Dom bezpieczny dla kota

Znawcy kociej natury z pewnością wiedzą, jak ciekawskie są to zwierzęta. Dla niektórych osób są zwierzętami domowymi dużo wygodniejszymi w utrzymaniu od psów, gdyż nie trzeba ich wyprowadzać. Ponieważ koty mogą spędzać całe życie w domu, warto zadbać o to, aby był on dla nich bezpieczny. Oto na co należy zwrócić szczególną uwagę.

dom bezpieczny dla kota

Osiatkowanie okien/balkonów

Tak, jak już mówiliśmy, kot może być zwierzęciem typowo domowym, a jednym ze sposobów spędzania przez niego czasu jest przesiadywanie na parapetach lub balkonach i obserwowanie świata na zewnątrz. Ze względu na silny instynkt łowiecki niezabezpieczone okna czy balkon mogą okazać się bardzo groźne dla naszego pupila. Wystarczy mucha czy ptak, który zainteresuje kota, aby skupił się on tylko na potencjalnej zdobyczy, nie myśląc o bezpieczeństwie. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku osiatkowanie okien i balkonu. Siatka powinna być na tyle mocna, by wytrzymać ewentualny ciężar kota. Dobrze jest osiatkować chociaż jedno okno – to, które otwieramy najczęściej. Wtedy będziemy mieć pewność, że kotu nie grozi upadek z wysokości.

Okna uchylne 

Mogłoby się wydawać, że uchylanie okien od góry rozwiązuje powyższy problem. Koty jednak bardzo sprawnie i chętnie wspinają się po ramach okiennych. Mogą nie tylko wypaść, ale także zaklinować się głową w uchylonym oknie, co w ostateczności może prowadzić do ich śmierci.

Kable elektryczne 

Wszelkie przewody, które znajdują się w zasięgu kota, są dla niego potencjalnym niebezpieczeństwem. Po pierwsze, kot może przegryźć przewód będący pod napięciem, a po drugie, w ferworze zabawy może się w niego zaplątać i udusić. Pamiętajmy więc, aby dobrze ukryć lub zabezpieczyć wszelkie przewody elektryczne.

Przeczytaj także: Pomysłowy kącik dla kota

Sznurki od rolet

Zwisający sznurek jest nie lada atrakcją dla większości kotów. Jest także zagrożeniem, gdyż kot może się w niego skutecznie zaplątać i tak jak w przypadku przewodów elektrycznych, udusić.

Drobne przedmioty

Takie jak np. igły, nitki, torby foliowe – wszelakie drobiazgi, które zwykliśmy przechowywać na widoku, są atrakcyjne i jednocześnie niebezpieczne dla kota. Grożą udławieniem lub, w przypadku połknięcia przez zwierzę, koniecznością operowania. Dużym zagrożeniem są także wszelkiego rodzaju torby, torebki foliowe czy reklamówki, w których kot może się udusić. Należy więc koniecznie zadbać o odpowiedni sposób przechowywania tego typu przedmiotów, dzięki czemu będą one całkowicie niedostępne dla naszych zwierząt.

Rośliny trujące 

Wiele roślin hodowanych w naszych domach jest trujących dla kotów. Chociaż zwierzęta te raczej instynktownie omijają niebezpieczne gatunki, to może zdarzyć się, że będą podgryzały rośliny, do których będą miały łatwy dostęp. Gatunki takie jak np. fiołek alpejski, cyklamen, fikus, azalia, poinsecja (gwiazda betlejemska) czy bluszcz powinniśmy więc ustawić tam, gdzie z całą pewnością nie dosięgnie kot lub zupełnie z nich zrezygnować.

Leki 

Wyposażenie naszej apteczki stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla kota. Należy więc przechowywać ją w niedostępnym miejscu i nie dopuszczać do pozostawiania tabletek czy syropów na stołach, czy półkach.

Środki chemiczne 

Powinny być przechowywane albo w szczelnie zamykanych pojemnikach, albo w oryginalnych opakowaniach, jednak tylko wtedy, gdy mamy pewność, że kot nie dostanie się do ich zawartości. Zjedzenie detergentów grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

dom bezpieczny dla kota

Pralka/piekarnik/żelazko/zmywarka/tapczan 

Koty bardzo lubią się chować. Są szybkie i niepozorne, dlatego często możemy ich nawet nie zauważyć, gdy chowają się w tapczanie lub w bębnie pralki. Konieczna jest tutaj nasza wzmożona uwaga i każdorazowe upewnienie się, czy w zmywarce, piekarniku czy tapczanie nie schował się właśnie nasz ulubieniec.

Świece 

Palące się świece i obecność kota to potencjalne niebezpieczeństwo nie tylko dla samego zwierzęcia, ale i dla nas i naszego majątku. Nigdy nie zostawiajmy zapalonych świec bez nadzoru, zwłaszcza jeśli kot może mieć do nich dostęp. W najlepszym przypadku skończy się na oparzeniu, w najgorszym — kocia zabawa może spowodować pożar.

Toaleta 

Ciekawski kot z chęcią będzie zaglądał nawet do sedesu. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by do niego wpadł i się utopił. Pamiętajmy więc, aby zawsze opuszczać deskę od sedesu.

Sprawdź również: Do czego można wykorzystać tekturę piwną?

Aby zapewnić kotu bezpieczeństwo, powinniśmy dbać o to, by uważnie zamykać za sobą drzwi do pomieszczeń, w których może czyhać na nie niebezpieczeństwo. Aby uniknąć zniszczeń wśród elementów naszego wyposażenia, warto kupić kotu drapak, na którym będzie mógł ścierać swoje ostre pazury. Warto także podczas wybierania akcesoriów i elementów wyposażenia wnętrz wziąć poprawkę na obecność kota i zdecydować się na to, co nie tylko nam się podoba, ale co nie będzie także stanowiło dla kota zagrożenia.