania mostku termicznego. Termoizolacja zewnętrzna ma za zadanie ochronić izolację wodochronną przed uszkodzeniem w trakcie zasypywania fundamentów, a także przed gryzoniami i korzeniami roślin.

Od środka izoluje się piwnice w domach, które już stoją. Ocieplenie można wówczas wykonać pod warunkiem, że ściana nie jest zawilgocona. W przeciwnym razie trzeba ją najpierw osuszyć.

Przeczytaj też: Wełna czy styropian pod podłogę? Sprawdź, co jest lepsze

Najlepsze sposoby na ocieplenie piwnicy

Skutki źle ocieplonej piwnicy:

- wysokie koszty eksploatacji budynku,

- wychłodzenie wieńca parteru, które owocuje rozwojem pleśni na ścianach pomieszczeń tuż nad podłogą.

Jaki materiał najlepszy?

Materiał termoizolacyjny do izolacji piwnicy musi wykazywać odpowiednie właściwości, m.in. wysoką trwałość i stabilność parametrów fizyko-mechanicznych.

Najlepszym  materiałem do wykonywania termoizolacji poniżej poziomu gruntu są płyty z polistyrenu ekstrudowanego o wytrzymałości na ściskanie większej niż 300 kPa.